Swordtrip - the Gathering 2018

Date
April 13
Country
Germany
State
Bavaria
City
Munich

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 114 44
Women's Steel Longsword 34 12
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 13 7

Fighters in event

NameNationalityClub
Andreas Klingelmayer Historisches Fechten Baden
Hubert Jaitner INDES Graz
Georg Mauerhofer INDES Graz
Michael Kühnel INDES Regensburg
Nina Ortmayr INDES Salzburg
Luisa Conrady INDES Salzburg
Johanna Hopfgartner INDES Salzburg
Simon Rieger Klingenspiel
Rainer Grabitzer PSV-Graz
Gerhild Grabitzer PSV-Graz
Laura Zanetti Historicae Artes Dimicationes Ustrachense
Michael Spring Historicae Artes Dimicationes Ustrachense
Vina Zahnd Historicae Artes Dimicationes Ustrachense
Daniel Olivier Sutter Leo et Ursus
Samuel Gutknecht Liberi Ensis
Andreas Wolff ASV Ossweil
Johannes Poddobrjanski Europäische Schwertkunst
Klaus Gerst Europäische Schwertkunst
Rainer Troost Europäische Schwertkunst
Christian Münch Gladiatores München
Leonore Neidlinger Gladiatores München
Björn Rüther Hammaborg
Maximilian Kunz Ochs Landshut
Susanne Arndt Ochs München
Karin Heigl Ochs München
Manuel Weber-Stockbauer Ochs München
Jan Wilhelm Ochs München
Alexander Fürgut Schwabenfedern
Michael Hein Schwabenfedern
Lukas Mästle-Goer Schwabenfedern
Luca Banus Schwabenfedern
Julian Nickerl Schwabenfedern
Harald Zikeli Schwabenfedern
Bastian Tilgner Schwert und Bogen
Eva Reinhardt Schwert und Bogen
Christopher Tilly Schwert und Bogen
Florian Kirchhöfer Schwert und Bogen
Simon Keim Schwert und Bogen
Michael Sprenger Schwertspiel Dresden
Frederik Klein Schwertspiel Dresden
Arthur Herbst Schwertspiel Dresden
Theresa Haugk Schwertspiel Dresden
Christian Stickel Solve et Coagula e.V.
Cornelius Tschiersich Stahlakademie
Christoph Specht Stahlakademie
Tom Tempel Twerchhau e. V. Berlin
Markus Montenegro Twerchhau e. V. Berlin
Maurine Brimau WARRIOR BOX
Thomas Lobo WARRIOR BOX

