PNW HEMA Gathering 2013

Date
August 23
Country
United States
State
Washington
City
Seattle

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 32 16
Mixed Nylon Longsword 46 24
Mixed Singlestick 79 33

Fighters in event

NameNationalityClub
Kaz Foster
Matthew Knight
UNKNOWN Watson
Mike Panian
Anton Stefanac
Alex Hanning Lonin League
Paul Wagner Stoccata School of Defence
Sean Franklin
Erik Bailey
Daniel Zwart Ann Arbor Sword Club
Tony Huang Black Tigers
Stephen Kime Blood and Iron Martial Arts
Dave White Blood and Iron Martial Arts
Liz White Blood and Iron Martial Arts
Nicole Smith Blood and Iron Martial Arts
Krista Gibbard Blood and Iron Martial Arts
Steve Wittmann Blood and Iron Martial Arts
Frank Curwood Blood and Iron Martial Arts
Kris Schmidt Blood and Iron Martial Arts
Casey Por Blood and Iron Martial Arts
Carson Lee Blood and Iron Martial Arts
Eric Artzt Lonin League
Adam Ritz Okanagan Combat Guild
Shawn Oldham Okanagan Combat Guild
Micah Rattink Okanagan Combat Guild
Jesse Tucker The Historical Combat Collective
Robert Balchunas The Historical Combat Collective
Julian Schuetze The Historical Combat Collective
Ksenia Kozhevnikova The Historical Combat Collective
Roland Cooper The Historical Combat Collective
Stew Feil
Scott Wilson
Sam Street
Andrew Somlyo
Robert Childs Black Tigers
Jesse Kulla Chicago Swordplay Guild
Steaphen Fick Davenriche European Martial Artes School
Stewart Sackett Drei Wunder Wma
Dan Sims Drei Wunder Wma
Matthew Mawhirter Drei Wunder Wma
Zachary Amsden Drei Wunder Wma
Brent Lambell Drei Wunder Wma
Leann Hansen Drei Wunder Wma
Ben Brown Drei Wunder Wma
Joseph Brassey Grit-City Historical European Martial Arts
Tim Duefrane Grit-City Historical European Martial Arts
Wayne Tiberius Heinz Iron Crown Kunst des Fechtens
Michael Heveran Lonin League
Kevin Murakoshi Sacramento Sword School
Jonathan Mayshar South Coast Swords

