Dutch Lions Cub #1 2018

Date
June 3
Country
Netherlands
City
Nieuwegein

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 55 20

Fighters in event

NameNationalityClub
Davy van Elst Sumus Soldani
Maarten van der Auwera Sumus Soldani
Sascha Raeder Ad Arma
Andreas Reinartz Brückenschlag
Olga Reinartz Brückenschlag
Nicos Triantafilopoulos Studio Neues Fechten
Marcos Ariño Historisch Vrijvechten Nederland
Mattia Boiani Sala d'Arme Achille Marozzo
Cynthia Kop De Zwaardkring Tilburg
Majken Roelfszema Historisch Vrijvechten Nederland
Bart Jongsma Historisch Vrijvechten Nederland
Stefan Brunner Historisch Vrijvechten Nederland
Henric Jansen Historisch Vrijvechten Nederland
Iris van Blijderveen Zwaard & Steen
Ethan den Boer Zwaard & Steen
Bob Boukes Zwaard & Steen
Brian van Nunen Zwaard & Steen
Michel Rensen Zwaard & Steen
Luc van Beek Zwaard & Steen
Ramon Lippmann Zwaard & Steen

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Marcos Ariño Michel Rensen DRAW DRAW
Pool 1 Ethan den Boer Iris van Blijderveen WIN LOSS
Pool 1 Michel Rensen Olga Reinartz WIN LOSS
Pool 1 Marcos Ariño Ethan den Boer WIN LOSS
Pool 1 Olga Reinartz Iris van Blijderveen WIN LOSS
Pool 1 Michel Rensen Ethan den Boer WIN LOSS
Pool 1 Marcos Ariño Iris van Blijderveen WIN LOSS
Pool 1 Marcos Ariño Olga Reinartz WIN LOSS
Pool 1 Michel Rensen Iris van Blijderveen WIN LOSS
Pool 1 Ethan den Boer Olga Reinartz WIN LOSS
Pool 2 Bart Jongsma Maarten van der Auwera WIN LOSS
Pool 2 Davy van Elst Andreas Reinartz LOSS WIN
Pool 2 Bart Jongsma Nicos Triantafilopoulos WIN LOSS
Pool 2 Davy van Elst Maarten van der Auwera LOSS WIN
Pool 2 Bart Jongsma Andreas Reinartz WIN LOSS
Pool 2 Maarten van der Auwera Nicos Triantafilopoulos WIN LOSS
Pool 2 Bart Jongsma Davy van Elst WIN LOSS
Pool 2 Maarten van der Auwera Andreas Reinartz WIN LOSS
Pool 2 Davy van Elst Nicos Triantafilopoulos WIN LOSS
Pool 2 Nicos Triantafilopoulos Andreas Reinartz LOSS WIN
Pool 3 Brian van Nunen Henric Jansen WIN LOSS
Pool 3 Majken Roelfszema Mattia Boiani LOSS WIN
Pool 3 Henric Jansen Cynthia Kop WIN LOSS
Pool 3 Majken Roelfszema Brian van Nunen LOSS WIN
Pool 3 Mattia Boiani Cynthia Kop WIN LOSS
Pool 3 Majken Roelfszema Henric Jansen LOSS WIN
Pool 3 Brian van Nunen Mattia Boiani WIN LOSS
Pool 3 Brian van Nunen Cynthia Kop WIN LOSS
Pool 3 Mattia Boiani Henric Jansen LOSS WIN
Pool 3 Majken Roelfszema Cynthia Kop LOSS WIN
Pool 4 Stefan Brunner Bob Boukes WIN LOSS
Pool 4 Sascha Raeder Luc van Beek WIN LOSS
Pool 4 Stefan Brunner Ramon Lippmann WIN LOSS
Pool 4 Bob Boukes Sascha Raeder LOSS WIN
Pool 4 Stefan Brunner Luc van Beek WIN LOSS
Pool 4 Bob Boukes Ramon Lippmann WIN LOSS
Pool 4 Stefan Brunner Sascha Raeder WIN LOSS
Pool 4 Bob Boukes Luc van Beek LOSS WIN
Pool 4 Sascha Raeder Ramon Lippmann DRAW DRAW
Eighth Final Bart Jongsma Davy van Elst WIN LOSS
Eighth Final Brian van Nunen Bob Boukes WIN LOSS
Eighth Final Stefan Brunner Cynthia Kop WIN LOSS
Eighth Final Michel Rensen Olga Reinartz WIN LOSS
Eighth Final Marcos Ariño Ramon Lippmann WIN LOSS
Eighth Final Mattia Boiani Henric Jansen LOSS WIN
Eighth Final Maarten van der Auwera Andreas Reinartz LOSS WIN
Eighth Final Ethan den Boer Sascha Raeder WIN LOSS
Quarter Final Brian van Nunen Bart Jongsma LOSS WIN
Quarter Final Michel Rensen Stefan Brunner WIN LOSS
Quarter Final Marcos Ariño Henric Jansen LOSS WIN
Quarter Final Ethan den Boer Andreas Reinartz LOSS WIN
Semi Final Michel Rensen Bart Jongsma WIN LOSS
Semi Final Henric Jansen Andreas Reinartz WIN LOSS
Third Place Final Bart Jongsma Andreas Reinartz WIN LOSS
Final Michel Rensen Henric Jansen WIN LOSS