English Sidesword Open 2019

Date
February 16
Country
United Kingdom
City
Oxford

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Single Sidesword 82 28
Mixed Steel Sidesword & Dagger 40 18
Mixed Nylon Sidesword 24 9
Mixed Steel Sidesword & Rotella 48 20
Mixed Steel Sidesword & Targa 52 21

Fighters in event

NameNationalityClub
Gaia Carminati Sala d'Arme Achille Marozzo
Marco Martoni Sala d'Arme Achille Marozzo
Davy van Elst Sumus Soldani
Kai-Lothar Finke Arts of Mars
Xose Nieto Academia da Espada
Christoffer Warelius EHMS
Zoë Chandler EHMS
Iason-Eleftherios Tzouriadis Tree of Shields
Eleonora Manoni Sala d'Arme Achille Marozzo
Devis Carli Sala d'Arme Achille Marozzo
Paolo Luca Sala d'Arme Achille Marozzo
Domenico Fichera Sala d'Arme Achille Marozzo
Benedetto Antonio Colombo Sala d'Arme Achille Marozzo
Joanna Koprowska Akademia Szermierzy
Paweł Białasiewicz ARMA Poland Warszawa
Łukasz Dąbrowski Fechtschule Gdańsk
Aleksander Dynarek Mordschlag
Pawel Mamelka Mordschlag
Konrad Kramarz Mordschlag
Mateusz Konopacki Mordschlag
Emilia Skirmuntt The School of the Sword
Kristofer Stanson Stockholm HEMA
Jordan Eyre Academy of Historical Fencing
Dave McPherson Alpha Weapons Academy
Ian Baverstock KdF Bournemouth
Ascander Suarez London Historical Fencing Club
Robin Hersom Oxford Sword and Staff
Robin Dando Oxford Sword and Staff
Hugo Day Oxford Sword and Staff
Gabriel Laycock Schola Gladiatoria
Morgan Lofty Southampton Historical Fencing
Jay Maxwell Tempus Fugitives
Alexander Makarov Tempus Fugitives
Sam Brennan Booth The Renaissance Sword Club
Rob Runacres The Renaissance Sword Club
Rory Merrall-Wyre The Renaissance Sword Club
Stephen Howell The Renaissance Sword Club
Christopher Le Gresley The School of the Sword
Tom Verduyn The School of the Sword
Stewart Hotston The School of the Sword
Adrian Faulkner The School of the Sword
James Barker The School of the Sword
Chris Hartley The School of the Sword
Mark Sains The School of the Sword
John Waller The School of the Sword
Philip Hodder The School of the Sword
Chris Mills The School of the Sword
Sam Wildman The School of the Sword
Daniel Philpott The School of the Sword
Jonathan Middleton Wivenhoe HEMA

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Jordan Eyre Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool 1 Kai-Lothar Finke Joanna Koprowska LOSS WIN
Pool 1 Domenico Fichera Mark Sains WIN LOSS
Pool 1 Kai-Lothar Finke Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool 1 Kristofer Stanson Kai-Lothar Finke WIN LOSS
Pool 1 Jordan Eyre Domenico Fichera LOSS WIN
Pool 1 Joanna Koprowska Mark Sains WIN LOSS
Pool 1 Domenico Fichera Kristofer Stanson DRAW DRAW
Pool 1 Kai-Lothar Finke Mark Sains LOSS WIN
Pool 1 Joanna Koprowska Jordan Eyre WIN LOSS
Pool 1 Kristofer Stanson Mark Sains WIN LOSS
Pool 1 Joanna Koprowska Domenico Fichera WIN LOSS
