Durchschlag 2018

Date
March 3
Country
Poland
City
Lódz

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 83 25
Women's Steel Longsword 8 4
Mixed Steel Rapier & Dagger 50 14
Mixed Steel Sabre 71 21

Fighters in event

NameNationalityClub
Pawel Ponichtera
Antoni Olbrychski Akademia Szermierzy
Joanna Koprowska Akademia Szermierzy
Grzegorz Sarna Akademia Szermierzy
Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Akademia Szermierzy
Kamil Wawruch Akademia Szermierzy
Bolesław Tekielski Akademia Szermierzy
Pawel Konieczny ARMA Poland Bielsko-Biala
Piotr Celichowski ARMA Poland Poznan
Tomasz Lipert ARMA Poland Poznan
Maciej Kwiek ARMA Poland Poznan
Krzysztof Janus ARMA Poland Warszawa
Łukasz Dąbrowski Fechtschule Gdańsk
Kazimierz Szadkowski Fechtschule Gdańsk
Piotr Mikołajczak Fechtschule Gdańsk
Anna Krakiewicz Fechtschule Gdańsk
Marcin Lukaszuk Fechtschule Gdańsk
Marek Ciszek Fechtschule Gdańsk
Rafał Szmajda Mordschlag Łódź
Mateusz Konopacki Mordschlag Łódź
Konrad Kramarz Mordschlag Łódź
Aleksander Dynarek Mordschlag Łódź
Pawel Mamelka Mordschlag Łódź
Witold Zabłocki Poznańska Grupa Fechtunku Salut
Szymon Ożóg Szkoła Fechtunku Gryf
Michał Wiesner Szkoła Fechtunku Gryf
Vadim Kravchenko FFC Paladin
Mikhail Bakir FFC Paladin
Anastasia Matiushina FFC Paladin

