Ascent Saber Tournament 2015

Date
September 20
Country
Russia
City
Saint Petersburg

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Sabre 32 16
Women's Steel Sabre 10 5
Men's Steel Sabre 53 21

Fighters in event

NameNationalityClub
Alexander Bondarenko Dark Heart
Artem Pakaev Dark Heart
Ekaterina Teryaeva Daybreak
Vera Ogorodnikova Daybreak
Ilja Stepanov Daybreak
Alexey Mikheev Ecumene
Vadim Kravchenko FFC Paladin
Andrey Terentiev FFC Paladin
Mikhail Bakir FFC Paladin
Nikolay Apraksin Freifechtergilde
Andrey Nekrylov Freifechtergilde
Anna Gorbulinskaja Freifechtergilde
Mikhail Surkov Golden Griffin
Nikolay Prosvirnin Golden Griffin
Ruslan Urazbahtin Le Renard
Mikhail Krivelev Mistral
Pavel Shilin Mistral
Maxim Yun PLK
Heinrich FonGart The Guard
Roman Burskij The Guard
Nikita Tatiannikov Tramazzone
Alexey Borisov Tramazzone
Ilya Aleksandrov Tramazzone
Andrey Muzurin Tramazzone
Kirill Shasherin Tramazzone
Dmitry Eremin-Solenikov Tramazzone
Dmitry Semenychev Tramazzone
Alexander Strakhov Tramazzone
Alexey Perkov Tramazzone
Aksinja Voronova Tramazzone
Alsu Saifutdinova Tramazzone
Alexey Vaganov Tramazzone
Sergey Ispolatov Tramazzone
Konstantin Bulkin Tramazzone
Piotr Melikhov Tramazzone
Aleksey Grunsky Tramazzone

Tournaments

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Alsu Saifutdinova Roman Burskij WIN LOSS
Ilya Aleksandrov Piotr Melikhov WIN LOSS
Roman Burskij Piotr Melikhov LOSS WIN
Ilya Aleksandrov Roman Burskij WIN LOSS
Alsu Saifutdinova Piotr Melikhov WIN LOSS
Ilya Aleksandrov Alsu Saifutdinova WIN LOSS
Heinrich FonGart Ilja Stepanov LOSS WIN
Dmitry Eremin-Solenikov Alexey Vaganov WIN LOSS
Heinrich FonGart Alexey Vaganov WIN LOSS
Dmitry Eremin-Solenikov Heinrich FonGart LOSS WIN
Ilja Stepanov Alexey Vaganov WIN LOSS
Dmitry Eremin-Solenikov Ilja Stepanov LOSS WIN
Nikita Tatiannikov Konstantin Bulkin LOSS WIN
Alexander Bondarenko Aleksey Grunsky WIN LOSS
Konstantin Bulkin Alexander Bondarenko LOSS WIN
Konstantin Bulkin Aleksey Grunsky WIN LOSS
Nikita Tatiannikov Alexander Bondarenko LOSS WIN
Nikita Tatiannikov Aleksey Grunsky WIN LOSS
Kirill Shasherin Vera Ogorodnikova WIN LOSS
Sergey Ispolatov Artem Pakaev WIN LOSS
Vera Ogorodnikova Sergey Ispolatov LOSS WIN
Vera Ogorodnikova Artem Pakaev WIN LOSS
Kirill Shasherin Sergey Ispolatov WIN LOSS
Kirill Shasherin Artem Pakaev WIN LOSS
Ilya Aleksandrov Konstantin Bulkin LOSS WIN
Kirill Shasherin Alsu Saifutdinova WIN LOSS
Ilja Stepanov Alexander Bondarenko WIN LOSS
Heinrich FonGart Sergey Ispolatov WIN LOSS
Ilja Stepanov Konstantin Bulkin WIN LOSS
Kirill Shasherin Heinrich FonGart WIN LOSS
Heinrich FonGart Konstantin Bulkin LOSS WIN
Kirill Shasherin Ilja Stepanov WIN LOSS