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Michael Hein Luisa Conrady WIN LOSS
Pool 1 Arthur Herbst Simon Rieger LOSS WIN
Pool 1 Christian Stickel Manuel Weber-Stockbauer LOSS WIN
Pool 1 Arthur Herbst Luisa Conrady WIN LOSS
Pool 1 Michael Hein Simon Rieger DRAW DRAW
Pool 1 Luisa Conrady Manuel Weber-Stockbauer LOSS WIN
Pool 1 Simon Rieger Christian Stickel WIN LOSS
Pool 1 Arthur Herbst Manuel Weber-Stockbauer WIN LOSS
Pool 1 Michael Hein Christian Stickel WIN LOSS
Pool 1 Simon Rieger Luisa Conrady WIN LOSS
Pool 1 Michael Hein Manuel Weber-Stockbauer LOSS WIN
Pool 1 Arthur Herbst Christian Stickel WIN LOSS
Pool 1 Simon Rieger Manuel Weber-Stockbauer WIN LOSS
Pool 1 Luisa Conrady Christian Stickel LOSS WIN
Pool 1 Arthur Herbst Michael Hein LOSS WIN
Pool 2 Michael Spring Johanna Hopfgartner WIN LOSS
Pool 2 Alexander Fürgut Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 2 Bastian Tilgner Johannes Poddobrjanski WIN LOSS
Pool 2 Alexander Fürgut Johanna Hopfgartner WIN LOSS
Pool 2 Michael Spring Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 2 Johanna Hopfgartner Johannes Poddobrjanski LOSS WIN
Pool 2 Bastian Tilgner Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 2 Alexander Fürgut Johannes Poddobrjanski WIN LOSS
Pool 2 Michael Spring Bastian Tilgner WIN LOSS
Pool 2 Johanna Hopfgartner Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 2 Michael Spring Johannes Poddobrjanski LOSS WIN
Pool 2 Alexander Fürgut Bastian Tilgner WIN LOSS
Pool 2 Anonymous fighter Johannes Poddobrjanski WIN LOSS
Pool 2 Bastian Tilgner Johanna Hopfgartner WIN LOSS
Pool 2 Michael Spring Alexander Fürgut WIN LOSS
Pool 3 Michael Sprenger Nina Ortmayr WIN LOSS
Pool 3 Lukas Mästle-Goer Christoph Specht WIN LOSS
Pool 3 Nina Ortmayr Christoph Specht LOSS WIN
Pool 3 Michael Sprenger Lukas Mästle-Goer LOSS WIN
Pool 3 Nina Ortmayr Simon Keim LOSS WIN
Pool 3 Christoph Specht Simon Keim LOSS WIN
Pool 3 Lukas Mästle-Goer Nina Ortmayr WIN LOSS
Pool 3 Michael Sprenger Simon Keim LOSS WIN
Pool 3 Lukas Mästle-Goer Simon Keim WIN LOSS
Pool 3 Michael Sprenger Christoph Specht LOSS WIN
Pool 4 Andreas Klingelmayer Frederik Klein LOSS WIN
Pool 4 Christopher Tilly Harald Zikeli LOSS WIN
Pool 4 Andreas Klingelmayer Florian Kirchhöfer WIN LOSS
Pool 4 Andreas Klingelmayer Christopher Tilly LOSS WIN
Pool 4 Frederik Klein Harald Zikeli DRAW DRAW
Pool 4 Christopher Tilly Florian Kirchhöfer LOSS WIN
Pool 4 Florian Kirchhöfer Harald Zikeli LOSS WIN
Pool 4 Frederik Klein Christopher Tilly DRAW DRAW
Pool 4 Andreas Klingelmayer Harald Zikeli LOSS WIN
Pool 4 Frederik Klein Florian Kirchhöfer LOSS WIN
Pool 5 Julian Nickerl Rainer Troost WIN LOSS
Pool 5 Björn Rüther Jan Wilhelm LOSS WIN
Pool 5 Samuel Gutknecht Christian Münch WIN LOSS
Pool 5 Jan Wilhelm Rainer Troost WIN LOSS
Pool 5 Björn Rüther Julian Nickerl WIN LOSS
Pool 5 Christian Münch Rainer Troost LOSS WIN
Pool 5 Björn Rüther Samuel Gutknecht WIN LOSS
Pool 5 Jan Wilhelm Christian Münch WIN LOSS
Pool 5 Samuel Gutknecht Julian Nickerl LOSS WIN
Pool 5 Björn Rüther Rainer Troost WIN LOSS
Pool 5 Christian Münch Julian Nickerl LOSS WIN
Pool 5 Samuel Gutknecht Jan Wilhelm WIN LOSS
Pool 5 Björn Rüther Christian Münch WIN LOSS
Pool 5 Samuel Gutknecht Rainer Troost WIN LOSS
Pool 5 Jan Wilhelm Julian Nickerl LOSS WIN
Pool 6 Maurine Brimau Anonymous fighter LOSS WIN
Pool 6 Cornelius Tschiersich Klaus Gerst WIN LOSS
Pool 6 Michael Kühnel Hubert Jaitner WIN LOSS
Pool 6 Maurine Brimau Cornelius Tschiersich WIN LOSS
Pool 6 Anonymous fighter Klaus Gerst LOSS WIN
Pool 6 Maurine Brimau Hubert Jaitner LOSS WIN
Pool 6 Michael Kühnel Klaus Gerst WIN LOSS
Pool 6 Hubert Jaitner Cornelius Tschiersich LOSS WIN
Pool 6 Michael Kühnel Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 6 Maurine Brimau Klaus Gerst LOSS WIN
Pool 6 Hubert Jaitner Anonymous fighter LOSS WIN
Pool 6 Michael Kühnel Cornelius Tschiersich DRAW DRAW
Pool 6 Hubert Jaitner Klaus Gerst LOSS WIN
Pool 6 Maurine Brimau Michael Kühnel LOSS WIN
Pool 6 Cornelius Tschiersich Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 7 Thomas Lobo Rainer Grabitzer LOSS WIN
Pool 7 Daniel Olivier Sutter Georg Mauerhofer WIN LOSS
Pool 7 Markus Montenegro Andreas Wolff WIN LOSS
Pool 7 Thomas Lobo Daniel Olivier Sutter LOSS WIN
Pool 7 Rainer Grabitzer Georg Mauerhofer WIN LOSS
Pool 7 Thomas Lobo Andreas Wolff WIN LOSS
Pool 7 Markus Montenegro Georg Mauerhofer WIN LOSS
Pool 7 Daniel Olivier Sutter Andreas Wolff WIN LOSS
Pool 7 Rainer Grabitzer Markus Montenegro WIN LOSS
Pool 7 Thomas Lobo Georg Mauerhofer WIN LOSS
Pool 7 Rainer Grabitzer Andreas Wolff WIN LOSS
Pool 7 Daniel Olivier Sutter Markus Montenegro WIN LOSS
Pool 7 Andreas Wolff Georg Mauerhofer LOSS WIN
Pool 7 Thomas Lobo Markus Montenegro WIN LOSS
Pool 7 Daniel Olivier Sutter Rainer Grabitzer WIN LOSS
Pool 8 Anonymous fighter Tom Tempel LOSS WIN
Pool 8 Anonymous fighter Luca Banus LOSS WIN
Pool 8 Anonymous fighter Luca Banus WIN LOSS
Pool 8 Anonymous fighter Anonymous fighter LOSS WIN
Pool 8 Anonymous fighter Tom Tempel LOSS WIN
Pool 8 Luca Banus Tom Tempel LOSS WIN
Last Sixteen Alexander Fürgut Rainer Grabitzer WIN LOSS
Last Sixteen Lukas Mästle-Goer Cornelius Tschiersich WIN LOSS
Last Sixteen Harald Zikeli Julian Nickerl LOSS WIN
Last Sixteen Michael Kühnel Simon Keim WIN LOSS
Last Sixteen Daniel Olivier Sutter Michael Spring LOSS WIN
Last Sixteen Michael Hein Tom Tempel WIN LOSS
Quarterfinal Lukas Mästle-Goer Julian Nickerl WIN LOSS
Quarterfinal Björn Rüther Michael Kühnel WIN LOSS
Quarterfinal Michael Spring Michael Hein WIN LOSS
Semi - Finals Lukas Mästle-Goer Alexander Fürgut WIN LOSS
Semi - Finals Björn Rüther Michael Spring WIN LOSS
Finals Björn Rüther Lukas Mästle-Goer LOSS WIN
third place Michael Spring Alexander Fürgut WIN LOSS

