Vasaslaget 2018

Date
March 18
Country
Sweden
City
Uppsala

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 101 34
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 49 18
Mixed Steel Single Rapier 44 16

Fighters in event

NameNationalityClub
Aleksi Ahola EHMS
Jan Verbovsky Fekteklubben Frie Duellister
Hanne Eik Pilskog Fekteklubben Frie Duellister
Kristine Aagot Konsmo Gothenburg Historical Fencing School
Andreas Aronsson Frost HEMA
Josefin Bohman Frost HEMA
Mathias Inga Gävle HEMA
Mattias Andersson Gävle HEMA
Christer Ersson-Fricker Gävle HEMA
Erik Stanzé Gävle HEMA
Hannah Gren Gävle HEMA
Julia Yli-Hukka Gothenburg Historical Fencing School
Axel Pettersson Gothenburg Historical Fencing School
Johan Norberg Gothenburg Historical Fencing School
Torsten Wilhelm Gothenburg Historical Fencing School
Lars Alexandersson Gothenburg Historical Fencing School
Markus Berggren Gothenburg Historical Fencing School
Alexander Olsson Gothenburg Historical Fencing School
Emil Johansson Gothenburg Historical Fencing School
Patrik Jarenius Gripen HEMA
Jonas Eriksson Malmö Historiska Fäktskola
Martin Rosén Malmö Historiska Fäktskola
Henning Roos Medeltida Stridsteknik Linköping IF
Christoffer Frumerie Medeltida Stridsteknik Linköping IF
Andreas Ahlström Medeltida Stridsteknik Linköping IF
Isak Almqvist Medeltida Stridsteknik Linköping IF
Joakim Haraldsson Medeltida Stridsteknik Linköping IF
Simon Sköld Karlsson Örebro HEMA
Anna-Lotta Eriksson Örebro HEMA
Britt Sjöqvist Örebro HEMA
Ola Lönnholm Örebro HEMA
Linus Spjutsberg Särimner HEMA
Joakim Jonsson Stockholm HEMA
Kristofer Stanson Stockholms Stigmän
Andreas Lindegren Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Alexis Lindegren Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Fredrik Dillner Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Joakim Hammarslätt Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Mattias Brännström Umeås Historiska Fäktskola
Daniel Hambraeus Umeås Historiska Fäktskola
David Kvist Umeås Historiska Fäktskola
Viktor Jakobsson Umeås Historiska Fäktskola
Oskar Spjuth Uppsala Historiska Fäktskola
Ulf Lidsman Uppsala Historiska Fäktskola
Rickard Vesterberg Uppsala Historiska Fäktskola
Damian Matuszewski Uppsala Historiska Fäktskola
Robert Ringefors Uppsala Historiska Fäktskola
Jon Zetterberg Uppsala Historiska Fäktskola
Oskar Nylander Växjö HEMA-sällskap
Jonathan Starby Växjö HEMA-sällskap

