Swordfish 2011

Date
November 4
Country
Sweden
City
Gothenburg

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 78 44

Fighters in event

NameNationalityClub
Jacques Blomme De Hallebardiers
Bert Gevaert De Hallebardiers
Lee Smith Blood and Iron Martial Arts
Kristian Ruokonen EHMS
Matias P Espoo HEMA
Joeli Takala Grieswartt
Jesus Gerardo Agustin Ortega Tellez Elite Fencing Club
Sverre Vijvers De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten
Rory van Noort De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten
Aernout Stalenburg De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten
Matthys Kool Historisch Vrijvechten Nederland
Floris Stoffer Historisch Vrijvechten Nederland
Marius Rafoshei Fekteklubben Frie Duellister
Daniel Flokenes Fekteklubben Frie Duellister
Kenneth Henriksen Fekteklubben Frie Duellister
Kit Smith
Maciej Talaga ARMA Poland Warszawa
Maciej Zając ARMA Poland Warszawa
Łukasz Dąbrowski Fechtschule Gdańsk
Jan Chodkiewicz Fechtschule Gdańsk
Piotr Suszka Szkoła Fechtunku Gryf
Marcin Surdel Vectir
Peter Törlind Frostheim
Simon Torell Gothenburg Historical Fencing School
Anders Söderberg Gothenburg Historical Fencing School
Axel Pettersson Gothenburg Historical Fencing School
Jonathan Wilkins Gothenburg Historical Fencing School
Robert Molin Gothenburg Historical Fencing School
Samuel Spånberger Gothenburg Historical Fencing School
Jimmie Segerstedt Gothenburg Historical Fencing School
Robin Hedlund Gothenburg Historical Fencing School
Mattias Ryrlén Gothenburg Historical Fencing School
Dennis Ljungqvist Kungshamns Historiska Fäktskola
Stefan Myring Örebro HEMA
Carl Ryrberg Örebro HEMA
Cristoffer Holm Örebro HEMA
Andreas Ståhlberg Örebro HEMA
Staffan Sannemalm Örebro HEMA
Gregor Medvešek Schola Pugnatoria Celeiana
Nigel Plum Schola Gladiatoria
Ben Michels Broken Plow Western Martial Arts
Jake Norwood Capital Kunst des Fechtens
Nathan Grepares Sword to Sword
Matthew Martens Virginia Academy of Fencing

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Axel Pettersson Matthew Martens WIN LOSS
Axel Pettersson Kit Smith WIN LOSS
Axel Pettersson Stefan Myring WIN LOSS
Peter Törlind Matthew Martens DRAW DRAW
Peter Törlind Kit Smith WIN LOSS
Jonathan Wilkins Peter Törlind WIN LOSS
Jonathan Wilkins Matthew Martens WIN LOSS
Jonathan Wilkins Kit Smith WIN LOSS
Bert Gevaert Stefan Myring WIN LOSS
Stefan Myring Jimmie Segerstedt WIN LOSS
Bert Gevaert Jimmie Segerstedt LOSS WIN
Jake Norwood Kenneth Henriksen DRAW DRAW
Anders Söderberg Jake Norwood LOSS WIN
Staffan Sannemalm Jake Norwood LOSS WIN
Anders Söderberg Kenneth Henriksen DRAW DRAW
Staffan Sannemalm Kenneth Henriksen WIN LOSS
Anders Söderberg Staffan Sannemalm LOSS WIN
Nathan Grepares Daniel Flokenes WIN LOSS
Simon Torell Nathan Grepares DRAW DRAW
Nathan Grepares Marius Rafoshei WIN LOSS
Simon Torell Daniel Flokenes WIN LOSS
Marius Rafoshei Daniel Flokenes WIN LOSS
Simon Torell Marius Rafoshei WIN LOSS
Łukasz Dąbrowski Maciej Talaga WIN LOSS
Samuel Spånberger Maciej Talaga LOSS WIN
Cristoffer Holm Maciej Talaga LOSS WIN
Łukasz Dąbrowski Samuel Spånberger WIN LOSS
Cristoffer Holm Łukasz Dąbrowski LOSS WIN
Cristoffer Holm Samuel Spånberger LOSS WIN
Dennis Ljungqvist Robin Hedlund WIN LOSS
Dennis Ljungqvist Jacques Blomme WIN LOSS
Sverre Vijvers Robin Hedlund WIN LOSS
Robin Hedlund Jacques Blomme WIN LOSS
Kristian Ruokonen Jan Chodkiewicz LOSS WIN
Jan Chodkiewicz Mattias Ryrlén WIN LOSS
Jan Chodkiewicz Piotr Suszka WIN LOSS
Kristian Ruokonen Mattias Ryrlén LOSS WIN
Kristian Ruokonen Piotr Suszka LOSS WIN
Mattias Ryrlén Piotr Suszka WIN LOSS
Lee Smith Aernout Stalenburg LOSS WIN
Lee Smith Jesus Gerardo Agustin Ortega Tellez WIN LOSS
Lee Smith Marcin Surdel WIN LOSS
Aernout Stalenburg Jesus Gerardo Agustin Ortega Tellez WIN LOSS
Aernout Stalenburg Marcin Surdel WIN LOSS
Marcin Surdel Jesus Gerardo Agustin Ortega Tellez LOSS WIN
Robert Molin Rory van Noort LOSS WIN
Robert Molin Nigel Plum WIN LOSS
Joeli Takala Robert Molin LOSS WIN
Rory van Noort Nigel Plum WIN LOSS
Joeli Takala Rory van Noort LOSS WIN
Joeli Takala Nigel Plum WIN LOSS
Ben Michels Maciej Zając LOSS WIN
Andreas Ståhlberg Maciej Zając LOSS WIN
Ben Michels Floris Stoffer LOSS WIN
Andreas Ståhlberg Floris Stoffer WIN LOSS
Andreas Ståhlberg Ben Michels LOSS WIN
Matthys Kool Matias P WIN LOSS
Matthys Kool Carl Ryrberg LOSS WIN
Matthys Kool Gregor Medvešek LOSS WIN
Carl Ryrberg Matias P WIN LOSS
Matias P Gregor Medvešek LOSS WIN
Carl Ryrberg Gregor Medvešek WIN LOSS
Axel Pettersson Jake Norwood WIN LOSS
Jan Chodkiewicz Maciej Zając WIN LOSS
Dennis Ljungqvist Simon Torell LOSS WIN
Andreas Ståhlberg Łukasz Dąbrowski WIN LOSS
Bert Gevaert Rory van Noort WIN LOSS
Carl Ryrberg Jonathan Wilkins WIN LOSS
Maciej Talaga Aernout Stalenburg WIN LOSS
Staffan Sannemalm Nathan Grepares LOSS WIN
Carl Ryrberg Nathan Grepares WIN LOSS
Bert Gevaert Maciej Talaga WIN LOSS
Andreas Ståhlberg Jan Chodkiewicz LOSS WIN
Axel Pettersson Simon Torell WIN LOSS
Carl Ryrberg Bert Gevaert LOSS WIN
Axel Pettersson Jan Chodkiewicz LOSS WIN
Carl Ryrberg Axel Pettersson LOSS WIN
Bert Gevaert Jan Chodkiewicz LOSS WIN