Pool 1 Kai-Lothar Finke Jordan Eyre LOSS WIN
Pool 1 Kristofer Stanson Joanna Koprowska WIN LOSS
Pool 1 Mark Sains Jordan Eyre WIN LOSS
Pool 1 Kai-Lothar Finke Domenico Fichera LOSS WIN
Pool 2 Philip Hodder Hugo Day WIN LOSS
Pool 2 Sam Brennan Booth Christoffer Warelius LOSS WIN
Pool 2 Philip Hodder Alexander Makarov LOSS WIN
Pool 2 Christoffer Warelius Hugo Day LOSS WIN
Pool 2 Sam Brennan Booth Alexander Makarov LOSS WIN
Pool 2 Philip Hodder Christoffer Warelius WIN LOSS
Pool 2 Alexander Makarov Christoffer Warelius WIN LOSS
Pool 2 Hugo Day Sam Brennan Booth LOSS WIN
Pool 2 Alexander Makarov Hugo Day WIN LOSS
Pool 2 Philip Hodder Sam Brennan Booth LOSS WIN
Pool 3 Emilia Skirmuntt Jay Maxwell LOSS WIN
Pool 3 Konrad Kramarz Robin Dando WIN LOSS
Pool 3 Zoë Chandler James Barker WIN LOSS
Pool 3 Robin Dando Jay Maxwell DRAW DRAW
Pool 3 Emilia Skirmuntt James Barker LOSS WIN
Pool 3 Konrad Kramarz Zoë Chandler WIN LOSS
Pool 3 Jay Maxwell James Barker WIN LOSS
Pool 3 Robin Dando Zoë Chandler WIN LOSS
Pool 3 Emilia Skirmuntt Konrad Kramarz LOSS WIN
Pool 3 Jay Maxwell Zoë Chandler WIN LOSS
Pool 3 James Barker Konrad Kramarz LOSS WIN
Pool 3 Emilia Skirmuntt Robin Dando WIN LOSS
Pool 3 Konrad Kramarz Jay Maxwell WIN LOSS
Pool 3 Zoë Chandler Emilia Skirmuntt WIN LOSS
Pool 3 James Barker Robin Dando LOSS WIN
Pool 4 Robin Hersom Paolo Luca LOSS WIN
Pool 4 Paweł Białasiewicz Łukasz Dąbrowski LOSS WIN
Pool 4 Chris Hartley Sam Wildman WIN LOSS
Pool 4 Paweł Białasiewicz Paolo Luca LOSS WIN
Pool 4 Chris Hartley Robin Hersom WIN LOSS
Pool 4 Łukasz Dąbrowski Sam Wildman WIN LOSS
Pool 4 Chris Hartley Paolo Luca LOSS WIN
Pool 4 Paweł Białasiewicz Sam Wildman WIN LOSS
Pool 4 Łukasz Dąbrowski Robin Hersom WIN LOSS
Pool 4 Sam Wildman Paolo Luca LOSS WIN
Pool 4 Łukasz Dąbrowski Chris Hartley WIN LOSS
Pool 4 Robin Hersom Paweł Białasiewicz LOSS WIN
Pool 4 Paolo Luca Łukasz Dąbrowski LOSS WIN
Pool 4 Robin Hersom Sam Wildman WIN LOSS
Pool 4 Chris Hartley Paweł Białasiewicz LOSS WIN
Pool 5 Jonathan Middleton Stewart Hotston WIN LOSS
Pool 5 Iason-Eleftherios Tzouriadis Mateusz Konopacki LOSS WIN
Pool 5 Jonathan Middleton Xose Nieto WIN LOSS
Pool 5 Stewart Hotston Mateusz Konopacki DRAW DRAW
Pool 5 Iason-Eleftherios Tzouriadis Xose Nieto LOSS WIN
Pool 5 Mateusz Konopacki Jonathan Middleton WIN LOSS
Pool 5 Xose Nieto Mateusz Konopacki LOSS WIN
Pool 5 Stewart Hotston Iason-Eleftherios Tzouriadis WIN LOSS
Pool 5 Xose Nieto Stewart Hotston LOSS WIN
Pool 5 Jonathan Middleton Iason-Eleftherios Tzouriadis WIN LOSS
Eighthfinal Mark Sains Alexander Makarov LOSS WIN
Eighthfinal Domenico Fichera Joanna Koprowska LOSS WIN
Eighthfinal Sam Brennan Booth Kristofer Stanson WIN LOSS
Eighthfinal Mateusz Konopacki Jay Maxwell WIN LOSS
Eighthfinal Chris Hartley Konrad Kramarz LOSS WIN
Eighthfinal Jonathan Middleton Paweł Białasiewicz WIN LOSS
Eighthfinal Philip Hodder Łukasz Dąbrowski LOSS WIN
