Wessex League: Bath Chapter 2017

Date
November 25
Country
United Kingdom
City
Bath

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 81 31
Women's Steel Longsword 21 7
Mixed Steel Rapier & Dagger 63 23
Mixed Steel Sabre 32 15
Women's Steel Sabre 15 6

Fighters in event

NameNationalityClub
Alejandro Cortes-Garcia The Iron Door Collective
Thomas Couturier La Salle d'Armes Escrime Ancienne
Viviane Dall'Agnol Waterloo Sparring Group
Sean Jauss Virtus Sword School
Lech Ciszkiewicz Academy of Historical Fencing
Emilia Skirmuntt The School of the Sword
Burak Urgancioglu L’Épée Blanche
Ryan Freeman Academy of Historical Fencing
Tom Greenway Academy of Historical Fencing
Joan Serrano Romero Academy of Historical Fencing
Jordan Eyre Academy of Historical Fencing
Michael Harrap Academy of Historical Fencing
Nick Laing Edel Fencing Academy
Jo Wimborne Edel Fencing Academy
Daniel Antrobus Grange Martial Arts
Tony Lamb London Historical Fencing Club
Jamie MacIver London Historical Fencing Club
Robyn Saul London Historical Fencing Club
Tom Daplyn London Historical Fencing Club
Robin Dando Oxford Sword and Staff
Luke Murdock Plymouth Swordsman Society
Pedro San Miguel Schola Gladiatoria
Amir Sheikh-Warak Schola Gladiatoria
Katie Fleming Southampton Historical Fencing
Joshua Bradshaw Southampton Historical Fencing
Elizabeth Hutton Taunton Longswords
Douglas Mclean Taunton Longswords
Mark Brown Taunton Longswords
Matthew Holden-Williams Tempus Fugitives
Thomas Pittwood The Iron Door Collective
Michael Smallridge The Iron Door Collective
Sam Brennan Booth The Renaissance Sword Club
Matthew Crane The School of the Sword
Joshua Bywaters-Davis The School of the Sword
Apollon Makropoulos The School of the Sword
Fran Terminiello The School of the Sword
Adrian Faulkner The School of the Sword
Stewart Hotston The School of the Sword
Christophe Loyce The School of the Sword
Chris Hartley The School of the Sword
Robert Williams The School of the Sword
Kasten Harris The School of the Sword
Mikolaj Krukowski The School of the Sword
Ziggy Wisniewski The School of the Sword
Tim Newark Virtus Sword School
Richard Welsby Virtus Sword School
Mat Cason Virtus Sword School
Rowan Skilbeck Waterloo Sparring Group

