Schnegel Fechten 2023

Date
March 18
Country
United States
State
Texas
City
Dallas

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 202 49

Fighters in event

NameNationalityClub
Alejandro Anazco All For One Fencing
Timothy Ho Accademia del Leone
Razvan Popescu Accademia del Leone
Charles Swieczkowski Accademia del Leone
Mathias Hight Accademia del Leone
Sean O'Connor Arena Weapon Arts
Colin Myers Arena Weapon Arts
Alex Easingwood Arena Weapon Arts
Daniel Sanders Arena Weapon Arts
Giovanni Hinojosa Austin Historical Weapons Guild
Jon Garcia Austin Historical Weapons Guild
Kaitlin McClendon Austin Historical Weapons Guild
Al Layman Caledonian Broadsword Academy of New Orleans
Dawn English Cymbrogi School of Western Martial Arts
Michael Hakes Cymbrogi School of Western Martial Arts
Dario Pewett Cymbrogi School of Western Martial Arts
Alan Beck Cymbrogi School of Western Martial Arts
Ryan Hetchler Cymbrogi School of Western Martial Arts
Derek Nash Cymbrogi School of Western Martial Arts
Alyssa Diamond Cymbrogi School of Western Martial Arts
Daniel Saunders Cymbrogi School of Western Martial Arts
Zaid Haroon Dallas School of Historical Fencing
Andrew Weems Dallas School of Historical Fencing
Dylan Cryer Dallas School of Historical Fencing
William Coe Dallas School of Historical Fencing
Juancamilo Colmenares Dallas School of Historical Fencing
Byung Sho Dallas School of Historical Fencing
Sara Wilson Dallas School of Historical Fencing
Bilal Haroon Dallas School of Historical Fencing
Isaac Nesin Dallas School of Historical Fencing
Jackson Overman Dallas School of Historical Fencing
Josh Saito Dallas School of Historical Fencing
Derrick Berry Dallas School of Historical Fencing
Ross Flowers East Texas Historical Fencing
Charles Turner East Texas Historical Fencing
Samad Merchant Historical Swordfighting Guild of UT Dallas
Lauren Henderson Historical Swordfighting Guild of UT Dallas
Nicholas Lozuk Historical Swordfighting Guild of UT Dallas
David Miller Nachreisen Historical Fencing
Jacob Taylor Nachreisen Historical Fencing
Josh Furrate Nachreisen Historical Fencing
Amber Damare Nachreisen Historical Fencing
Garrett Rivere Nachreisen Historical Fencing
Logan Raymond Nachreisen Historical Fencing
Justin Vance Ordo Procinctus
Aaron Karnuta Salida Historical Fencing Academy
Marshall Futch Sword to Sword
Daniel Owen Sword to Sword
Kevin Franklin Tattershall School of Defense

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Lauren Henderson Jacob Taylor LOSS WIN
Pool Set 1 William Coe Mathias Hight WIN LOSS
Pool Set 1 Alyssa Diamond Sara Wilson LOSS WIN
Pool Set 1 Alex Easingwood Lauren Henderson WIN LOSS
Pool Set 1 Charles Turner Mathias Hight WIN LOSS
Pool Set 1 William Coe Jacob Taylor WIN LOSS
Pool Set 1 Lauren Henderson Sara Wilson LOSS WIN
Pool Set 1 Mathias Hight Alyssa Diamond WIN LOSS
Pool Set 1 Jacob Taylor Alex Easingwood DRAW DRAW
Pool Set 1 William Coe Charles Turner WIN LOSS
Pool Set 1 Mathias Hight Lauren Henderson WIN LOSS
Pool Set 1 William Coe Alex Easingwood WIN LOSS
Pool Set 1 Mathias Hight Jacob Taylor LOSS WIN
Pool Set 1 Charles Turner Lauren Henderson WIN LOSS
Pool Set 1 Alex Easingwood Sara Wilson LOSS WIN