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Swiss competition Isak Almqvist Joakim Haraldsson WIN LOSS
Swiss competition Anna-Lotta Eriksson Daniel Hambraeus WIN LOSS
Swiss competition Hanne Eik Pilskog Jonathan Starby LOSS WIN
Swiss competition Torsten Wilhelm Ulf Lidsman DRAW DRAW
Swiss competition Ola Lönnholm Christoffer Frumerie DRAW DRAW
Swiss competition Andreas Aronsson Henning Roos WIN LOSS
Swiss competition Josefin Bohman Oskar Nylander WIN LOSS
Swiss competition Alexander Olsson Joakim Hammarslätt WIN LOSS
Swiss competition Christer Ersson-Fricker Hannah Gren WIN LOSS
Swiss competition Robert Ringefors Simon Sköld Karlsson LOSS WIN
Swiss competition Jan Verbovsky Martin Rosén LOSS WIN
Swiss competition Kristine Aagot Konsmo Emil Johansson WIN LOSS
Swiss competition Mathias Inga Viktor Jakobsson WIN LOSS
Swiss competition Aleksi Ahola Jon Zetterberg WIN LOSS
Swiss competition Britt Sjöqvist Lars Alexandersson WIN LOSS
Swiss competition Andreas Ahlström Markus Berggren WIN LOSS
Swiss competition Erik Stanzé David Kvist WIN LOSS
Swiss competition Mathias Inga Isak Almqvist LOSS WIN
Swiss competition Erik Stanzé Simon Sköld Karlsson LOSS WIN
Swiss competition Christer Ersson-Fricker Jonathan Starby WIN LOSS
Swiss competition Kristine Aagot Konsmo Alexander Olsson DRAW DRAW
Swiss competition Andreas Ahlström Aleksi Ahola WIN LOSS
Swiss competition Britt Sjöqvist Josefin Bohman LOSS WIN
Swiss competition Anna-Lotta Eriksson Martin Rosén LOSS WIN
Swiss competition Andreas Aronsson Ulf Lidsman WIN LOSS
Swiss competition Torsten Wilhelm Christoffer Frumerie DRAW DRAW
Swiss competition Ola Lönnholm Daniel Hambraeus LOSS WIN
Swiss competition Jan Verbovsky Oskar Nylander LOSS WIN
Swiss competition Lars Alexandersson Emil Johansson WIN LOSS
Swiss competition Markus Berggren Jon Zetterberg LOSS WIN
Swiss competition Hanne Eik Pilskog Joakim Hammarslätt LOSS WIN
Swiss competition Robert Ringefors David Kvist WIN LOSS
Swiss competition Hannah Gren Viktor Jakobsson LOSS WIN
Swiss competition Joakim Haraldsson Henning Roos LOSS WIN
Swiss competition Josefin Bohman Simon Sköld Karlsson WIN LOSS
Swiss competition Christer Ersson-Fricker Isak Almqvist WIN LOSS
Swiss competition Andreas Ahlström Martin Rosén DRAW DRAW
Swiss competition Andreas Aronsson Alexander Olsson WIN LOSS
Swiss competition Kristine Aagot Konsmo Mathias Inga WIN LOSS
Swiss competition Britt Sjöqvist Aleksi Ahola LOSS WIN
Swiss competition Anna-Lotta Eriksson Oskar Nylander LOSS WIN
Swiss competition Erik Stanzé Jonathan Starby LOSS WIN
Swiss competition Torsten Wilhelm Daniel Hambraeus WIN LOSS
Swiss competition Viktor Jakobsson Jon Zetterberg WIN LOSS
Swiss competition Robert Ringefors Lars Alexandersson WIN LOSS
Swiss competition Christoffer Frumerie Joakim Hammarslätt LOSS WIN
Swiss competition Ulf Lidsman Henning Roos LOSS WIN
Swiss competition Jan Verbovsky Ola Lönnholm WIN LOSS
Swiss competition Hannah Gren Markus Berggren LOSS WIN
Swiss competition Joakim Haraldsson Emil Johansson LOSS WIN
Swiss competition Hanne Eik Pilskog David Kvist WIN LOSS
Swiss competition Christer Ersson-Fricker Josefin Bohman WIN LOSS
Swiss competition Kristine Aagot Konsmo Andreas Ahlström LOSS WIN
Swiss competition Andreas Aronsson Martin Rosén WIN LOSS
Swiss competition Oskar Nylander Simon Sköld Karlsson LOSS WIN
Swiss competition Aleksi Ahola Jonathan Starby WIN LOSS
Swiss competition Torsten Wilhelm Viktor Jakobsson LOSS WIN
Swiss competition Isak Almqvist Joakim Hammarslätt LOSS WIN
Swiss competition Robert Ringefors Alexander Olsson LOSS WIN
Swiss competition Mathias Inga Henning Roos WIN LOSS
Swiss competition Anna-Lotta Eriksson Britt Sjöqvist LOSS WIN
Swiss competition Erik Stanzé Jon Zetterberg LOSS WIN
Swiss competition Lars Alexandersson Markus Berggren WIN LOSS
Swiss competition Daniel Hambraeus Emil Johansson DRAW DRAW
Swiss competition Jan Verbovsky Christoffer Frumerie WIN LOSS
Swiss competition Hanne Eik Pilskog Ulf Lidsman WIN LOSS
Swiss competition Hannah Gren Ola Lönnholm LOSS WIN
Swiss competition Joakim Haraldsson David Kvist WIN LOSS
Swiss competition Christer Ersson-Fricker Andreas Ahlström WIN LOSS
Swiss competition Andreas Aronsson Josefin Bohman DRAW DRAW
Swiss competition Aleksi Ahola Simon Sköld Karlsson WIN LOSS
Swiss competition Viktor Jakobsson Joakim Hammarslätt LOSS WIN
Swiss competition Alexander Olsson Martin Rosén DRAW DRAW
Swiss competition Kristine Aagot Konsmo Jonathan Starby DRAW DRAW
Swiss competition Britt Sjöqvist Oskar Nylander LOSS WIN
Swiss competition Lars Alexandersson Jon Zetterberg WIN LOSS
Swiss competition Torsten Wilhelm Isak Almqvist WIN LOSS
Swiss competition Mathias Inga Robert Ringefors LOSS WIN
Swiss competition Hanne Eik Pilskog Jan Verbovsky LOSS WIN
Swiss competition Emil Johansson Henning Roos LOSS WIN
Swiss competition Daniel Hambraeus Markus Berggren WIN LOSS
Swiss competition Anna-Lotta Eriksson Ola Lönnholm DRAW DRAW
Swiss competition Erik Stanzé Joakim Haraldsson WIN LOSS
Swiss competition Ulf Lidsman Christoffer Frumerie DRAW DRAW
Swiss competition Hannah Gren David Kvist WIN LOSS
Eighthfinal 1 Christer Ersson-Fricker Jonathan Starby WIN LOSS
Eighthfinal 2 Martin Rosén Simon Sköld Karlsson LOSS WIN
Eighthfinal 3 Josefin Bohman Viktor Jakobsson LOSS WIN
Eighthfinal 4 Lars Alexandersson Joakim Hammarslätt WIN LOSS
Eighthfinal 5 Andreas Aronsson Torsten Wilhelm LOSS WIN
Eighthfinal 6 Kristine Aagot Konsmo Andreas Ahlström WIN LOSS
Eighthfinal 7 Alexander Olsson Oskar Nylander WIN LOSS
Eighthfinal 8 Robert Ringefors Aleksi Ahola LOSS WIN
Quarterfinal 1 Christer Ersson-Fricker Simon Sköld Karlsson WIN LOSS
Quarterfinal 2 Lars Alexandersson Viktor Jakobsson LOSS WIN
Quarterfinal 3 Kristine Aagot Konsmo Torsten Wilhelm WIN LOSS
Quarterfinal 4 Aleksi Ahola Alexander Olsson LOSS WIN
Semifinal 1 Christer Ersson-Fricker Viktor Jakobsson WIN LOSS
Semifinal 2 Kristine Aagot Konsmo Alexander Olsson LOSS WIN
Final Christer Ersson-Fricker Alexander Olsson LOSS WIN
Third place Kristine Aagot Konsmo Viktor Jakobsson LOSS WIN