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Grzegorz Sarna Kazimierz Szadkowski WIN LOSS
Pool 1 Maciej Kwiek Witold Zabłocki WIN LOSS
Pool 1 Mateusz Konopacki Marcin Lukaszuk WIN LOSS
Pool 1 Maciej Kwiek Grzegorz Sarna LOSS WIN
Pool 1 Witold Zabłocki Kazimierz Szadkowski WIN LOSS
Pool 1 Mateusz Konopacki Pawel Konieczny WIN LOSS
Pool 1 Witold Zabłocki Grzegorz Sarna LOSS WIN
Pool 1 Maciej Kwiek Kazimierz Szadkowski WIN LOSS
Pool 1 Marcin Lukaszuk Pawel Konieczny LOSS WIN
Pool 1 Kazimierz Szadkowski Mateusz Konopacki LOSS WIN
Pool 1 Maciej Kwiek Pawel Konieczny LOSS WIN
Pool 1 Witold Zabłocki Marcin Lukaszuk WIN LOSS
Pool 1 Grzegorz Sarna Mateusz Konopacki WIN LOSS
Pool 1 Kazimierz Szadkowski Pawel Konieczny LOSS WIN
Pool 1 Maciej Kwiek Marcin Lukaszuk WIN LOSS
Pool 1 Grzegorz Sarna Pawel Konieczny WIN LOSS
Pool 1 Kazimierz Szadkowski Marcin Lukaszuk WIN LOSS
Pool 1 Witold Zabłocki Mateusz Konopacki LOSS WIN
Pool 1 Grzegorz Sarna Marcin Lukaszuk WIN LOSS
Pool 1 Maciej Kwiek Mateusz Konopacki WIN LOSS
Pool 1 Witold Zabłocki Pawel Konieczny LOSS WIN
Pool 2 Pawel Mamelka Krzysztof Janus WIN LOSS
Pool 2 Tomasz Lipert Bolesław Tekielski LOSS WIN
Pool 2 Pawel Mamelka Szymon Ożóg WIN LOSS
Pool 2 Bolesław Tekielski Anna Krakiewicz WIN LOSS
Pool 2 Krzysztof Janus Szymon Ożóg LOSS WIN
Pool 2 Tomasz Lipert Anna Krakiewicz WIN LOSS
Pool 2 Krzysztof Janus Bolesław Tekielski WIN LOSS
Pool 2 Szymon Ożóg Anna Krakiewicz WIN LOSS
Pool 2 Pawel Mamelka Bolesław Tekielski WIN LOSS
Pool 2 Krzysztof Janus Anna Krakiewicz WIN LOSS
Pool 2 Tomasz Lipert Szymon Ożóg WIN LOSS
Pool 2 Pawel Mamelka Anna Krakiewicz WIN LOSS
Pool 2 Tomasz Lipert Krzysztof Janus WIN LOSS
Pool 2 Bolesław Tekielski Szymon Ożóg WIN LOSS
Pool 2 Pawel Mamelka Tomasz Lipert LOSS WIN
Pool 3 Piotr Celichowski Michał Wiesner LOSS WIN
Pool 3 Konrad Kramarz Marek Ciszek WIN LOSS
Pool 3 Antoni Olbrychski Piotr Mikołajczak WIN LOSS
Pool 3 Konrad Kramarz Piotr Celichowski WIN LOSS
Pool 3 Michał Wiesner Marek Ciszek WIN LOSS
Pool 3 Antoni Olbrychski Aleksander Dynarek WIN LOSS
Pool 3 Piotr Celichowski Marek Ciszek WIN LOSS
Pool 3 Konrad Kramarz Michał Wiesner WIN LOSS
Pool 3 Aleksander Dynarek Piotr Mikołajczak WIN LOSS
Pool 3 Antoni Olbrychski Michał Wiesner WIN LOSS
Pool 3 Aleksander Dynarek Konrad Kramarz WIN LOSS
Pool 3 Piotr Mikołajczak Marek Ciszek WIN LOSS
Pool 3 Antoni Olbrychski Piotr Celichowski WIN LOSS
Pool 3 Aleksander Dynarek Michał Wiesner WIN LOSS
Pool 3 Konrad Kramarz Piotr Mikołajczak WIN LOSS
Pool 3 Aleksander Dynarek Piotr Celichowski WIN LOSS
Pool 3 Piotr Mikołajczak Michał Wiesner LOSS WIN
Pool 3 Antoni Olbrychski Marek Ciszek WIN LOSS
Pool 3 Piotr Celichowski Piotr Mikołajczak WIN LOSS
Pool 3 Antoni Olbrychski Konrad Kramarz WIN LOSS
Pool 3 Aleksander Dynarek Marek Ciszek WIN LOSS
Pool 4 Mikhail Bakir Pawel Ponichtera LOSS WIN
Pool 4 Łukasz Dąbrowski Kamil Wawruch WIN LOSS
Pool 4 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Kamil Wawruch WIN LOSS
Pool 4 Łukasz Dąbrowski Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel WIN LOSS
Pool 4 Pawel Ponichtera Kamil Wawruch WIN LOSS
Pool 4 Mikhail Bakir Kamil Wawruch WIN LOSS
Pool 4 Pawel Ponichtera Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel WIN LOSS
Pool 4 Mikhail Bakir Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel WIN LOSS
Pool 4 Łukasz Dąbrowski Pawel Ponichtera WIN LOSS
Pool 4 Mikhail Bakir Łukasz Dąbrowski WIN LOSS
1/8 final Antoni Olbrychski Szymon Ożóg WIN LOSS
1/8 final Mikhail Bakir Maciej Kwiek LOSS WIN
1/8 final Pawel Mamelka Pawel Konieczny WIN LOSS
1/8 final Tomasz Lipert Bolesław Tekielski WIN LOSS
1/8 final Aleksander Dynarek Michał Wiesner WIN LOSS
1/8 final Łukasz Dąbrowski Mateusz Konopacki LOSS WIN
1/8 final Pawel Ponichtera Konrad Kramarz WIN LOSS
1/8 final Grzegorz Sarna Krzysztof Janus LOSS WIN
Quarter Final Maciej Kwiek Antoni Olbrychski LOSS WIN
Quarter Final Pawel Mamelka Tomasz Lipert LOSS WIN
Quarter Final Aleksander Dynarek Mateusz Konopacki WIN LOSS
Quarter Final Pawel Ponichtera Krzysztof Janus WIN LOSS
Semi Final Antoni Olbrychski Tomasz Lipert WIN LOSS
Semi Final Aleksander Dynarek Pawel Ponichtera WIN LOSS
Bronze Final Pawel Ponichtera Tomasz Lipert LOSS WIN
Final Antoni Olbrychski Aleksander Dynarek WIN LOSS

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Joanna Koprowska Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel LOSS WIN
Pool 1 Anastasia Matiushina Anna Krakiewicz WIN LOSS
Pool 1 Joanna Koprowska Anna Krakiewicz WIN LOSS
Pool 1 Anastasia Matiushina Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel WIN LOSS
Pool 1 Anastasia Matiushina Joanna Koprowska LOSS WIN
Pool 1 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Anna Krakiewicz LOSS WIN
Bronze Final Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Anna Krakiewicz WIN LOSS
Final Anastasia Matiushina Joanna Koprowska LOSS WIN

