English Sidesword Open 2018

Date
February 24
Country
United Kingdom
City
Godalming

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Single Sidesword 72 29
Mixed Steel Sidesword & Dagger 48 17
Mixed Nylon Sidesword 32 11
Mixed Nylon Sidesword & Dagger 10 5
Mixed Nylon Sidesword & Rotella 15 6
Mixed Steel Sidesword & Rotella 48 17

Fighters in event

NameNationalityClub
Jason Winter The Renaissance Sword Club
Brett Kagan The School of Historical Fencing
Alejandro Cortes-Garcia The Iron Door Collective
Elay Morozov Tempus Fugitives
Eleonora Manoni Sala d'Arme Achille Marozzo
Devis Carli Sala d'Arme Achille Marozzo
Andrea Camaggi Sala d'Arme Achille Marozzo
Benedetto Antonio Colombo Sala d'Arme Achille Marozzo
Pietro Bruzzi Sala d'Arme Achille Marozzo
Andrea Reggi Sala d'Arme Achille Marozzo
Alberto Ferretti Sala d'Arme Achille Marozzo
Lorenzo Rocca Sala d'Arme Achille Marozzo
Marco Bonaiti Sala d'Arme Achille Marozzo
Michael Milandri Sala d'Arme Achille Marozzo
Lorenzo Sbrana Sala d'Arme Achille Marozzo
Emilia Skirmuntt The School of the Sword
Kristofer Stanson Stockholm HEMA
Burak Urgancioglu L’Épée Blanche
Jordan Eyre Academy of Historical Fencing
Dave McPherson Alpha Weapons Academy
Ian Baverstock KdF Bournemouth
Harvey Dickinson London Longsword Academy
Gabriel Laycock Schola Gladiatoria
Lee Maxwell Tempus Fugitives
Jay Maxwell Tempus Fugitives
Alexander Makarov Tempus Fugitives
Simon Swainson The 1595 Club
Sam Brennan Booth The Renaissance Sword Club
Rob Runacres The Renaissance Sword Club
Rory Merrall-Wyre The Renaissance Sword Club
Stephen Howell The Renaissance Sword Club
Apollon Makropoulos The School of the Sword
Adrian Faulkner The School of the Sword
Stewart Hotston The School of the Sword
James Barker The School of the Sword
Mark Sains The School of the Sword
Matthew Crane The School of the Sword
Chris Hartley The School of the Sword
John Waller The School of the Sword
Philip Hodder The School of the Sword
Chris Mills The School of the Sword
Sam Wildman The School of the Sword
Daniel Philpott The School of the Sword
Phillip Mair The School of the Sword
Christopher Le Gresley The School of the Sword
Maria Makarova Waterloo Sparring Group
Jonathan Middleton Wivenhoe HEMA

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Chris Hartley Matthew Crane DRAW DRAW
Pool 1 Alberto Ferretti Burak Urgancioglu DRAW DRAW
Pool 1 Rory Merrall-Wyre Chris Hartley DRAW DRAW
Pool 1 Alberto Ferretti Matthew Crane WIN LOSS
Pool 1 Rory Merrall-Wyre Burak Urgancioglu WIN LOSS
Pool 1 Alberto Ferretti Chris Hartley WIN LOSS
Pool 1 Rory Merrall-Wyre Alberto Ferretti DRAW DRAW
Pool 1 Burak Urgancioglu Matthew Crane WIN LOSS
Pool 1 Rory Merrall-Wyre Matthew Crane WIN LOSS