Mixed Steel Arming Sword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Swiss competition Hanne Eik Pilskog Andreas Lindegren WIN LOSS
Swiss competition Patrik Jarenius Kristofer Stanson LOSS WIN
Swiss competition Kristine Aagot Konsmo Rickard Vesterberg WIN LOSS
Swiss competition Johan Norberg Oskar Spjuth LOSS WIN
Swiss competition Fredrik Dillner Mattias Brännström WIN LOSS
Swiss competition Josefin Bohman Linus Spjutsberg LOSS WIN
Swiss competition Axel Pettersson Alexis Lindegren WIN LOSS
Swiss competition Mattias Andersson Andreas Aronsson LOSS WIN
Swiss competition Julia Yli-Hukka Viktor Jakobsson WIN LOSS
Swiss competition Axel Pettersson Hanne Eik Pilskog WIN LOSS
Swiss competition Kristofer Stanson Andreas Aronsson WIN LOSS
Swiss competition Kristine Aagot Konsmo Oskar Spjuth WIN LOSS
Swiss competition Fredrik Dillner Linus Spjutsberg LOSS WIN
Swiss competition Julia Yli-Hukka Josefin Bohman DRAW DRAW
Swiss competition Johan Norberg Viktor Jakobsson WIN LOSS
Swiss competition Patrik Jarenius Mattias Brännström WIN LOSS
Swiss competition Mattias Andersson Rickard Vesterberg WIN LOSS
Swiss competition Andreas Lindegren Alexis Lindegren LOSS WIN
Swiss competition Axel Pettersson Kristofer Stanson WIN LOSS
Swiss competition Kristine Aagot Konsmo Linus Spjutsberg WIN LOSS
Swiss competition Julia Yli-Hukka Oskar Spjuth WIN LOSS
Swiss competition Patrik Jarenius Andreas Aronsson WIN LOSS
Swiss competition Fredrik Dillner Hanne Eik Pilskog WIN LOSS
Swiss competition Johan Norberg Alexis Lindegren WIN LOSS
Swiss competition Mattias Andersson Josefin Bohman LOSS WIN
Swiss competition Andreas Lindegren Viktor Jakobsson DRAW DRAW
Swiss competition Mattias Brännström Rickard Vesterberg LOSS WIN
Swiss competition Axel Pettersson Kristine Aagot Konsmo WIN LOSS
Swiss competition Julia Yli-Hukka Linus Spjutsberg WIN LOSS
Swiss competition Kristofer Stanson Fredrik Dillner WIN LOSS
Swiss competition Patrik Jarenius Johan Norberg DRAW DRAW
Swiss competition Josefin Bohman Oskar Spjuth LOSS WIN
Swiss competition Hanne Eik Pilskog Alexis Lindegren WIN LOSS
Swiss competition Andreas Aronsson Rickard Vesterberg DRAW DRAW
Swiss competition Mattias Andersson Viktor Jakobsson WIN LOSS
Swiss competition Mattias Brännström Andreas Lindegren LOSS WIN
Swiss competition Axel Pettersson Julia Yli-Hukka WIN LOSS
Swiss competition Kristofer Stanson Kristine Aagot Konsmo LOSS WIN
Swiss competition Patrik Jarenius Oskar Spjuth WIN LOSS
Swiss competition Johan Norberg Linus Spjutsberg WIN LOSS
Swiss competition Mattias Andersson Hanne Eik Pilskog WIN LOSS
Swiss competition Fredrik Dillner Josefin Bohman LOSS WIN
Swiss competition Andreas Aronsson Andreas Lindegren WIN LOSS
Swiss competition Rickard Vesterberg Alexis Lindegren WIN LOSS
Swiss competition Mattias Brännström Viktor Jakobsson WIN LOSS
Semifinal 1 Axel Pettersson Julia Yli-Hukka WIN LOSS
Semifinal 2 Patrik Jarenius Kristine Aagot Konsmo LOSS WIN
Final Axel Pettersson Kristine Aagot Konsmo WIN LOSS
Third place Julia Yli-Hukka Patrik Jarenius LOSS WIN