Pool Set 1 William Coe Alyssa Diamond WIN LOSS
Pool Set 1 Jacob Taylor Charles Turner LOSS WIN
Pool Set 1 Alex Easingwood Mathias Hight LOSS WIN
Pool Set 1 Alyssa Diamond Lauren Henderson LOSS WIN
Pool Set 1 William Coe Sara Wilson WIN LOSS
Pool Set 1 Alex Easingwood Charles Turner LOSS WIN
Pool Set 1 Jacob Taylor Alyssa Diamond WIN LOSS
Pool Set 1 Mathias Hight Sara Wilson WIN LOSS
Pool Set 1 Alyssa Diamond Alex Easingwood WIN LOSS
Pool Set 1 Charles Turner Sara Wilson WIN LOSS
Pool Set 1 Kevin Franklin William Coe LOSS WIN
Pool Set 1 Lauren Henderson Kevin Franklin LOSS WIN
Pool Set 1 Sara Wilson Kevin Franklin LOSS WIN
Pool Set 1 Alyssa Diamond Kevin Franklin LOSS WIN
Pool Set 1 Kevin Franklin Alex Easingwood WIN LOSS
Pool Set 1 Charles Turner Kevin Franklin WIN LOSS
Pool Set 1 Kevin Franklin Jacob Taylor DRAW DRAW
Pool Set 1 Michael Hakes Andrew Weems LOSS WIN
Pool Set 1 Aaron Karnuta Kaitlin McClendon WIN LOSS
Pool Set 1 David Miller Samad Merchant WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Hakes Derrick Berry WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Owen Kaitlin McClendon DRAW DRAW
Pool Set 1 Andrew Weems Aaron Karnuta WIN LOSS
Pool Set 1 David Miller Michael Hakes WIN LOSS
Pool Set 1 Kaitlin McClendon Samad Merchant WIN LOSS
Pool Set 1 Derrick Berry Andrew Weems LOSS WIN
Pool Set 1 Aaron Karnuta Daniel Owen WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Hakes Kaitlin McClendon WIN LOSS
Pool Set 1 David Miller Andrew Weems LOSS WIN
Pool Set 1 Samad Merchant Daniel Owen LOSS WIN
Pool Set 1 Aaron Karnuta Derrick Berry WIN LOSS
Pool Set 1 Kaitlin McClendon Andrew Weems LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Owen Michael Hakes LOSS WIN
Pool Set 1 David Miller Derrick Berry WIN LOSS
Pool Set 1 Aaron Karnuta Samad Merchant WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Owen Andrew Weems LOSS WIN
Pool Set 1 Kaitlin McClendon Derrick Berry LOSS WIN
Pool Set 1 Samad Merchant Michael Hakes LOSS WIN
Pool Set 1 Aaron Karnuta David Miller WIN LOSS
Pool Set 1 Derrick Berry Daniel Owen DRAW DRAW
Pool Set 1 Andrew Weems Samad Merchant WIN LOSS
Pool Set 1 David Miller Kaitlin McClendon DRAW DRAW
Pool Set 1 Aaron Karnuta Michael Hakes WIN LOSS
Pool Set 1 Samad Merchant Derrick Berry LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Owen David Miller LOSS WIN
Pool Set 1 Alejandro Anazco Isaac Nesin LOSS WIN
Pool Set 1 Ross Flowers Josh Furrate LOSS WIN
Pool Set 1 Al Layman Giovanni Hinojosa WIN LOSS
Pool Set 1 Derek Nash Alejandro Anazco WIN LOSS
Pool Set 1 Zaid Haroon Josh Furrate LOSS WIN
Pool Set 1 Isaac Nesin Ross Flowers WIN LOSS
Pool Set 1 Giovanni Hinojosa Alejandro Anazco DRAW DRAW
Pool Set 1 Al Layman Josh Furrate LOSS WIN
Pool Set 1 Derek Nash Isaac Nesin LOSS WIN
Pool Set 1 Zaid Haroon Ross Flowers LOSS WIN
Pool Set 1 Alejandro Anazco Josh Furrate LOSS WIN
Pool Set 1 Giovanni Hinojosa Isaac Nesin LOSS WIN
Pool Set 1 Zaid Haroon Al Layman WIN LOSS
Pool Set 1 Derek Nash Ross Flowers WIN LOSS
Pool Set 1 Isaac Nesin Josh Furrate LOSS WIN
Pool Set 1 Zaid Haroon Alejandro Anazco LOSS WIN
Pool Set 1 Giovanni Hinojosa Derek Nash LOSS WIN
Pool Set 1 Ross Flowers Al Layman WIN LOSS