Pool 1 Chris Hartley Burak Urgancioglu WIN LOSS
Pool 2 Sam Brennan Booth Dave McPherson WIN LOSS
Pool 2 Pietro Bruzzi Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 2 Alexander Makarov Dave McPherson WIN LOSS
Pool 2 Anonymous fighter Sam Brennan Booth LOSS WIN
Pool 2 Alexander Makarov Pietro Bruzzi WIN LOSS
Pool 2 Dave McPherson Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 2 Alexander Makarov Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 2 Pietro Bruzzi Sam Brennan Booth WIN LOSS
Pool 2 Alexander Makarov Sam Brennan Booth WIN LOSS
Pool 2 Dave McPherson Pietro Bruzzi LOSS WIN
Pool 3 Eleonora Manoni Jason Winter LOSS WIN
Pool 3 Mark Sains Emilia Skirmuntt WIN LOSS
Pool 3 Stewart Hotston Jason Winter WIN LOSS
Pool 3 Eleonora Manoni Emilia Skirmuntt LOSS WIN
Pool 3 Mark Sains Stewart Hotston LOSS WIN
Pool 3 Emilia Skirmuntt Jason Winter LOSS WIN
Pool 3 Stewart Hotston Emilia Skirmuntt WIN LOSS
Pool 3 Mark Sains Eleonora Manoni LOSS WIN
Pool 3 Stewart Hotston Eleonora Manoni DRAW DRAW
Pool 3 Jason Winter Mark Sains LOSS WIN
Pool 4 Apollon Makropoulos Simon Swainson WIN LOSS
Pool 4 Brett Kagan Adrian Faulkner DRAW DRAW
Pool 4 Kristofer Stanson Simon Swainson WIN LOSS
Pool 4 Adrian Faulkner Apollon Makropoulos LOSS WIN
Pool 4 Brett Kagan Kristofer Stanson DRAW DRAW
Pool 4 Adrian Faulkner Simon Swainson DRAW DRAW
Pool 4 Kristofer Stanson Adrian Faulkner WIN LOSS
Pool 4 Brett Kagan Apollon Makropoulos WIN LOSS
Pool 4 Kristofer Stanson Apollon Makropoulos WIN LOSS
Pool 4 Simon Swainson Brett Kagan LOSS WIN
Pool 5 Anonymous fighter Phillip Mair WIN LOSS
Pool 5 Stephen Howell James Barker WIN LOSS
Pool 5 Jonathan Middleton Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 5 Stephen Howell Phillip Mair WIN LOSS
Pool 5 Jonathan Middleton James Barker WIN LOSS
Pool 5 Stephen Howell Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 5 Jonathan Middleton Stephen Howell WIN LOSS
Pool 5 Phillip Mair James Barker LOSS WIN
Pool 5 Jonathan Middleton Phillip Mair WIN LOSS
Pool 5 James Barker Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 6 Jay Maxwell Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Pool 6 Marco Bonaiti Maria Makarova LOSS WIN
Pool 6 Jay Maxwell Maria Makarova WIN LOSS
Pool 6 Alejandro Cortes-Garcia Marco Bonaiti WIN LOSS
Pool 6 Jay Maxwell Marco Bonaiti WIN LOSS
Pool 6 Alejandro Cortes-Garcia Maria Makarova LOSS WIN
Eighthfinal Jonathan Middleton Mark Sains WIN LOSS
Eighthfinal Rory Merrall-Wyre Alberto Ferretti WIN LOSS
Eighthfinal James Barker Kristofer Stanson LOSS WIN
Eighthfinal Sam Brennan Booth Pietro Bruzzi LOSS WIN
Eighthfinal Chris Hartley Alexander Makarov LOSS WIN
Eighthfinal Stephen Howell Brett Kagan LOSS WIN