Mixed Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Witold Zabłocki Aleksander Dynarek LOSS WIN
Pool 1 Grzegorz Sarna Krzysztof Janus WIN LOSS
Pool 1 Anastasia Matiushina Kamil Wawruch LOSS WIN
Pool 1 Aleksander Dynarek Krzysztof Janus WIN LOSS
Pool 1 Witold Zabłocki Grzegorz Sarna LOSS WIN
Pool 1 Maciej Kwiek Kamil Wawruch WIN LOSS
Pool 1 Grzegorz Sarna Aleksander Dynarek LOSS WIN
Pool 1 Witold Zabłocki Krzysztof Janus WIN LOSS
Pool 1 Anastasia Matiushina Maciej Kwiek LOSS WIN
Pool 1 Witold Zabłocki Kamil Wawruch LOSS WIN
Pool 1 Maciej Kwiek Krzysztof Janus WIN LOSS
Pool 1 Anastasia Matiushina Grzegorz Sarna LOSS WIN
Pool 1 Aleksander Dynarek Kamil Wawruch WIN LOSS
Pool 1 Maciej Kwiek Witold Zabłocki LOSS WIN
Pool 1 Anastasia Matiushina Krzysztof Janus LOSS WIN
Pool 1 Maciej Kwiek Aleksander Dynarek LOSS WIN
Pool 1 Anastasia Matiushina Witold Zabłocki WIN LOSS
Pool 1 Grzegorz Sarna Kamil Wawruch WIN LOSS
Pool 1 Anastasia Matiushina Aleksander Dynarek LOSS WIN
Pool 1 Kamil Wawruch Krzysztof Janus WIN LOSS
Pool 1 Maciej Kwiek Grzegorz Sarna WIN LOSS
Pool 2 Mikhail Bakir Rafał Szmajda WIN LOSS
Pool 2 Vadim Kravchenko Łukasz Dąbrowski WIN LOSS
Pool 2 Joanna Koprowska Pawel Ponichtera LOSS WIN
Pool 2 Mikhail Bakir Łukasz Dąbrowski LOSS WIN
Pool 2 Vadim Kravchenko Rafał Szmajda WIN LOSS
Pool 2 Pawel Ponichtera Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel WIN LOSS
Pool 2 Vadim Kravchenko Mikhail Bakir WIN LOSS
Pool 2 Łukasz Dąbrowski Rafał Szmajda WIN LOSS
Pool 2 Joanna Koprowska Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel WIN LOSS
Pool 2 Pawel Ponichtera Rafał Szmajda WIN LOSS
Pool 2 Łukasz Dąbrowski Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel WIN LOSS
Pool 2 Vadim Kravchenko Joanna Koprowska WIN LOSS
Pool 2 Mikhail Bakir Pawel Ponichtera WIN LOSS
Pool 2 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Rafał Szmajda WIN LOSS
Pool 2 Łukasz Dąbrowski Joanna Koprowska WIN LOSS
Pool 2 Mikhail Bakir Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel WIN LOSS
Pool 2 Joanna Koprowska Rafał Szmajda WIN LOSS
Pool 2 Vadim Kravchenko Pawel Ponichtera WIN LOSS
Pool 2 Mikhail Bakir Joanna Koprowska WIN LOSS
Pool 2 Łukasz Dąbrowski Pawel Ponichtera LOSS WIN
Pool 2 Vadim Kravchenko Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel WIN LOSS
Quarter Final Aleksander Dynarek Kamil Wawruch WIN LOSS
Quarter Final Łukasz Dąbrowski Maciej Kwiek WIN LOSS
Quarter Final Mikhail Bakir Pawel Ponichtera LOSS WIN
Quarter Final Vadim Kravchenko Grzegorz Sarna WIN LOSS
Semi Final Łukasz Dąbrowski Aleksander Dynarek LOSS WIN
Semi Final Vadim Kravchenko Pawel Ponichtera WIN LOSS
Bronze Final Łukasz Dąbrowski Pawel Ponichtera WIN LOSS
Final Vadim Kravchenko Aleksander Dynarek WIN LOSS

