Astolat HEMA Open 2017

Date
July 22
Country
United Kingdom
City
Guildford

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 68 33
Women's Steel Longsword 20 6
Mixed Steel Rapier & Dagger 58 22
Mixed Steel Sabre 46 17
Women's Steel Sabre 14 5
Women's Steel Rapier & Dagger 21 7
Mixed Steel Any Sword & Buckler 58 25
Women's Steel Any Sword & Buckler 16 8

Fighters in event

NameNationalityClub
Kenneth Yuen Fechtschule Victoria
Davy van Elst Sumus Soldani
Frederick Switsers Sumus Soldani
Maarten van der Auwera Sumus Soldani
Alejandro Cortes-Garcia The Iron Door Collective
Benjamin Szewczuk La Salle d'Armes Escrime Ancienne
Thomas Couturier La Salle d'Armes Escrime Ancienne
Michael Prendergast SCA Dun in Mara
Sean Jauss Virtus Sword School
Anouk Post
Martin de Jong Historisch Vrijvechten Nederland
Lech Ciszkiewicz Academy of Historical Fencing
Arkadiusz Jablonski KdF Nottingham
Emilia Skirmuntt The School of the Sword
Julia Yli-Hukka Gothenburg Historical Fencing School
Burak Urgancioglu L’Épée Blanche
Chloe Headdon Academy of Historical Fencing
Tea Kew Cambridge HEMA
Scott Thomson Cowal Historical Fencing Club
Alexander Bourdas Glasgow HEMA
James Dougherty KdF Manchester
Martin Forrester KdF Manchester
Anna Clisham KdF Manchester
David Whitehead KdF Tonbridge
Robert Clampitt London Historical Fencing Club
Robyn Saul London Historical Fencing Club
Sinan Atamer London Longsword Academy
Ian Pattle London Longsword Academy
Pedro San Miguel Schola Gladiatoria
Amir Sheikh-Warak Schola Gladiatoria
Adam Boulton Taunton Longswords
Kieran Neale Taunton Longswords
George Livermore The 1595 Club
Darren Dadswell The English Martial Arts Academy
Edmund Withnell The Iron Door Collective
Thomas Pittwood The Iron Door Collective
Michael Smallridge The Iron Door Collective
Sam Brennan Booth The Renaissance Sword Club
Fran Terminiello The School of the Sword
Mark Sains The School of the Sword
Kasten Harris The School of the Sword
Mikolaj Krukowski The School of the Sword
Stephen Bourne The School of the Sword
Lizzie Wilson The School of the Sword
Christophe Loyce The School of the Sword
Chris Hartley The School of the Sword
Lynette Nusbacher The School of the Sword
Matthew Crane The School of the Sword
Joshua Bywaters-Davis The School of the Sword
Adrian Faulkner The School of the Sword
Apollon Makropoulos The School of the Sword
Piermarco Terminiello The School of the Sword
Greg Szanto Tree of Shields
Maria Makarova Waterloo Sparring Group
Alexander Makarov Waterloo Sparring Group
Jay Maxwell Waterloo Sparring Group
Maximilien He Waterloo Sparring Group
Jonathan Middleton Waterloo Sparring Group