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Nick Laing Mat Cason WIN LOSS
Douglas Mclean Robin Dando LOSS WIN
Thomas Couturier Mat Cason WIN LOSS
Nick Laing Robin Dando WIN LOSS
Thomas Couturier Douglas Mclean WIN LOSS
Robin Dando Mat Cason WIN LOSS
Thomas Couturier Robin Dando WIN LOSS
Nick Laing Douglas Mclean WIN LOSS
Thomas Couturier Nick Laing WIN LOSS
Douglas Mclean Mat Cason LOSS WIN
Sean Jauss Richard Welsby WIN LOSS
Robert Williams Tom Daplyn WIN LOSS
Michael Smallridge Richard Welsby WIN LOSS
Sean Jauss Robert Williams LOSS WIN
Michael Smallridge Tom Daplyn WIN LOSS
Robert Williams Richard Welsby WIN LOSS
Michael Smallridge Robert Williams WIN LOSS
Sean Jauss Tom Daplyn WIN LOSS
Michael Smallridge Sean Jauss WIN LOSS
Tom Daplyn Richard Welsby WIN LOSS
Tim Newark Jordan Eyre WIN LOSS
Alejandro Cortes-Garcia Joan Serrano Romero WIN LOSS
Burak Urgancioglu Jordan Eyre LOSS WIN
Tim Newark Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Burak Urgancioglu Joan Serrano Romero WIN LOSS
Alejandro Cortes-Garcia Jordan Eyre LOSS WIN
Alejandro Cortes-Garcia Burak Urgancioglu LOSS WIN
Tim Newark Joan Serrano Romero WIN LOSS
Tim Newark Burak Urgancioglu LOSS WIN
Jordan Eyre Joan Serrano Romero LOSS WIN
Lech Ciszkiewicz Mark Brown WIN LOSS
Matthew Holden-Williams Tony Lamb WIN LOSS
Rowan Skilbeck Mark Brown WIN LOSS
Lech Ciszkiewicz Matthew Holden-Williams WIN LOSS
Tony Lamb Rowan Skilbeck LOSS WIN
Matthew Holden-Williams Mark Brown WIN LOSS
Matthew Holden-Williams Rowan Skilbeck LOSS WIN
Lech Ciszkiewicz Tony Lamb WIN LOSS
Lech Ciszkiewicz Rowan Skilbeck LOSS WIN
Tony Lamb Mark Brown LOSS WIN
Jamie MacIver Mikolaj Krukowski WIN LOSS
Pedro San Miguel Michael Harrap WIN LOSS
Daniel Antrobus Luke Murdock LOSS WIN
Jamie MacIver Michael Harrap WIN LOSS
Mikolaj Krukowski Luke Murdock WIN LOSS
Pedro San Miguel Daniel Antrobus WIN LOSS
Jamie MacIver Luke Murdock WIN LOSS
Daniel Antrobus Michael Harrap LOSS WIN
Pedro San Miguel Mikolaj Krukowski WIN LOSS
Jamie MacIver Daniel Antrobus WIN LOSS
Pedro San Miguel Luke Murdock WIN LOSS
Mikolaj Krukowski Michael Harrap WIN LOSS
Pedro San Miguel Jamie MacIver LOSS WIN
Daniel Antrobus Mikolaj Krukowski WIN LOSS
Michael Harrap Luke Murdock LOSS WIN
Thomas Pittwood Tom Greenway LOSS WIN
Christophe Loyce Ryan Freeman LOSS WIN
Thomas Pittwood Amir Sheikh-Warak LOSS WIN
Ryan Freeman Tom Greenway LOSS WIN
Christophe Loyce Amir Sheikh-Warak LOSS WIN
Thomas Pittwood Ryan Freeman WIN LOSS
Amir Sheikh-Warak Ryan Freeman LOSS WIN
Christophe Loyce Tom Greenway LOSS WIN
Amir Sheikh-Warak Tom Greenway LOSS WIN
Christophe Loyce Thomas Pittwood WIN LOSS
Thomas Couturier Ryan Freeman WIN LOSS
Robert Williams Nick Laing LOSS WIN
Robin Dando Rowan Skilbeck LOSS WIN
Matthew Holden-Williams Tom Greenway WIN LOSS
Michael Smallridge Sean Jauss WIN LOSS
Lech Ciszkiewicz Burak Urgancioglu WIN LOSS
Jamie MacIver Jordan Eyre WIN LOSS
Pedro San Miguel Tim Newark WIN LOSS
Thomas Couturier Nick Laing WIN LOSS
Matthew Holden-Williams Rowan Skilbeck LOSS WIN
Lech Ciszkiewicz Michael Smallridge LOSS WIN
Pedro San Miguel Jamie MacIver LOSS WIN
Thomas Couturier Rowan Skilbeck LOSS WIN
Michael Smallridge Jamie MacIver LOSS WIN
Michael Smallridge Thomas Couturier LOSS WIN
Jamie MacIver Rowan Skilbeck WIN LOSS