Eighthfinal Jay Maxwell Apollon Makropoulos WIN LOSS
Eighthfinal Maria Makarova Stewart Hotston LOSS WIN
Quarterfinal Jonathan Middleton Rory Merrall-Wyre WIN LOSS
Quarterfinal Pietro Bruzzi Kristofer Stanson LOSS WIN
Quarterfinal Jay Maxwell Stewart Hotston WIN LOSS
Quarterfinal Brett Kagan Alexander Makarov LOSS WIN
Semifinal Kristofer Stanson Jonathan Middleton WIN LOSS
Semifinal Jay Maxwell Alexander Makarov WIN LOSS
Final Jonathan Middleton Alexander Makarov LOSS WIN
Final Jay Maxwell Kristofer Stanson LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Andrea Reggi Andrea Camaggi LOSS WIN
Pool 1 Emilia Skirmuntt Matthew Crane LOSS WIN
Pool 1 Michael Milandri Apollon Makropoulos WIN LOSS
Pool 1 Matthew Crane Andrea Camaggi DRAW DRAW
Pool 1 Michael Milandri Andrea Reggi LOSS WIN
Pool 1 Emilia Skirmuntt Apollon Makropoulos DRAW DRAW
Pool 1 Michael Milandri Andrea Camaggi LOSS WIN
Pool 1 Apollon Makropoulos Matthew Crane LOSS WIN
Pool 1 Andrea Reggi Emilia Skirmuntt WIN LOSS
Pool 1 Apollon Makropoulos Andrea Camaggi LOSS WIN
Pool 1 Michael Milandri Emilia Skirmuntt WIN LOSS
Pool 1 Andrea Reggi Matthew Crane WIN LOSS
Pool 1 Emilia Skirmuntt Andrea Camaggi LOSS WIN
Pool 1 Andrea Reggi Apollon Makropoulos WIN LOSS
Pool 1 Michael Milandri Matthew Crane WIN LOSS
Pool 2 Devis Carli Eleonora Manoni WIN LOSS
Pool 2 Mark Sains Benedetto Antonio Colombo LOSS WIN
Pool 2 Alexander Makarov Devis Carli LOSS WIN
Pool 2 Benedetto Antonio Colombo Eleonora Manoni WIN LOSS
Pool 2 Mark Sains Alexander Makarov LOSS WIN
Pool 2 Benedetto Antonio Colombo Devis Carli LOSS WIN
Pool 2 Alexander Makarov Benedetto Antonio Colombo DRAW DRAW
Pool 2 Mark Sains Eleonora Manoni LOSS WIN
Pool 2 Alexander Makarov Eleonora Manoni WIN LOSS
Pool 2 Mark Sains Devis Carli LOSS WIN
Pool 3 Rory Merrall-Wyre Maria Makarova WIN LOSS
Pool 3 Anonymous fighter Pietro Bruzzi LOSS WIN
Pool 3 Chris Hartley Lorenzo Sbrana LOSS WIN
Pool 3 Anonymous fighter Rory Merrall-Wyre LOSS WIN
Pool 3 Maria Makarova Lorenzo Sbrana DRAW DRAW
Pool 3 Pietro Bruzzi Chris Hartley WIN LOSS
Pool 3 Lorenzo Sbrana Rory Merrall-Wyre LOSS WIN
Pool 3 Anonymous fighter Chris Hartley LOSS WIN
Pool 3 Maria Makarova Pietro Bruzzi LOSS WIN
Pool 3 Chris Hartley Rory Merrall-Wyre LOSS WIN
Pool 3 Lorenzo Sbrana Pietro Bruzzi LOSS WIN
Pool 3 Maria Makarova Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 3 Pietro Bruzzi Rory Merrall-Wyre LOSS WIN
Pool 3 Maria Makarova Chris Hartley DRAW DRAW
Pool 3 Lorenzo Sbrana Anonymous fighter WIN LOSS
Quarterfinal Pietro Bruzzi Andrea Reggi WIN LOSS
Quarterfinal Michael Milandri Andrea Camaggi LOSS WIN
Semifinal Devis Carli Pietro Bruzzi WIN LOSS
Semifinal Alexander Makarov Andrea Camaggi WIN LOSS