Pool Set 1 Isaac Nesin Zaid Haroon LOSS WIN
Pool Set 1 Josh Furrate Derek Nash LOSS WIN
Pool Set 1 Alejandro Anazco Al Layman WIN LOSS
Pool Set 1 Ross Flowers Giovanni Hinojosa WIN LOSS
Pool Set 1 Derek Nash Zaid Haroon WIN LOSS
Pool Set 1 Isaac Nesin Al Layman WIN LOSS
Pool Set 1 Giovanni Hinojosa Josh Furrate LOSS WIN
Pool Set 1 Ross Flowers Alejandro Anazco WIN LOSS
Pool Set 1 Derek Nash Al Layman WIN LOSS
Pool Set 1 Zaid Haroon Giovanni Hinojosa LOSS WIN
Pool Set 1 Bilal Haroon Dylan Cryer WIN LOSS
Pool Set 1 Josh Saito Ryan Hetchler LOSS WIN
Pool Set 1 Timothy Ho Dawn English WIN LOSS
Pool Set 1 Sean O'Connor Bilal Haroon WIN LOSS
Pool Set 1 Justin Vance Ryan Hetchler LOSS WIN
Pool Set 1 Josh Saito Dylan Cryer WIN LOSS
Pool Set 1 Bilal Haroon Timothy Ho DRAW DRAW
Pool Set 1 Ryan Hetchler Dawn English WIN LOSS
Pool Set 1 Sean O'Connor Dylan Cryer WIN LOSS
Pool Set 1 Josh Saito Justin Vance LOSS WIN
Pool Set 1 Bilal Haroon Ryan Hetchler LOSS WIN
Pool Set 1 Dylan Cryer Timothy Ho LOSS WIN
Pool Set 1 Dawn English Justin Vance DRAW DRAW
Pool Set 1 Sean O'Connor Josh Saito LOSS WIN
Pool Set 1 Ryan Hetchler Dylan Cryer WIN LOSS
Pool Set 1 Bilal Haroon Justin Vance LOSS WIN
Pool Set 1 Timothy Ho Sean O'Connor WIN LOSS
Pool Set 1 Dawn English Josh Saito WIN LOSS
Pool Set 1 Dylan Cryer Justin Vance LOSS WIN
Pool Set 1 Sean O'Connor Ryan Hetchler LOSS WIN
Pool Set 1 Dawn English Bilal Haroon LOSS WIN
Pool Set 1 Timothy Ho Josh Saito LOSS WIN
Pool Set 1 Justin Vance Sean O'Connor WIN LOSS
Pool Set 1 Dawn English Dylan Cryer WIN LOSS
Pool Set 1 Ryan Hetchler Timothy Ho WIN LOSS
Pool Set 1 Josh Saito Bilal Haroon DRAW DRAW
Pool Set 1 Sean O'Connor Dawn English WIN LOSS
Pool Set 1 Justin Vance Timothy Ho LOSS WIN
Pool Set 1 Alan Beck Garrett Rivere WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Sanders Juancamilo Colmenares LOSS WIN
Pool Set 1 Garrett Rivere Jon Garcia WIN LOSS
Pool Set 1 Alan Beck Amber Damare WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Sanders Garrett Rivere DRAW DRAW
Pool Set 1 Jon Garcia Alan Beck LOSS WIN
Pool Set 1 Charles Swieczkowski Amber Damare WIN LOSS
Pool Set 1 Alan Beck Daniel Sanders WIN LOSS
Pool Set 1 Charles Swieczkowski Juancamilo Colmenares LOSS WIN
Pool Set 1 Amber Damare Jon Garcia DRAW DRAW
Pool Set 1 Charles Swieczkowski Garrett Rivere LOSS WIN
Pool Set 1 Jon Garcia Daniel Sanders WIN LOSS
Pool Set 1 Amber Damare Juancamilo Colmenares LOSS WIN
Pool Set 1 Charles Swieczkowski Alan Beck WIN LOSS
Pool Set 1 Garrett Rivere Juancamilo Colmenares WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Sanders Amber Damare LOSS WIN
Pool Set 1 Jon Garcia Charles Swieczkowski LOSS WIN
Pool Set 1 Juancamilo Colmenares Alan Beck LOSS WIN
Pool Set 1 Garrett Rivere Amber Damare LOSS WIN
Pool Set 1 Jon Garcia Juancamilo Colmenares LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Sanders Charles Swieczkowski LOSS WIN
Pool Set 1 Amber Damare Logan Raymond LOSS WIN
Pool Set 1 Logan Raymond Alan Beck LOSS WIN
Pool Set 1 Charles Swieczkowski Logan Raymond DRAW DRAW
Pool Set 1 Jon Garcia Logan Raymond LOSS WIN
Pool Set 1 Logan Raymond Juancamilo Colmenares WIN LOSS
Pool Set 1 Logan Raymond Daniel Sanders WIN LOSS