Mixed Steel Single Rapier

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Swiss competition Joakim Jonsson Daniel Hambraeus LOSS WIN
Swiss competition Mattias Brännström Ulf Lidsman LOSS WIN
Swiss competition Patrik Jarenius Linus Spjutsberg LOSS WIN
Swiss competition Andreas Lindegren Markus Berggren WIN LOSS
Swiss competition Axel Pettersson Jonas Eriksson WIN LOSS
Swiss competition Mattias Andersson Damian Matuszewski LOSS WIN
Swiss competition Kristofer Stanson Alexis Lindegren WIN LOSS
Swiss competition Fredrik Dillner Ola Lönnholm WIN LOSS
Swiss competition Axel Pettersson Linus Spjutsberg WIN LOSS
Swiss competition Kristofer Stanson Damian Matuszewski LOSS WIN
Swiss competition Fredrik Dillner Daniel Hambraeus DRAW DRAW
Swiss competition Andreas Lindegren Ulf Lidsman WIN LOSS
Swiss competition Mattias Brännström Joakim Jonsson LOSS WIN
Swiss competition Ola Lönnholm Alexis Lindegren WIN LOSS
Swiss competition Mattias Andersson Patrik Jarenius LOSS WIN
Swiss competition Jonas Eriksson Markus Berggren LOSS WIN
Swiss competition Axel Pettersson Damian Matuszewski WIN LOSS
Swiss competition Fredrik Dillner Andreas Lindegren LOSS WIN
Swiss competition Linus Spjutsberg Daniel Hambraeus WIN LOSS
Swiss competition Patrik Jarenius Kristofer Stanson LOSS WIN
Swiss competition Joakim Jonsson Markus Berggren LOSS WIN
Swiss competition Ola Lönnholm Ulf Lidsman WIN LOSS
Swiss competition Mattias Andersson Jonas Eriksson LOSS WIN
Swiss competition Mattias Brännström Alexis Lindegren LOSS WIN
Swiss competition Axel Pettersson Andreas Lindegren WIN LOSS
Swiss competition Damian Matuszewski Linus Spjutsberg WIN LOSS
Swiss competition Kristofer Stanson Markus Berggren WIN LOSS
Swiss competition Ola Lönnholm Daniel Hambraeus DRAW DRAW
Swiss competition Fredrik Dillner Jonas Eriksson WIN LOSS
Swiss competition Patrik Jarenius Alexis Lindegren WIN LOSS
Swiss competition Joakim Jonsson Ulf Lidsman DRAW DRAW
Swiss competition Mattias Andersson Mattias Brännström LOSS WIN
Swiss competition Axel Pettersson Kristofer Stanson LOSS WIN
Swiss competition Damian Matuszewski Andreas Lindegren WIN LOSS
Swiss competition Fredrik Dillner Linus Spjutsberg WIN LOSS
Swiss competition Patrik Jarenius Ola Lönnholm LOSS WIN
Swiss competition Daniel Hambraeus Markus Berggren LOSS WIN
Swiss competition Mattias Andersson Joakim Jonsson LOSS WIN
Swiss competition Jonas Eriksson Mattias Brännström WIN LOSS
Swiss competition Ulf Lidsman Alexis Lindegren WIN LOSS
Semifinal 1 Axel Pettersson Fredrik Dillner WIN LOSS
Semifinal 2 Kristofer Stanson Damian Matuszewski LOSS WIN
Final Axel Pettersson Damian Matuszewski LOSS WIN
Third place Kristofer Stanson Fredrik Dillner WIN LOSS