Quarterfinal Rory Merrall-Wyre Alexander Makarov LOSS WIN
Quarterfinal Benedetto Antonio Colombo Devis Carli LOSS WIN
Final Andrea Camaggi Pietro Bruzzi WIN LOSS
Final Alexander Makarov Devis Carli LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Sam Wildman John Waller WIN LOSS
Pool 1 Lee Maxwell Chris Mills WIN LOSS
Pool 1 Philip Hodder Lorenzo Rocca DRAW DRAW
Pool 1 Chris Mills Sam Wildman WIN LOSS
Pool 1 John Waller Philip Hodder WIN LOSS
Pool 1 Lee Maxwell Lorenzo Rocca LOSS WIN
Pool 1 Philip Hodder Sam Wildman LOSS WIN
Pool 1 Lorenzo Rocca Chris Mills WIN LOSS
Pool 1 John Waller Lee Maxwell WIN LOSS
Pool 1 Lorenzo Rocca Sam Wildman WIN LOSS
Pool 1 Philip Hodder Lee Maxwell LOSS WIN
Pool 1 Chris Mills John Waller LOSS WIN
Pool 1 Lee Maxwell Sam Wildman LOSS WIN
Pool 1 John Waller Lorenzo Rocca DRAW DRAW
Pool 1 Chris Mills Philip Hodder WIN LOSS
Pool 2 Elay Morozov Ian Baverstock WIN LOSS
Pool 2 Jordan Eyre Ian Baverstock WIN LOSS
Pool 2 Elay Morozov Daniel Philpott WIN LOSS
Pool 2 Jordan Eyre Christopher Le Gresley WIN LOSS
Pool 2 Daniel Philpott Ian Baverstock WIN LOSS
Pool 2 Jordan Eyre Daniel Philpott WIN LOSS
Pool 2 Elay Morozov Christopher Le Gresley WIN LOSS
Pool 2 Jordan Eyre Elay Morozov WIN LOSS
Pool 2 Christopher Le Gresley Ian Baverstock WIN LOSS
Pool 2 Daniel Philpott Christopher Le Gresley LOSS WIN
Quarterfinal Chris Mills Lorenzo Rocca LOSS WIN
Quarterfinal Elay Morozov Lee Maxwell LOSS WIN
Quarterfinal Jordan Eyre Christopher Le Gresley LOSS WIN
Quarterfinal Sam Wildman John Waller WIN LOSS
Semifinal Lee Maxwell Lorenzo Rocca WIN LOSS
Semifinal Sam Wildman Christopher Le Gresley WIN LOSS
Final Lee Maxwell Sam Wildman LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Lorenzo Rocca Jordan Eyre WIN LOSS
Pool 1 Marco Bonaiti Chris Mills WIN LOSS
Pool 1 Gabriel Laycock Jordan Eyre LOSS WIN
Pool 1 Lorenzo Rocca Chris Mills WIN LOSS
Pool 1 Marco Bonaiti Gabriel Laycock WIN LOSS
Pool 1 Chris Mills Jordan Eyre LOSS WIN
Pool 1 Gabriel Laycock Chris Mills LOSS WIN
Pool 1 Marco Bonaiti Lorenzo Rocca LOSS WIN
Pool 1 Lorenzo Rocca Gabriel Laycock WIN LOSS
Pool 1 Jordan Eyre Marco Bonaiti LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Harvey Dickinson John Waller WIN LOSS
Pool 1 Gabriel Laycock Philip Hodder WIN LOSS
Pool 1 Lee Maxwell Sam Wildman WIN LOSS
Pool 1 Gabriel Laycock Harvey Dickinson WIN LOSS
Pool 1 Lee Maxwell John Waller WIN LOSS
Pool 1 Philip Hodder Sam Wildman WIN LOSS
Pool 1 Harvey Dickinson Lee Maxwell LOSS WIN
Pool 1 Gabriel Laycock Sam Wildman LOSS WIN
Pool 1 Philip Hodder John Waller WIN LOSS
Pool 1 Harvey Dickinson Sam Wildman WIN LOSS
Pool 1 Philip Hodder Lee Maxwell LOSS WIN