Pool Set 1 Garrett Rivere Logan Raymond WIN LOSS
Pool Set 1 Colin Myers Byung Sho WIN LOSS
Pool Set 1 Marshall Futch Razvan Popescu WIN LOSS
Pool Set 1 Jackson Overman Colin Myers WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Sanders Marshall Futch LOSS WIN
Pool Set 1 Razvan Popescu Byung Sho WIN LOSS
Pool Set 1 Nicholas Lozuk Marshall Futch LOSS WIN
Pool Set 1 Jackson Overman Byung Sho LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Saunders Razvan Popescu DRAW DRAW
Pool Set 1 Marshall Futch Colin Myers WIN LOSS
Pool Set 1 Jackson Overman Razvan Popescu WIN LOSS
Pool Set 1 Marshall Futch Byung Sho WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Saunders Colin Myers LOSS WIN
Pool Set 1 Razvan Popescu Nicholas Lozuk LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Saunders Byung Sho LOSS WIN
Pool Set 1 Marshall Futch Jackson Overman LOSS WIN
Pool Set 1 Nicholas Lozuk Colin Myers LOSS WIN
Pool Set 1 Jackson Overman Daniel Saunders DRAW DRAW
Pool Set 1 Nicholas Lozuk Byung Sho WIN LOSS
Pool Set 1 Jackson Overman Nicholas Lozuk WIN LOSS
Pool Set 1 Dario Pewett Razvan Popescu WIN LOSS
Pool Set 1 Colin Myers Dario Pewett WIN LOSS
Pool Set 1 Nicholas Lozuk Dario Pewett LOSS WIN
Pool Set 1 Jackson Overman Dario Pewett LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Saunders Dario Pewett LOSS WIN
Pool Set 1 Byung Sho Dario Pewett DRAW DRAW
Pool Set 1 Dario Pewett Marshall Futch LOSS WIN
Pool Set 1 Razvan Popescu Colin Myers LOSS WIN
Pool Set 1 Nicholas Lozuk Daniel Saunders WIN LOSS
Eighth-Finals Aaron Karnuta Jackson Overman WIN LOSS
Eighth-Finals Colin Myers Andrew Weems LOSS WIN
Eighth-Finals Mathias Hight Josh Furrate LOSS WIN
Eighth-Finals Dario Pewett Derek Nash LOSS WIN
Eighth-Finals Alan Beck Ryan Hetchler LOSS WIN
Eighth-Finals Garrett Rivere William Coe LOSS WIN
Eighth-Finals Kevin Franklin Justin Vance WIN LOSS
Eighth-Finals Timothy Ho Charles Turner LOSS WIN
Quarterfinals Aaron Karnuta Charles Turner WIN LOSS
Quarterfinals Kevin Franklin Andrew Weems LOSS WIN
Quarterfinals Josh Furrate William Coe WIN LOSS
Quarterfinals Ryan Hetchler Derek Nash WIN LOSS
Semifinals Aaron Karnuta Ryan Hetchler WIN LOSS
Semifinals Josh Furrate Andrew Weems WIN LOSS
Gold Medal Match Aaron Karnuta Josh Furrate WIN LOSS
Gold Medal Match Ryan Hetchler Aaron Karnuta LOSS WIN
Consolation Bracket Timothy Ho Jackson Overman WIN LOSS
Consolation Bracket Justin Vance Colin Myers WIN LOSS
Consolation Bracket Mathias Hight Garrett Rivere LOSS WIN
Consolation Bracket Alan Beck Dario Pewett LOSS WIN
Consolation Bracket Timothy Ho Charles Turner WIN LOSS
Consolation Bracket Justin Vance Kevin Franklin LOSS WIN
Consolation Bracket William Coe Garrett Rivere WIN LOSS
Consolation Bracket Dario Pewett Derek Nash LOSS WIN
Consolation Bracket Timothy Ho Derek Nash WIN LOSS
Consolation Bracket Kevin Franklin William Coe WIN LOSS
Consolation Semifinals Timothy Ho Ryan Hetchler LOSS WIN
Consolation Semifinals Andrew Weems Kevin Franklin LOSS WIN
Bronze Medal Match Ryan Hetchler Kevin Franklin WIN LOSS
Bronze Medal Match Josh Furrate Ryan Hetchler LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event. If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Schnegel Fechten 2023