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Robert Childs Adam Ritz WIN LOSS
Zachary Amsden Robert Childs LOSS WIN
Matthew Knight Robert Childs LOSS WIN
Adam Ritz Zachary Amsden LOSS WIN
Matthew Knight Adam Ritz DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Zachary Amsden Matthew Knight WIN LOSS
Kris Schmidt Ben Brown LOSS WIN
UNKNOWN Watson Kris Schmidt LOSS WIN
Kris Schmidt Mike Panian WIN LOSS
UNKNOWN Watson Ben Brown LOSS WIN
Ben Brown Mike Panian LOSS WIN
UNKNOWN Watson Mike Panian LOSS WIN
Shawn Oldham Krista Gibbard WIN LOSS
Tim Duefrane Shawn Oldham LOSS WIN
Erik Bailey Shawn Oldham WIN LOSS
Tim Duefrane Krista Gibbard LOSS WIN
Krista Gibbard Erik Bailey LOSS WIN
Tim Duefrane Erik Bailey WIN LOSS
Leann Hansen Carson Lee DRAW DRAW
Dave White Leann Hansen WIN LOSS
Micah Rattink Leann Hansen WIN LOSS
Carson Lee Dave White LOSS WIN
Micah Rattink Carson Lee WIN LOSS
Dave White Micah Rattink WIN LOSS
Roland Cooper Robert Balchunas LOSS WIN
Kaz Foster Roland Cooper LOSS WIN
Roland Cooper Daniel Zwart WIN LOSS
Robert Balchunas Kaz Foster WIN LOSS
Daniel Zwart Robert Balchunas LOSS WIN
Kaz Foster Daniel Zwart LOSS WIN
Kevin Murakoshi Julian Schuetze LOSS WIN
Steve Wittmann Kevin Murakoshi DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Michael Heveran Kevin Murakoshi LOSS WIN
Steve Wittmann Julian Schuetze LOSS WIN
Michael Heveran Julian Schuetze LOSS WIN
Steve Wittmann Michael Heveran WIN LOSS
Roland Cooper Ben Brown WIN LOSS
Erik Bailey Micah Rattink LOSS WIN
Roland Cooper Robert Childs LOSS WIN
Shawn Oldham Julian Schuetze WIN LOSS
Dave White Kris Schmidt LOSS WIN
Micah Rattink Robert Balchunas LOSS WIN
Robert Childs Shawn Oldham WIN LOSS
Kris Schmidt Robert Balchunas LOSS WIN
Shawn Oldham Kris Schmidt WIN LOSS
Robert Balchunas Robert Childs LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Matthew Mawhirter Steve Wittmann LOSS WIN
Erik Bailey Steve Wittmann WIN LOSS
Dave White Steve Wittmann LOSS WIN
Kaz Foster Steve Wittmann LOSS WIN
Erik Bailey Matthew Mawhirter WIN LOSS
Matthew Mawhirter Dave White LOSS WIN
Kaz Foster Matthew Mawhirter WIN LOSS
Erik Bailey Dave White WIN LOSS
Kaz Foster Erik Bailey LOSS WIN
Dave White Kaz Foster WIN LOSS
Anton Stefanac Zachary Amsden WIN LOSS
Roland Cooper Anton Stefanac LOSS WIN
Kris Schmidt Anton Stefanac WIN LOSS
Anton Stefanac Frank Curwood WIN LOSS
Roland Cooper Zachary Amsden WIN LOSS
Kris Schmidt Zachary Amsden WIN LOSS
Frank Curwood Zachary Amsden LOSS WIN
Roland Cooper Kris Schmidt LOSS WIN
Frank Curwood Roland Cooper LOSS WIN
Kris Schmidt Frank Curwood WIN LOSS
Casey Por Jesse Tucker LOSS WIN
Jesse Tucker Alex Hanning DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Dan Sims Jesse Tucker LOSS WIN
Jesse Tucker Ksenia Kozhevnikova WIN LOSS
Alex Hanning Casey Por WIN LOSS
Casey Por Dan Sims WIN LOSS
Ksenia Kozhevnikova Casey Por LOSS WIN
Alex Hanning Dan Sims WIN LOSS
Ksenia Kozhevnikova Alex Hanning LOSS WIN
Dan Sims Ksenia Kozhevnikova WIN LOSS
Krista Gibbard Shawn Oldham LOSS WIN
Kevin Murakoshi Krista Gibbard WIN LOSS
Stephen Kime Krista Gibbard WIN LOSS
Krista Gibbard Brent Lambell LOSS WIN
Shawn Oldham Kevin Murakoshi LOSS WIN
Stephen Kime Shawn Oldham LOSS WIN
Shawn Oldham Brent Lambell LOSS WIN
Stephen Kime Kevin Murakoshi WIN LOSS
Kevin Murakoshi Brent Lambell LOSS WIN
Stephen Kime Brent Lambell WIN LOSS
Matthew Knight Liz White WIN LOSS
Wayne Tiberius Heinz Matthew Knight WIN LOSS
Matthew Knight Robert Balchunas LOSS WIN
Stewart Sackett Matthew Knight LOSS WIN
Liz White Wayne Tiberius Heinz LOSS WIN
Robert Balchunas Liz White WIN LOSS
Stewart Sackett Liz White WIN LOSS
Wayne Tiberius Heinz Robert Balchunas LOSS WIN
Stewart Sackett Wayne Tiberius Heinz LOSS WIN
Stewart Sackett Robert Balchunas LOSS WIN
Tony Huang Julian Schuetze LOSS WIN
Robert Childs Julian Schuetze WIN LOSS
Daniel Zwart Julian Schuetze LOSS WIN
Julian Schuetze Sam Street LOSS WIN
Tony Huang Robert Childs LOSS WIN
Daniel Zwart Tony Huang WIN LOSS
Tony Huang Sam Street LOSS WIN
Robert Childs Daniel Zwart WIN LOSS
Sam Street Robert Childs LOSS WIN
Sam Street Daniel Zwart WIN LOSS
Robert Childs Michael Heveran WIN LOSS
Sam Street Wayne Tiberius Heinz WIN LOSS
Paul Wagner Stephen Kime WIN LOSS
Kris Schmidt Anton Stefanac WIN LOSS
Robert Balchunas Dave White WIN LOSS
Jesse Tucker Steve Wittmann WIN LOSS
Alex Hanning Brent Lambell WIN LOSS
Nicole Smith Erik Bailey LOSS WIN
Robert Childs Sam Street WIN LOSS
Kris Schmidt Paul Wagner LOSS WIN
Robert Balchunas Jesse Tucker LOSS WIN
Erik Bailey Alex Hanning WIN LOSS
Paul Wagner Robert Childs LOSS WIN
Jesse Tucker Erik Bailey LOSS WIN
Paul Wagner Jesse Tucker LOSS WIN
Robert Childs Erik Bailey WIN LOSS
Paul Wagner Nicole Smith NO DATA NO DATA
Michael Heveran Nicole Smith NO DATA NO DATA
Paul Wagner Michael Heveran NO DATA NO DATA

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just PNW HEMA Gathering 2013

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
1 Robert Childs Black Tigers 1582.1
2 Erik Bailey N/A 1480.3
3 Jesse Tucker The Historical Combat Collective 1439.8
5 Kris Schmidt Blood and Iron Martial Arts 1390.6
4 Robert Balchunas The Historical Combat Collective 1390.6
6 Alex Hanning Lonin League 1329.3
7 Sam Street N/A 1264
12 Brent Lambell Drei Wunder Wma 1185.1
10 Stephen Kime Blood and Iron Martial Arts 1185.1
9 Anton Stefanac N/A 1185.1
11 Wayne Tiberius Heinz Iron Crown Kunst des Fechtens 1185.1
8 Steve Wittmann Blood and Iron Martial Arts 1185.1
14 Casey Por Blood and Iron Martial Arts 1082.9
13 Roland Cooper The Historical Combat Collective 1082.9
15 Shawn Oldham Okanagan Combat Guild 1082.9
16 Kevin Murakoshi Sacramento Sword School 1082.9
17 Matthew Knight N/A 1082.9
18 Julian Schuetze The Historical Combat Collective 1082.9
19 Paul Wagner Stoccata School of Defence 1082.9
20 Dave White Blood and Iron Martial Arts 1040.8
22 Zachary Amsden Drei Wunder Wma 915.4
21 Kaz Foster N/A 915.4
23 Dan Sims Drei Wunder Wma 915.4
24 Stewart Sackett Drei Wunder Wma 915.4
25 Daniel Zwart Ann Arbor Sword Club 915.4
26 Michael Heveran Lonin League 757.1
27 Nicole Smith Blood and Iron Martial Arts 757.1
29 Frank Curwood Blood and Iron Martial Arts 747.8
30 Ksenia Kozhevnikova The Historical Combat Collective 747.8
31 Krista Gibbard Blood and Iron Martial Arts 747.8
32 Tony Huang Black Tigers 747.8
33 Liz White Blood and Iron Martial Arts 747.8
28 Matthew Mawhirter Drei Wunder Wma 747.8