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Laura Zanetti Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 1 Eva Reinhardt Gerhild Grabitzer LOSS WIN
Pool 1 Luisa Conrady Johanna Hopfgartner LOSS WIN
Pool 1 Laura Zanetti Gerhild Grabitzer LOSS WIN
Pool 1 Eva Reinhardt Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 1 Laura Zanetti Johanna Hopfgartner LOSS WIN
Pool 1 Eva Reinhardt Luisa Conrady LOSS WIN
Pool 1 Gerhild Grabitzer Johanna Hopfgartner DRAW DRAW
Pool 1 Luisa Conrady Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 1 Laura Zanetti Eva Reinhardt WIN LOSS
Pool 1 Johanna Hopfgartner Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 1 Gerhild Grabitzer Luisa Conrady WIN LOSS
Pool 1 Eva Reinhardt Johanna Hopfgartner LOSS WIN
Pool 1 Laura Zanetti Luisa Conrady WIN LOSS
Pool 1 Gerhild Grabitzer Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 2 Vina Zahnd Leonore Neidlinger WIN LOSS
Pool 2 Anonymous fighter Susanne Arndt WIN LOSS
Pool 2 Nina Ortmayr Theresa Haugk WIN LOSS
Pool 2 Vina Zahnd Susanne Arndt WIN LOSS
Pool 2 Leonore Neidlinger Anonymous fighter DRAW DRAW
Pool 2 Vina Zahnd Nina Ortmayr WIN LOSS
Pool 2 Anonymous fighter Theresa Haugk DRAW DRAW
Pool 2 Nina Ortmayr Susanne Arndt WIN LOSS
Pool 2 Leonore Neidlinger Theresa Haugk LOSS WIN
Pool 2 Vina Zahnd Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 2 Nina Ortmayr Leonore Neidlinger WIN LOSS
Pool 2 Susanne Arndt Theresa Haugk WIN LOSS
Pool 2 Nina Ortmayr Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 2 Vina Zahnd Theresa Haugk WIN LOSS
Pool 2 Leonore Neidlinger Susanne Arndt LOSS WIN
Semi - Finals Nina Ortmayr Johanna Hopfgartner LOSS WIN
Semi - Finals Vina Zahnd Gerhild Grabitzer LOSS WIN
Finals Gerhild Grabitzer Johanna Hopfgartner LOSS WIN
third place Vina Zahnd Nina Ortmayr WIN LOSS

Mixed Steel Arming Sword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Maximilian Kunz Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 1 Michael Hein Christian Stickel WIN LOSS
Pool 1 Christian Stickel Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 1 Michael Hein Maximilian Kunz LOSS WIN
Pool 1 Maximilian Kunz Christian Stickel WIN LOSS
Pool 1 Michael Hein Anonymous fighter LOSS WIN
Pool 2 Simon Rieger Karin Heigl WIN LOSS
Pool 2 Arthur Herbst Karin Heigl WIN LOSS
Pool 2 Arthur Herbst Simon Rieger LOSS WIN
Semi - Finals Arthur Herbst Maximilian Kunz LOSS WIN
Semi - Finals Michael Hein Simon Rieger WIN LOSS
Finals Michael Hein Maximilian Kunz LOSS WIN
third place Arthur Herbst Simon Rieger WIN LOSS