Eighthfinal Paolo Luca Stewart Hotston LOSS WIN
Quarterfinal Joanna Koprowska Alexander Makarov LOSS WIN
Quarterfinal Sam Brennan Booth Mateusz Konopacki LOSS WIN
Quarterfinal Konrad Kramarz Jonathan Middleton WIN LOSS
Quarterfinal Łukasz Dąbrowski Stewart Hotston WIN LOSS
Semifinal Mateusz Konopacki Alexander Makarov WIN LOSS
Semifinal Łukasz Dąbrowski Konrad Kramarz LOSS WIN
Final Alexander Makarov Łukasz Dąbrowski WIN LOSS
Final Mateusz Konopacki Konrad Kramarz LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 James Barker Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool 1 Marco Martoni Rory Merrall-Wyre LOSS WIN
Pool 1 Kristofer Stanson Marco Martoni WIN LOSS
Pool 1 James Barker Rory Merrall-Wyre LOSS WIN
Pool 1 Rory Merrall-Wyre Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool 1 Marco Martoni James Barker WIN LOSS
Pool 2 Paweł Białasiewicz Mark Sains WIN LOSS
Pool 2 Gabriel Laycock Hugo Day DRAW DRAW
Pool 2 Paolo Luca Paweł Białasiewicz LOSS WIN
Pool 2 Mark Sains Hugo Day WIN LOSS
Pool 2 Paolo Luca Gabriel Laycock WIN LOSS
Pool 2 Paweł Białasiewicz Hugo Day WIN LOSS
Pool 2 Paolo Luca Hugo Day WIN LOSS
Pool 2 Mark Sains Gabriel Laycock WIN LOSS
Pool 2 Mark Sains Paolo Luca LOSS WIN
Pool 2 Paweł Białasiewicz Gabriel Laycock WIN LOSS
Pool 3 Benedetto Antonio Colombo Ian Baverstock WIN LOSS
Pool 3 Jordan Eyre Stephen Howell WIN LOSS
Pool 3 Benedetto Antonio Colombo Stephen Howell WIN LOSS
Pool 3 Ian Baverstock Jordan Eyre LOSS WIN
Pool 3 Benedetto Antonio Colombo Jordan Eyre WIN LOSS
Pool 3 Ian Baverstock Stephen Howell LOSS WIN
Pool 4 Domenico Fichera John Waller WIN LOSS
Pool 4 Aleksander Dynarek Zoë Chandler WIN LOSS
Pool 4 Ascander Suarez John Waller LOSS WIN
Pool 4 Domenico Fichera Aleksander Dynarek WIN LOSS
Pool 4 Ascander Suarez Zoë Chandler LOSS WIN
Pool 4 Aleksander Dynarek John Waller WIN LOSS
Pool 4 Ascander Suarez Aleksander Dynarek LOSS WIN
Pool 4 Domenico Fichera Zoë Chandler WIN LOSS
Pool 4 Ascander Suarez Domenico Fichera LOSS WIN
Pool 4 Zoë Chandler John Waller WIN LOSS
Quarterfinal Jordan Eyre Kristofer Stanson LOSS WIN
Quarterfinal Paolo Luca Paweł Białasiewicz WIN LOSS
Quarterfinal Benedetto Antonio Colombo Rory Merrall-Wyre WIN LOSS
Quarterfinal Aleksander Dynarek Domenico Fichera LOSS WIN
Semifinal Kristofer Stanson Paolo Luca WIN LOSS
Semifinal Benedetto Antonio Colombo Domenico Fichera LOSS WIN
Final Kristofer Stanson Domenico Fichera WIN LOSS
Final Benedetto Antonio Colombo Paolo Luca LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Gaia Carminati Iason-Eleftherios Tzouriadis LOSS WIN
Pool 1 Daniel Philpott Robin Dando LOSS WIN
Pool 1 Gaia Carminati Daniel Philpott LOSS WIN
Pool 1 Robin Dando Iason-Eleftherios Tzouriadis WIN LOSS
Pool 1 Gaia Carminati Robin Dando LOSS WIN
Pool 1 Daniel Philpott Iason-Eleftherios Tzouriadis WIN LOSS
Pool 2 Davy van Elst Morgan Lofty DRAW DRAW