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Emilia Skirmuntt Katie Fleming WIN LOSS
Robyn Saul Elizabeth Hutton WIN LOSS
Jo Wimborne Viviane Dall'Agnol LOSS WIN
Fran Terminiello Katie Fleming WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Viviane Dall'Agnol WIN LOSS
Jo Wimborne Robyn Saul WIN LOSS
Fran Terminiello Elizabeth Hutton WIN LOSS
Viviane Dall'Agnol Katie Fleming WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Robyn Saul WIN LOSS
Fran Terminiello Viviane Dall'Agnol LOSS WIN
Jo Wimborne Elizabeth Hutton WIN LOSS
Robyn Saul Katie Fleming LOSS WIN
Fran Terminiello Jo Wimborne WIN LOSS
Robyn Saul Viviane Dall'Agnol LOSS WIN
Emilia Skirmuntt Elizabeth Hutton WIN LOSS
Fran Terminiello Robyn Saul WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Jo Wimborne WIN LOSS
Elizabeth Hutton Katie Fleming LOSS WIN
Emilia Skirmuntt Fran Terminiello LOSS WIN
Jo Wimborne Katie Fleming LOSS WIN
Elizabeth Hutton Viviane Dall'Agnol LOSS WIN

Mixed Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Stewart Hotston Michael Harrap WIN LOSS
Kasten Harris Joshua Bradshaw WIN LOSS
Sean Jauss Chris Hartley WIN LOSS
Stewart Hotston Joshua Bradshaw WIN LOSS
Chris Hartley Michael Harrap WIN LOSS
Sean Jauss Kasten Harris LOSS WIN
Stewart Hotston Chris Hartley WIN LOSS
Sean Jauss Joshua Bradshaw WIN LOSS
Kasten Harris Michael Harrap WIN LOSS
Sean Jauss Stewart Hotston LOSS WIN
Chris Hartley Kasten Harris LOSS WIN
Michael Harrap Joshua Bradshaw WIN LOSS
Stewart Hotston Kasten Harris WIN LOSS
Sean Jauss Michael Harrap WIN LOSS
Chris Hartley Joshua Bradshaw WIN LOSS
Matthew Crane Mat Cason WIN LOSS
Apollon Makropoulos Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Lech Ciszkiewicz LOSS WIN
Matthew Crane Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Mat Cason LOSS WIN
Apollon Makropoulos Lech Ciszkiewicz WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Matthew Crane WIN LOSS
Lech Ciszkiewicz Alejandro Cortes-Garcia LOSS WIN
Apollon Makropoulos Mat Cason WIN LOSS
Lech Ciszkiewicz Matthew Crane LOSS WIN
Apollon Makropoulos Emilia Skirmuntt LOSS WIN
Alejandro Cortes-Garcia Mat Cason WIN LOSS
Apollon Makropoulos Matthew Crane DRAW DRAW
Lech Ciszkiewicz Mat Cason WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Adrian Faulkner Mikolaj Krukowski WIN LOSS
Thomas Couturier Burak Urgancioglu LOSS WIN
Sam Brennan Booth Nick Laing WIN LOSS
Adrian Faulkner Thomas Couturier WIN LOSS
Nick Laing Mikolaj Krukowski LOSS WIN
Sam Brennan Booth Burak Urgancioglu LOSS WIN
Adrian Faulkner Nick Laing WIN LOSS
Sam Brennan Booth Thomas Couturier WIN LOSS
Burak Urgancioglu Mikolaj Krukowski LOSS WIN
Adrian Faulkner Sam Brennan Booth LOSS WIN
Burak Urgancioglu Nick Laing WIN LOSS
Thomas Couturier Mikolaj Krukowski WIN LOSS
Adrian Faulkner Burak Urgancioglu LOSS WIN
Sam Brennan Booth Mikolaj Krukowski WIN LOSS
Thomas Couturier Nick Laing WIN LOSS
Christophe Loyce Tom Greenway WIN LOSS
Fran Terminiello Joshua Bywaters-Davis LOSS WIN
Michael Smallridge Tom Greenway LOSS WIN
Joshua Bywaters-Davis Christophe Loyce WIN LOSS
Fran Terminiello Michael Smallridge LOSS WIN
Joshua Bywaters-Davis Tom Greenway WIN LOSS
Joshua Bywaters-Davis Michael Smallridge WIN LOSS
Fran Terminiello Christophe Loyce LOSS WIN
Michael Smallridge Christophe Loyce LOSS WIN
Fran Terminiello Tom Greenway LOSS WIN
Matthew Crane Stewart Hotston WIN LOSS
Burak Urgancioglu Kasten Harris LOSS WIN
Apollon Makropoulos Joshua Bywaters-Davis WIN LOSS
Sam Brennan Booth Christophe Loyce WIN LOSS
Matthew Crane Kasten Harris LOSS WIN
Apollon Makropoulos Sam Brennan Booth WIN LOSS
Matthew Crane Sam Brennan Booth WIN LOSS
Apollon Makropoulos Kasten Harris LOSS WIN