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Alexander Makarov Alexander Bourdas WIN LOSS
Maarten van der Auwera Arkadiusz Jablonski WIN LOSS
Alexander Makarov Maarten van der Auwera WIN LOSS
Alexander Bourdas Arkadiusz Jablonski WIN LOSS
Alexander Makarov Arkadiusz Jablonski WIN LOSS
Alexander Bourdas Maarten van der Auwera LOSS WIN
Burak Urgancioglu Edmund Withnell LOSS WIN
David Whitehead Kenneth Yuen WIN LOSS
Edmund Withnell Kenneth Yuen LOSS WIN
Burak Urgancioglu David Whitehead DRAW DRAW
Edmund Withnell David Whitehead DRAW DRAW
Burak Urgancioglu Kenneth Yuen WIN LOSS
Michael Prendergast Sean Jauss WIN LOSS
Lech Ciszkiewicz Davy van Elst WIN LOSS
Michael Prendergast Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Lech Ciszkiewicz Sean Jauss WIN LOSS
Davy van Elst Alejandro Cortes-Garcia LOSS WIN
Michael Prendergast Lech Ciszkiewicz WIN LOSS
Sean Jauss Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Michael Prendergast Davy van Elst WIN LOSS
Lech Ciszkiewicz Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Sean Jauss Davy van Elst WIN LOSS
Frederick Switsers Jonathan Middleton LOSS WIN
Thomas Couturier James Dougherty WIN LOSS
Jonathan Middleton Thomas Couturier LOSS WIN
Frederick Switsers James Dougherty WIN LOSS
Jonathan Middleton James Dougherty WIN LOSS
Frederick Switsers Thomas Couturier LOSS WIN
Robert Clampitt Tea Kew WIN LOSS
Maximilien He Thomas Pittwood DRAW DRAW
Maximilien He Tea Kew LOSS WIN
Robert Clampitt Thomas Pittwood WIN LOSS
Thomas Pittwood Tea Kew LOSS WIN
Maximilien He Robert Clampitt WIN LOSS
Martin de Jong Ian Pattle LOSS WIN
Anna Clisham Adam Boulton WIN LOSS
Martin de Jong Adam Boulton WIN LOSS
Ian Pattle Anna Clisham DRAW DRAW
Martin de Jong Anna Clisham LOSS WIN
Ian Pattle Adam Boulton WIN LOSS
Michael Smallridge Kieran Neale WIN LOSS
Amir Sheikh-Warak Darren Dadswell DRAW DRAW
Darren Dadswell Kieran Neale WIN LOSS
Michael Smallridge Amir Sheikh-Warak DRAW DRAW
Amir Sheikh-Warak Kieran Neale LOSS WIN
Michael Smallridge Darren Dadswell WIN LOSS
Pedro San Miguel Martin Forrester DRAW DRAW
Scott Thomson Benjamin Szewczuk LOSS WIN
Scott Thomson Martin Forrester LOSS WIN
Pedro San Miguel Benjamin Szewczuk LOSS WIN
Benjamin Szewczuk Martin Forrester WIN LOSS
Scott Thomson Pedro San Miguel DRAW DRAW
Lech Ciszkiewicz Michael Smallridge LOSS WIN
Maarten van der Auwera Anna Clisham WIN LOSS
Jonathan Middleton Martin Forrester WIN LOSS
Ian Pattle David Whitehead LOSS WIN
Alexander Makarov Edmund Withnell WIN LOSS
Robert Clampitt Thomas Couturier LOSS WIN
Sean Jauss Benjamin Szewczuk LOSS WIN
Michael Prendergast Tea Kew LOSS WIN
Alexander Makarov Thomas Couturier LOSS WIN
Benjamin Szewczuk Tea Kew WIN LOSS
Benjamin Szewczuk Thomas Couturier LOSS WIN
Michael Smallridge Maarten van der Auwera LOSS WIN
Jonathan Middleton David Whitehead WIN LOSS
Maarten van der Auwera Jonathan Middleton LOSS WIN
Benjamin Szewczuk Maarten van der Auwera WIN LOSS
Jonathan Middleton Thomas Couturier LOSS WIN

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Julia Yli-Hukka Anna Clisham WIN LOSS
Maria Makarova Fran Terminiello WIN LOSS
Anna Clisham Robyn Saul WIN LOSS
Julia Yli-Hukka Maria Makarova WIN LOSS
Fran Terminiello Robyn Saul DRAW DRAW
Maria Makarova Anna Clisham WIN LOSS
Julia Yli-Hukka Robyn Saul DRAW DRAW
Fran Terminiello Anna Clisham LOSS WIN
Maria Makarova Robyn Saul WIN LOSS
Julia Yli-Hukka Fran Terminiello WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Anna Clisham LOSS WIN
Maria Makarova Emilia Skirmuntt WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Robyn Saul WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Fran Terminiello DRAW DRAW
Julia Yli-Hukka Emilia Skirmuntt WIN LOSS
Fran Terminiello Robyn Saul WIN LOSS
Maria Makarova Anna Clisham WIN LOSS
Julia Yli-Hukka Fran Terminiello LOSS WIN
Julia Yli-Hukka Anna Clisham WIN LOSS
Maria Makarova Fran Terminiello WIN LOSS