Pool 2 Robin Hersom Christopher Le Gresley LOSS WIN
Pool 2 Chris Mills Morgan Lofty LOSS WIN
Pool 2 Robin Hersom Davy van Elst LOSS WIN
Pool 2 Christopher Le Gresley Chris Mills LOSS WIN
Pool 2 Robin Hersom Morgan Lofty WIN LOSS
Pool 2 Chris Mills Robin Hersom WIN LOSS
Pool 2 Christopher Le Gresley Davy van Elst WIN LOSS
Pool 2 Chris Mills Davy van Elst WIN LOSS
Pool 2 Morgan Lofty Christopher Le Gresley LOSS WIN
Quarterfinal Gaia Carminati Robin Dando LOSS WIN
Quarterfinal Daniel Philpott Iason-Eleftherios Tzouriadis LOSS WIN
Quarterfinal Robin Hersom Chris Mills LOSS WIN
Quarterfinal Morgan Lofty Christopher Le Gresley WIN LOSS
Semifinal Robin Dando Iason-Eleftherios Tzouriadis WIN LOSS
Semifinal Morgan Lofty Chris Mills WIN LOSS
Final Chris Mills Iason-Eleftherios Tzouriadis WIN LOSS
Final Morgan Lofty Robin Dando LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Tom Verduyn Pawel Mamelka LOSS WIN
Pool 1 Christoffer Warelius Chris Mills DRAW DRAW
Pool 1 Tom Verduyn Benedetto Antonio Colombo LOSS WIN
Pool 1 Pawel Mamelka Chris Mills WIN LOSS
Pool 1 Christoffer Warelius Benedetto Antonio Colombo LOSS WIN
Pool 1 Chris Mills Tom Verduyn DRAW DRAW
Pool 1 Chris Mills Benedetto Antonio Colombo LOSS WIN
Pool 1 Christoffer Warelius Pawel Mamelka LOSS WIN
Pool 1 Pawel Mamelka Benedetto Antonio Colombo DRAW DRAW
Pool 1 Tom Verduyn Christoffer Warelius LOSS WIN
Pool 2 Daniel Philpott Adrian Faulkner WIN LOSS
Pool 2 Gaia Carminati Jonathan Middleton LOSS WIN
Pool 2 Devis Carli Daniel Philpott WIN LOSS
Pool 2 Gaia Carminati Adrian Faulkner LOSS WIN
Pool 2 Jonathan Middleton Devis Carli LOSS WIN
Pool 2 Gaia Carminati Daniel Philpott LOSS WIN
Pool 2 Devis Carli Gaia Carminati WIN LOSS
Pool 2 Jonathan Middleton Adrian Faulkner WIN LOSS
Pool 2 Adrian Faulkner Devis Carli LOSS WIN
Pool 2 Daniel Philpott Jonathan Middleton LOSS WIN
Pool 3 Rob Runacres Morgan Lofty WIN LOSS
Pool 3 Marco Martoni Dave McPherson DRAW DRAW
Pool 3 Philip Hodder Mateusz Konopacki LOSS WIN
Pool 3 Marco Martoni Rob Runacres LOSS WIN
Pool 3 Philip Hodder Morgan Lofty WIN LOSS
Pool 3 Mateusz Konopacki Dave McPherson DRAW DRAW
Pool 3 Rob Runacres Philip Hodder WIN LOSS
Pool 3 Marco Martoni Mateusz Konopacki LOSS WIN
Pool 3 Dave McPherson Morgan Lofty LOSS WIN
Pool 3 Rob Runacres Mateusz Konopacki WIN LOSS
Pool 3 Philip Hodder Dave McPherson LOSS WIN
Pool 3 Morgan Lofty Marco Martoni LOSS WIN
Pool 3 Rob Runacres Dave McPherson WIN LOSS
Pool 3 Morgan Lofty Mateusz Konopacki LOSS WIN
Pool 3 Philip Hodder Marco Martoni LOSS WIN
Pool 4 Ascander Suarez Stewart Hotston LOSS WIN
Pool 4 Eleonora Manoni Łukasz Dąbrowski LOSS WIN
Pool 4 Stewart Hotston Eleonora Manoni WIN LOSS
Pool 4 Ascander Suarez Łukasz Dąbrowski LOSS WIN
Pool 4 Stewart Hotston Łukasz Dąbrowski WIN LOSS
Pool 4 Ascander Suarez Eleonora Manoni LOSS WIN