Pool 1 Gabriel Laycock John Waller WIN LOSS
Pool 1 Harvey Dickinson Philip Hodder LOSS WIN
Pool 1 John Waller Sam Wildman WIN LOSS
Pool 1 Lee Maxwell Gabriel Laycock WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Alberto Ferretti Andrea Camaggi LOSS WIN
Pool 1 Rob Runacres Dave McPherson WIN LOSS
Pool 1 James Barker Benedetto Antonio Colombo LOSS WIN
Pool 1 Andrea Camaggi Dave McPherson WIN LOSS
Pool 1 Alberto Ferretti Benedetto Antonio Colombo DRAW DRAW
Pool 1 Rob Runacres James Barker WIN LOSS
Pool 1 Benedetto Antonio Colombo Andrea Camaggi DRAW DRAW
Pool 1 Dave McPherson James Barker WIN LOSS
Pool 1 Rob Runacres Alberto Ferretti WIN LOSS
Pool 1 James Barker Andrea Camaggi LOSS WIN
Pool 1 Rob Runacres Benedetto Antonio Colombo WIN LOSS
Pool 1 Dave McPherson Alberto Ferretti LOSS WIN
Pool 1 Andrea Camaggi Rob Runacres LOSS WIN
Pool 1 Alberto Ferretti James Barker WIN LOSS
Pool 1 Benedetto Antonio Colombo Dave McPherson WIN LOSS
Pool 2 Lorenzo Sbrana Jonathan Middleton WIN LOSS
Pool 2 Devis Carli Adrian Faulkner WIN LOSS
Pool 2 Stewart Hotston Sam Brennan Booth DRAW DRAW
Pool 2 Jonathan Middleton Adrian Faulkner WIN LOSS
Pool 2 Lorenzo Sbrana Stewart Hotston LOSS WIN
Pool 2 Devis Carli Sam Brennan Booth LOSS WIN
Pool 2 Jonathan Middleton Stewart Hotston LOSS WIN
Pool 2 Adrian Faulkner Sam Brennan Booth WIN LOSS
Pool 2 Lorenzo Sbrana Devis Carli LOSS WIN
Pool 2 Jonathan Middleton Sam Brennan Booth WIN LOSS
Pool 2 Devis Carli Stewart Hotston WIN LOSS
Pool 2 Lorenzo Sbrana Adrian Faulkner WIN LOSS
Pool 2 Jonathan Middleton Devis Carli LOSS WIN
Pool 2 Lorenzo Sbrana Sam Brennan Booth WIN LOSS
Pool 2 Adrian Faulkner Stewart Hotston LOSS WIN
Pool 3 Alejandro Cortes-Garcia Jay Maxwell LOSS WIN
Pool 3 Michael Milandri Andrea Reggi LOSS WIN
Pool 3 Kristofer Stanson Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Pool 3 Jay Maxwell Andrea Reggi WIN LOSS
Pool 3 Michael Milandri Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool 3 Alejandro Cortes-Garcia Andrea Reggi LOSS WIN
Pool 3 Kristofer Stanson Andrea Reggi WIN LOSS
Pool 3 Michael Milandri Jay Maxwell DRAW DRAW
Pool 3 Kristofer Stanson Jay Maxwell WIN LOSS
Pool 3 Michael Milandri Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Quarterfinal Rob Runacres Jay Maxwell WIN LOSS
Quarterfinal Stewart Hotston Andrea Camaggi LOSS WIN
Quarterfinal Kristofer Stanson Benedetto Antonio Colombo LOSS WIN
Quarterfinal Lorenzo Sbrana Devis Carli LOSS WIN
Semifinal Andrea Camaggi Rob Runacres WIN LOSS
Semifinal Devis Carli Benedetto Antonio Colombo WIN LOSS
Final Benedetto Antonio Colombo Rob Runacres LOSS WIN
Final Devis Carli Andrea Camaggi WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just English Sidesword Open 2018