Women's Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Alsu Saifutdinova Vera Ogorodnikova LOSS WIN
Aksinja Voronova Anna Gorbulinskaja WIN LOSS
Vera Ogorodnikova Ekaterina Teryaeva LOSS WIN
Alsu Saifutdinova Anna Gorbulinskaja WIN LOSS
Aksinja Voronova Ekaterina Teryaeva WIN LOSS
Vera Ogorodnikova Anna Gorbulinskaja WIN LOSS
Alsu Saifutdinova Aksinja Voronova WIN LOSS
Anna Gorbulinskaja Ekaterina Teryaeva WIN LOSS
Vera Ogorodnikova Aksinja Voronova LOSS WIN
Alsu Saifutdinova Ekaterina Teryaeva WIN LOSS

Men's Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Mikhail Krivelev Nikolay Prosvirnin WIN LOSS
Alexander Strakhov Mikhail Bakir LOSS WIN
Mikhail Krivelev Dmitry Semenychev WIN LOSS
Alexander Strakhov Nikolay Prosvirnin WIN LOSS
Dmitry Semenychev Mikhail Bakir LOSS WIN
Mikhail Krivelev Alexander Strakhov WIN LOSS
Nikolay Prosvirnin Mikhail Bakir WIN LOSS
Dmitry Semenychev Alexander Strakhov LOSS WIN
Mikhail Krivelev Mikhail Bakir DRAW DRAW
Dmitry Semenychev Nikolay Prosvirnin LOSS WIN
Andrey Terentiev Alexey Perkov LOSS WIN
Kirill Shasherin Nikolay Apraksin WIN LOSS
Alexey Mikheev Dmitry Eremin-Solenikov WIN LOSS
Kirill Shasherin Alexey Perkov DRAW DRAW
Andrey Terentiev Nikolay Apraksin LOSS WIN
Alexey Mikheev Alexey Perkov LOSS WIN
Nikolay Apraksin Dmitry Eremin-Solenikov WIN LOSS
Alexey Mikheev Kirill Shasherin WIN LOSS
Andrey Terentiev Dmitry Eremin-Solenikov DRAW DRAW
Alexey Perkov Nikolay Apraksin WIN LOSS
Alexey Mikheev Andrey Terentiev LOSS WIN
Kirill Shasherin Dmitry Eremin-Solenikov WIN LOSS
Alexey Perkov Dmitry Eremin-Solenikov WIN LOSS
Kirill Shasherin Andrey Terentiev LOSS WIN
Alexey Mikheev Nikolay Apraksin WIN LOSS
Vadim Kravchenko Maxim Yun WIN LOSS
Alexey Borisov Pavel Shilin WIN LOSS
Ilya Aleksandrov Vadim Kravchenko LOSS WIN
Pavel Shilin Maxim Yun LOSS WIN
Alexey Borisov Ilya Aleksandrov LOSS WIN
Pavel Shilin Vadim Kravchenko LOSS WIN
Alexey Borisov Maxim Yun LOSS WIN
Ilya Aleksandrov Pavel Shilin LOSS WIN
Alexey Borisov Vadim Kravchenko LOSS WIN
Ilya Aleksandrov Maxim Yun LOSS WIN
Andrey Muzurin Ruslan Urazbahtin WIN LOSS
Nikita Tatiannikov Mikhail Surkov LOSS WIN
Andrey Muzurin Andrey Nekrylov WIN LOSS
Ruslan Urazbahtin Nikita Tatiannikov LOSS WIN
Andrey Nekrylov Mikhail Surkov LOSS WIN
Andrey Muzurin Nikita Tatiannikov WIN LOSS
Ruslan Urazbahtin Mikhail Surkov LOSS WIN
Nikita Tatiannikov Andrey Nekrylov LOSS WIN
Andrey Muzurin Mikhail Surkov WIN LOSS
Ruslan Urazbahtin Andrey Nekrylov WIN LOSS
Andrey Muzurin Mikhail Surkov WIN LOSS
Alexey Mikheev Vadim Kravchenko LOSS WIN
Alexey Perkov Mikhail Bakir WIN LOSS
Mikhail Krivelev Maxim Yun WIN LOSS
Mikhail Krivelev Alexey Perkov LOSS WIN
Andrey Muzurin Vadim Kravchenko LOSS WIN
Andrey Muzurin Mikhail Krivelev WIN LOSS
Alexey Perkov Vadim Kravchenko LOSS WIN