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
10 7 Derek Nash Cymbrogi School of Western Martial Arts 1876.2 77.6
28 4 Aaron Karnuta Salida Historical Fencing Academy 1777.3 34.1
80 54 Andrew Weems Dallas School of Historical Fencing 1666.5 61.3
96 92 Ryan Hetchler Cymbrogi School of Western Martial Arts 1648.3 90.3
123 32 Michael Hakes Cymbrogi School of Western Martial Arts 1620.5 26.5
199 37 Josh Furrate Nachreisen Historical Fencing 1562.7 33.1
234 15 Timothy Ho Accademia del Leone 1537.3 14.7
237 39 Kevin Franklin Tattershall School of Defense 1535.4 30
256 213 William Coe Dallas School of Historical Fencing 1525.6 106.7
305 63 Colin Myers Arena Weapon Arts 1500 25.8
310 115 Marshall Futch Sword to Sword 1499.1 64.9
358 55 Charles Turner East Texas Historical Fencing 1479.2 40.3
375 6 Alan Beck Cymbrogi School of Western Martial Arts 1470.7 13.6
397 9 Justin Vance Ordo Procinctus 1460.7 8
485 101 David Miller Nachreisen Historical Fencing 1422.8 45.6
525 Garrett Rivere Nachreisen Historical Fencing 1408.1 7
587 273 Dario Pewett Cymbrogi School of Western Martial Arts 1385.5 95.2
628 9 Juancamilo Colmenares Dallas School of Historical Fencing 1375.3 11.7
651 86 Jackson Overman Dallas School of Historical Fencing 1366.6 40.7
769 22 Josh Saito Dallas School of Historical Fencing 1332.4 20.8
837 614 Isaac Nesin Dallas School of Historical Fencing 1314 183.8
873 410 Charles Swieczkowski Accademia del Leone 1302.4 127.1
951 9 Sean O'Connor Arena Weapon Arts 1277.2 19.7
980 Logan Raymond Nachreisen Historical Fencing 1269.1
1213 43 Amber Damare Nachreisen Historical Fencing 1209.6 7.6
1216 205 Bilal Haroon Dallas School of Historical Fencing 1208.9 71.1
1225 180 Razvan Popescu Accademia del Leone 1206.9 28.7
1318 1250 Jacob Taylor Nachreisen Historical Fencing 1189.2 359.7
1326 476 Ross Flowers East Texas Historical Fencing 1186.6 141.4
1345 287 Byung Sho Dallas School of Historical Fencing 1182.3 94.4
1407 Nicholas Lozuk Historical Swordfighting Guild of UT Dallas 1165.6
1542 Mathias Hight Accademia del Leone 1132.1
1628 134 Dawn English Cymbrogi School of Western Martial Arts 1114 59.3
1671 61 Zaid Haroon Dallas School of Historical Fencing 1103.4 11.7
1688 249 Dylan Cryer Dallas School of Historical Fencing 1099.1 35.2
1818 139 Giovanni Hinojosa Austin Historical Weapons Guild 1069.4 6
1871 394 Sara Wilson Dallas School of Historical Fencing 1055.1 130
2032 Alejandro Anazco All For One Fencing 1016.3
2066 40 Jon Garcia Austin Historical Weapons Guild 1008.2 20.6
2108 14 Kaitlin McClendon Austin Historical Weapons Guild 999.4 36.1
2112 21 Daniel Owen Sword to Sword 999.2 37.8
2153 11 Daniel Saunders Cymbrogi School of Western Martial Arts 990.8 40
2309 192 Alyssa Diamond Cymbrogi School of Western Martial Arts 951.8 12.8
2450 47 Al Layman Caledonian Broadsword Academy of New Orleans 915.3 30.9
2470 142 Derrick Berry Dallas School of Historical Fencing 910.3 102.7
2502 Daniel Sanders Arena Weapon Arts 899.9
2507 Alex Easingwood Arena Weapon Arts 899
2682 Lauren Henderson Historical Swordfighting Guild of UT Dallas 853
3002 Samad Merchant Historical Swordfighting Guild of UT Dallas 668.9
;