Mixed Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Lech Ciszkiewicz Benjamin Szewczuk LOSS WIN
Emilia Skirmuntt Joshua Bywaters-Davis LOSS WIN
Piermarco Terminiello Benjamin Szewczuk WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Lech Ciszkiewicz LOSS WIN
Piermarco Terminiello Joshua Bywaters-Davis WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Benjamin Szewczuk WIN LOSS
Piermarco Terminiello Emilia Skirmuntt WIN LOSS
Lech Ciszkiewicz Joshua Bywaters-Davis LOSS WIN
Piermarco Terminiello Lech Ciszkiewicz WIN LOSS
Joshua Bywaters-Davis Benjamin Szewczuk WIN LOSS
Matthew Crane Sean Jauss WIN LOSS
Michael Prendergast Mark Sains WIN LOSS
Fran Terminiello Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Matthew Crane Mark Sains WIN LOSS
Sean Jauss Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Michael Prendergast Fran Terminiello WIN LOSS
Matthew Crane Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Fran Terminiello Mark Sains LOSS WIN
Michael Prendergast Sean Jauss LOSS WIN
Fran Terminiello Matthew Crane LOSS WIN
Michael Prendergast Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Sean Jauss Mark Sains LOSS WIN
Michael Prendergast Matthew Crane LOSS WIN
Fran Terminiello Sean Jauss LOSS WIN
Alejandro Cortes-Garcia Mark Sains LOSS WIN
George Livermore Chris Hartley WIN LOSS
Jay Maxwell Burak Urgancioglu WIN LOSS
Adrian Faulkner Sinan Atamer WIN LOSS
George Livermore Burak Urgancioglu LOSS WIN
Chris Hartley Sinan Atamer WIN LOSS
Adrian Faulkner Jay Maxwell LOSS WIN
George Livermore Sinan Atamer WIN LOSS
Adrian Faulkner Burak Urgancioglu LOSS WIN
Jay Maxwell Chris Hartley WIN LOSS
Adrian Faulkner George Livermore WIN LOSS
Jay Maxwell Sinan Atamer WIN LOSS
Chris Hartley Burak Urgancioglu LOSS WIN
George Livermore Jay Maxwell LOSS WIN
Adrian Faulkner Chris Hartley WIN LOSS
Burak Urgancioglu Sinan Atamer WIN LOSS
Michael Smallridge Kasten Harris WIN LOSS
Sam Brennan Booth Christophe Loyce LOSS WIN
Apollon Makropoulos Michael Smallridge LOSS WIN
Sam Brennan Booth Kasten Harris DRAW DRAW
Apollon Makropoulos Christophe Loyce WIN LOSS
Sam Brennan Booth Michael Smallridge WIN LOSS
Apollon Makropoulos Sam Brennan Booth WIN LOSS
Christophe Loyce Kasten Harris LOSS WIN
Apollon Makropoulos Kasten Harris LOSS WIN
Michael Smallridge Christophe Loyce WIN LOSS
Piermarco Terminiello Adrian Faulkner WIN LOSS
Jay Maxwell Burak Urgancioglu LOSS WIN
Piermarco Terminiello Burak Urgancioglu WIN LOSS
Matthew Crane Michael Smallridge WIN LOSS
Michael Prendergast Joshua Bywaters-Davis WIN LOSS
Michael Prendergast Matthew Crane LOSS WIN
Michael Prendergast Burak Urgancioglu LOSS WIN
Piermarco Terminiello Matthew Crane WIN LOSS