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Grzegorz Sarna Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel WIN LOSS
Pool 1 Witold Zabłocki Szymon Ożóg WIN LOSS
Pool 1 Mikhail Bakir Łukasz Dąbrowski WIN LOSS
Pool 1 Witold Zabłocki Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel WIN LOSS
Pool 1 Grzegorz Sarna Szymon Ożóg WIN LOSS
Pool 1 Mikhail Bakir Mateusz Konopacki LOSS WIN
Pool 1 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Szymon Ożóg LOSS WIN
Pool 1 Witold Zabłocki Grzegorz Sarna LOSS WIN
Pool 1 Łukasz Dąbrowski Mateusz Konopacki WIN LOSS
Pool 1 Mikhail Bakir Grzegorz Sarna WIN LOSS
Pool 1 Witold Zabłocki Mateusz Konopacki LOSS WIN
Pool 1 Łukasz Dąbrowski Szymon Ożóg WIN LOSS
Pool 1 Mikhail Bakir Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel WIN LOSS
Pool 1 Grzegorz Sarna Mateusz Konopacki WIN LOSS
Pool 1 Łukasz Dąbrowski Witold Zabłocki WIN LOSS
Pool 1 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Mateusz Konopacki LOSS WIN
Pool 1 Łukasz Dąbrowski Grzegorz Sarna LOSS WIN
Pool 1 Mikhail Bakir Szymon Ożóg WIN LOSS
Pool 1 Łukasz Dąbrowski Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel WIN LOSS
Pool 1 Mikhail Bakir Witold Zabłocki WIN LOSS
Pool 1 Mateusz Konopacki Szymon Ożóg LOSS WIN
Pool 2 Anastasia Matiushina Michał Wiesner WIN LOSS
Pool 2 Pawel Ponichtera Konrad Kramarz LOSS WIN
Pool 2 Maciej Kwiek Kamil Wawruch WIN LOSS
Pool 2 Anastasia Matiushina Konrad Kramarz LOSS WIN
Pool 2 Pawel Ponichtera Michał Wiesner WIN LOSS
Pool 2 Joanna Koprowska Kamil Wawruch WIN LOSS
Pool 2 Anastasia Matiushina Pawel Ponichtera WIN LOSS
Pool 2 Konrad Kramarz Michał Wiesner WIN LOSS
Pool 2 Maciej Kwiek Joanna Koprowska WIN LOSS
Pool 2 Kamil Wawruch Michał Wiesner LOSS WIN
Pool 2 Joanna Koprowska Konrad Kramarz LOSS WIN
Pool 2 Maciej Kwiek Pawel Ponichtera WIN LOSS
Pool 2 Anastasia Matiushina Kamil Wawruch WIN LOSS
Pool 2 Joanna Koprowska Michał Wiesner WIN LOSS
Pool 2 Maciej Kwiek Konrad Kramarz LOSS WIN
Pool 2 Anastasia Matiushina Joanna Koprowska LOSS WIN
Pool 2 Maciej Kwiek Michał Wiesner LOSS WIN
Pool 2 Pawel Ponichtera Kamil Wawruch WIN LOSS
Pool 2 Anastasia Matiushina Maciej Kwiek LOSS WIN
Pool 2 Kamil Wawruch Konrad Kramarz LOSS WIN
Pool 2 Joanna Koprowska Pawel Ponichtera WIN LOSS
Pool 3 Pawel Mamelka Pawel Konieczny WIN LOSS
Pool 3 Vadim Kravchenko Piotr Mikołajczak WIN LOSS
Pool 3 Kazimierz Szadkowski Tomasz Lipert LOSS WIN
Pool 3 Pawel Mamelka Piotr Mikołajczak WIN LOSS
Pool 3 Vadim Kravchenko Pawel Konieczny WIN LOSS
Pool 3 Antoni Olbrychski Tomasz Lipert WIN LOSS
Pool 3 Vadim Kravchenko Pawel Mamelka WIN LOSS
Pool 3 Piotr Mikołajczak Pawel Konieczny LOSS WIN
Pool 3 Antoni Olbrychski Kazimierz Szadkowski WIN LOSS
Pool 3 Tomasz Lipert Pawel Konieczny WIN LOSS
Pool 3 Antoni Olbrychski Piotr Mikołajczak WIN LOSS
Pool 3 Vadim Kravchenko Kazimierz Szadkowski WIN LOSS
Pool 3 Pawel Mamelka Tomasz Lipert LOSS WIN
Pool 3 Antoni Olbrychski Pawel Konieczny WIN LOSS
Pool 3 Kazimierz Szadkowski Piotr Mikołajczak LOSS WIN
Pool 3 Antoni Olbrychski Pawel Mamelka WIN LOSS
Pool 3 Kazimierz Szadkowski Pawel Konieczny WIN LOSS
Pool 3 Vadim Kravchenko Tomasz Lipert WIN LOSS
Pool 3 Pawel Mamelka Kazimierz Szadkowski LOSS WIN
Pool 3 Tomasz Lipert Piotr Mikołajczak WIN LOSS
Pool 3 Vadim Kravchenko Antoni Olbrychski LOSS WIN
Quarter Final Joanna Koprowska Konrad Kramarz LOSS WIN
Quarter Final Vadim Kravchenko Grzegorz Sarna WIN LOSS
Quarter Final Mikhail Bakir Łukasz Dąbrowski WIN LOSS
Quarter Final Maciej Kwiek Antoni Olbrychski LOSS WIN
Semi Final Vadim Kravchenko Konrad Kramarz WIN LOSS
Semi Final Mikhail Bakir Antoni Olbrychski LOSS WIN
Bronze Final Mikhail Bakir Konrad Kramarz LOSS WIN
Final Vadim Kravchenko Antoni Olbrychski WIN LOSS