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Lech Ciszkiewicz Thomas Couturier LOSS WIN
Pedro San Miguel Burak Urgancioglu WIN LOSS
Alejandro Cortes-Garcia Ziggy Wisniewski LOSS WIN
Nick Laing Thomas Pittwood LOSS WIN
Michael Smallridge Amir Sheikh-Warak WIN LOSS
Christophe Loyce Ryan Freeman LOSS WIN
Matthew Holden-Williams Jordan Eyre DRAW DRAW
Michael Smallridge Ryan Freeman LOSS WIN
Thomas Couturier Ziggy Wisniewski WIN LOSS
Sean Jauss Pedro San Miguel WIN LOSS
Thomas Pittwood Jordan Eyre LOSS WIN
Burak Urgancioglu Matthew Holden-Williams WIN LOSS
Christophe Loyce Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Nick Laing Amir Sheikh-Warak LOSS WIN
Pedro San Miguel Thomas Couturier WIN LOSS
Jordan Eyre Ryan Freeman LOSS WIN
Lech Ciszkiewicz Burak Urgancioglu LOSS WIN
Christophe Loyce Ziggy Wisniewski LOSS WIN
Thomas Pittwood Amir Sheikh-Warak LOSS WIN
Michael Smallridge Matthew Holden-Williams WIN LOSS
Alejandro Cortes-Garcia Nick Laing LOSS WIN
Pedro San Miguel Ryan Freeman LOSS WIN
Thomas Couturier Burak Urgancioglu LOSS WIN
Amir Sheikh-Warak Ziggy Wisniewski WIN LOSS
Michael Smallridge Jordan Eyre WIN LOSS
Lech Ciszkiewicz Christophe Loyce WIN LOSS
Alejandro Cortes-Garcia Thomas Pittwood LOSS WIN
Nick Laing Matthew Holden-Williams WIN LOSS
Pedro San Miguel Ryan Freeman WIN LOSS
Burak Urgancioglu Amir Sheikh-Warak LOSS WIN
Burak Urgancioglu Ryan Freeman WIN LOSS
Pedro San Miguel Amir Sheikh-Warak WIN LOSS

Women's Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Emilia Skirmuntt Fran Terminiello DRAW DRAW
Fran Terminiello Elizabeth Hutton WIN LOSS
Fran Terminiello Jo Wimborne WIN LOSS
Fran Terminiello Viviane Dall'Agnol WIN LOSS
Fran Terminiello Katie Fleming WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Elizabeth Hutton WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Jo Wimborne WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Viviane Dall'Agnol WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Katie Fleming WIN LOSS
Jo Wimborne Elizabeth Hutton WIN LOSS
Elizabeth Hutton Viviane Dall'Agnol LOSS WIN
Elizabeth Hutton Katie Fleming LOSS WIN
Jo Wimborne Viviane Dall'Agnol WIN LOSS
Jo Wimborne Katie Fleming LOSS WIN
Viviane Dall'Agnol Katie Fleming WIN LOSS