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Sean Jauss Chris Hartley LOSS WIN
Michael Smallridge Sean Jauss DRAW DRAW
Sean Jauss Martin Forrester DRAW DRAW
Chris Hartley Martin Forrester DRAW DRAW
Michael Smallridge Chris Hartley WIN LOSS
Michael Smallridge Martin Forrester LOSS WIN
Thomas Pittwood Greg Szanto LOSS WIN
Lech Ciszkiewicz Martin de Jong WIN LOSS
Martin de Jong Greg Szanto LOSS WIN
Lech Ciszkiewicz Thomas Pittwood WIN LOSS
Lech Ciszkiewicz Greg Szanto WIN LOSS
Martin de Jong Thomas Pittwood LOSS WIN
Darren Dadswell Mikolaj Krukowski WIN LOSS
Thomas Couturier Burak Urgancioglu WIN LOSS
Thomas Couturier Mikolaj Krukowski WIN LOSS
Burak Urgancioglu Darren Dadswell WIN LOSS
Burak Urgancioglu Mikolaj Krukowski LOSS WIN
Thomas Couturier Darren Dadswell LOSS WIN
Christophe Loyce Ian Pattle LOSS WIN
Jonathan Middleton James Dougherty WIN LOSS
Pedro San Miguel Ian Pattle WIN LOSS
Christophe Loyce James Dougherty DRAW DRAW
Pedro San Miguel Jonathan Middleton WIN LOSS
Ian Pattle James Dougherty DRAW DRAW
Pedro San Miguel Christophe Loyce LOSS WIN
Jonathan Middleton Ian Pattle WIN LOSS
Pedro San Miguel James Dougherty WIN LOSS
Christophe Loyce James Dougherty LOSS WIN
Lech Ciszkiewicz Darren Dadswell WIN LOSS
Chris Hartley Martin Forrester LOSS WIN
Chris Hartley Darren Dadswell LOSS WIN
Lech Ciszkiewicz Martin Forrester LOSS WIN
Darren Dadswell Martin Forrester WIN LOSS
Lech Ciszkiewicz Chris Hartley LOSS WIN
Thomas Couturier Mikolaj Krukowski WIN LOSS
Pedro San Miguel Jonathan Middleton WIN LOSS
Pedro San Miguel Mikolaj Krukowski DRAW DRAW
Jonathan Middleton Thomas Couturier WIN LOSS
Jonathan Middleton Mikolaj Krukowski WIN LOSS
Pedro San Miguel Thomas Couturier LOSS WIN
Jonathan Middleton Darren Dadswell WIN LOSS
Darren Dadswell Martin Forrester WIN LOSS
Thomas Couturier Darren Dadswell WIN LOSS
Jonathan Middleton Martin Forrester LOSS WIN
Thomas Couturier Martin Forrester LOSS WIN
Jonathan Middleton Thomas Couturier WIN LOSS

Women's Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Chloe Headdon Anonymous fighter WIN LOSS
Anouk Post Fran Terminiello WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Chloe Headdon DRAW DRAW
Anouk Post Anonymous fighter WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Fran Terminiello WIN LOSS
Anouk Post Chloe Headdon WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Anonymous fighter WIN LOSS
Fran Terminiello Chloe Headdon LOSS WIN
Anouk Post Emilia Skirmuntt LOSS WIN
Fran Terminiello Anonymous fighter DRAW DRAW
Emilia Skirmuntt Fran Terminiello WIN LOSS
Anouk Post Chloe Headdon WIN LOSS
Fran Terminiello Chloe Headdon LOSS WIN
Anouk Post Emilia Skirmuntt WIN LOSS

Women's Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Fran Terminiello Lynette Nusbacher WIN LOSS
Anonymous fighter Lizzie Wilson LOSS WIN
Maria Makarova Emilia Skirmuntt WIN LOSS
Anouk Post Fran Terminiello LOSS WIN
Maria Makarova Lynette Nusbacher WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Anonymous fighter WIN LOSS
Anouk Post Lizzie Wilson LOSS WIN
Maria Makarova Fran Terminiello WIN LOSS
Lynette Nusbacher Anonymous fighter WIN LOSS
Maria Makarova Anouk Post WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Lizzie Wilson LOSS WIN
Fran Terminiello Anonymous fighter WIN LOSS
Anouk Post Emilia Skirmuntt WIN LOSS
Maria Makarova Anonymous fighter WIN LOSS
Lynette Nusbacher Lizzie Wilson WIN LOSS
Anouk Post Anonymous fighter WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Lynette Nusbacher WIN LOSS
Fran Terminiello Lizzie Wilson WIN LOSS
Anouk Post Lynette Nusbacher WIN LOSS
Emilia Skirmuntt Fran Terminiello LOSS WIN
Maria Makarova Lizzie Wilson WIN LOSS