Quarterfinal Mateusz Konopacki Stewart Hotston WIN LOSS
Quarterfinal Rob Runacres Łukasz Dąbrowski WIN LOSS
Quarterfinal Pawel Mamelka Devis Carli LOSS WIN
Quarterfinal Benedetto Antonio Colombo Jonathan Middleton LOSS WIN
Semifinal Mateusz Konopacki Rob Runacres WIN LOSS
Semifinal Jonathan Middleton Devis Carli LOSS WIN
Final Mateusz Konopacki Devis Carli LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Gabriel Laycock Adrian Faulkner DRAW DRAW
Pool 1 Rory Merrall-Wyre Joanna Koprowska WIN LOSS
Pool 1 Adrian Faulkner Devis Carli LOSS WIN
Pool 1 Gabriel Laycock Joanna Koprowska LOSS WIN
Pool 1 Rory Merrall-Wyre Devis Carli LOSS WIN
Pool 1 Joanna Koprowska Adrian Faulkner WIN LOSS
Pool 1 Devis Carli Joanna Koprowska WIN LOSS
Pool 1 Gabriel Laycock Rory Merrall-Wyre LOSS WIN
Pool 1 Devis Carli Gabriel Laycock WIN LOSS
Pool 1 Rory Merrall-Wyre Adrian Faulkner DRAW DRAW
Pool 2 Tom Verduyn Aleksander Dynarek LOSS WIN
Pool 2 Davy van Elst Dave McPherson LOSS WIN
Pool 2 Tom Verduyn Alexander Makarov LOSS WIN
Pool 2 Aleksander Dynarek Dave McPherson WIN LOSS
Pool 2 Alexander Makarov Davy van Elst WIN LOSS
Pool 2 Tom Verduyn Dave McPherson LOSS WIN
Pool 2 Alexander Makarov Dave McPherson WIN LOSS
Pool 2 Davy van Elst Aleksander Dynarek LOSS WIN
Pool 2 Alexander Makarov Aleksander Dynarek WIN LOSS
Pool 2 Tom Verduyn Davy van Elst LOSS WIN
Pool 3 Jay Maxwell Xose Nieto DRAW DRAW
Pool 3 John Waller Pawel Mamelka DRAW DRAW
Pool 3 Stephen Howell Sam Brennan Booth LOSS WIN
Pool 3 John Waller Jay Maxwell LOSS WIN
Pool 3 Stephen Howell Xose Nieto LOSS WIN
Pool 3 Pawel Mamelka Sam Brennan Booth WIN LOSS
Pool 3 Jay Maxwell Stephen Howell WIN LOSS
Pool 3 John Waller Sam Brennan Booth LOSS WIN
Pool 3 Xose Nieto Pawel Mamelka LOSS WIN
Pool 3 Jay Maxwell Sam Brennan Booth WIN LOSS
Pool 3 Pawel Mamelka Stephen Howell WIN LOSS
Pool 3 Xose Nieto John Waller LOSS WIN
Pool 3 Pawel Mamelka Jay Maxwell LOSS WIN
Pool 3 Xose Nieto Sam Brennan Booth LOSS WIN
Pool 3 Stephen Howell John Waller WIN LOSS
Pool 4 Konrad Kramarz Sam Wildman WIN LOSS
Pool 4 Eleonora Manoni Emilia Skirmuntt WIN LOSS
Pool 4 Sam Wildman Rob Runacres LOSS WIN
Pool 4 Eleonora Manoni Konrad Kramarz LOSS WIN
Pool 4 Rob Runacres Emilia Skirmuntt WIN LOSS
Pool 4 Sam Wildman Eleonora Manoni LOSS WIN
Pool 4 Rob Runacres Eleonora Manoni DRAW DRAW
Pool 4 Konrad Kramarz Emilia Skirmuntt WIN LOSS
Pool 4 Rob Runacres Konrad Kramarz WIN LOSS
Pool 4 Sam Wildman Emilia Skirmuntt LOSS WIN
Quarterfinal Sam Brennan Booth Alexander Makarov LOSS WIN
Quarterfinal Konrad Kramarz Aleksander Dynarek LOSS WIN
Quarterfinal Devis Carli Pawel Mamelka WIN LOSS
Semifinal Aleksander Dynarek Alexander Makarov WIN LOSS
Semifinal Devis Carli Jay Maxwell WIN LOSS
Final Jay Maxwell Alexander Makarov LOSS WIN
Final Devis Carli Aleksander Dynarek WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just English Sidesword Open 2019