Mixed Steel Any Sword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Burak Urgancioglu Greg Szanto LOSS WIN
Joshua Bywaters-Davis Martin de Jong WIN LOSS
Piermarco Terminiello Burak Urgancioglu DRAW DRAW
Joshua Bywaters-Davis Greg Szanto WIN LOSS
Piermarco Terminiello Martin de Jong WIN LOSS
Joshua Bywaters-Davis Burak Urgancioglu WIN LOSS
Piermarco Terminiello Joshua Bywaters-Davis WIN LOSS
Martin de Jong Greg Szanto LOSS WIN
Piermarco Terminiello Greg Szanto WIN LOSS
Martin de Jong Burak Urgancioglu WIN LOSS
Lech Ciszkiewicz James Dougherty DRAW DRAW
Maarten van der Auwera Chris Hartley WIN LOSS
Matthew Crane James Dougherty WIN LOSS
Lech Ciszkiewicz Chris Hartley DRAW DRAW
Matthew Crane Maarten van der Auwera WIN LOSS
Chris Hartley James Dougherty LOSS WIN
Matthew Crane Chris Hartley WIN LOSS
Lech Ciszkiewicz Maarten van der Auwera WIN LOSS
Lech Ciszkiewicz Matthew Crane LOSS WIN
Maarten van der Auwera James Dougherty DRAW DRAW
Michael Prendergast Sean Jauss WIN LOSS
Mikolaj Krukowski Stephen Bourne DRAW DRAW
Jay Maxwell Sean Jauss WIN LOSS
Michael Prendergast Stephen Bourne LOSS WIN
Jay Maxwell Mikolaj Krukowski WIN LOSS
Sean Jauss Stephen Bourne LOSS WIN
Jay Maxwell Stephen Bourne WIN LOSS
Michael Prendergast Mikolaj Krukowski WIN LOSS
Michael Prendergast Jay Maxwell LOSS WIN
Sean Jauss Mikolaj Krukowski WIN LOSS
Fran Terminiello Adrian Faulkner LOSS WIN
Sam Brennan Booth Mark Sains WIN LOSS
Adrian Faulkner Darren Dadswell DRAW DRAW
Fran Terminiello Sam Brennan Booth DRAW DRAW
Darren Dadswell Mark Sains WIN LOSS
Adrian Faulkner Sam Brennan Booth LOSS WIN
Sam Brennan Booth Darren Dadswell LOSS WIN
Fran Terminiello Mark Sains LOSS WIN
Fran Terminiello Darren Dadswell LOSS WIN
Adrian Faulkner Mark Sains DRAW DRAW
Apollon Makropoulos Davy van Elst WIN LOSS
Frederick Switsers Kasten Harris LOSS WIN
Davy van Elst Martin Forrester LOSS WIN
Apollon Makropoulos Kasten Harris LOSS WIN
Frederick Switsers Martin Forrester LOSS WIN
Davy van Elst Kasten Harris WIN LOSS
Martin Forrester Kasten Harris DRAW DRAW
Apollon Makropoulos Frederick Switsers WIN LOSS
Apollon Makropoulos Martin Forrester WIN LOSS
Davy van Elst Frederick Switsers LOSS WIN
Matthew Crane Martin Forrester LOSS WIN
Darren Dadswell Stephen Bourne WIN LOSS
Jay Maxwell Kasten Harris LOSS WIN
Apollon Makropoulos Piermarco Terminiello LOSS WIN
Darren Dadswell Martin Forrester WIN LOSS
Piermarco Terminiello Kasten Harris WIN LOSS
Martin Forrester Kasten Harris WIN LOSS
Piermarco Terminiello Darren Dadswell WIN LOSS

Women's Steel Any Sword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Anouk Post Anna Clisham LOSS WIN
Maria Makarova Lynette Nusbacher LOSS WIN
Lynette Nusbacher Anna Clisham DRAW DRAW
Maria Makarova Anouk Post DRAW DRAW
Maria Makarova Anna Clisham DRAW DRAW
Anouk Post Lynette Nusbacher DRAW DRAW
Julia Yli-Hukka Fran Terminiello LOSS WIN
Anonymous fighter Lizzie Wilson LOSS WIN
Fran Terminiello Lizzie Wilson WIN LOSS
Julia Yli-Hukka Anonymous fighter WIN LOSS
Fran Terminiello Anonymous fighter WIN LOSS
Julia Yli-Hukka Lizzie Wilson DRAW DRAW
Lynette Nusbacher Anna Clisham WIN LOSS
Julia Yli-Hukka Fran Terminiello LOSS WIN
Julia Yli-Hukka Anna Clisham WIN LOSS
Fran Terminiello Lynette Nusbacher LOSS WIN