Copenhagen Open 2015

Date
April 18
Country
Denmark
City
Copenhagen

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 129 52
Women's Steel Longsword 30 13
Mixed Steel Rapier & Dagger 38 15

Fighters in event

NameNationalityClub
Viacheslav Grizdak Minsk HEMA Fight Club
Karavaj Maksim Minsk HEMA Fight Club
Felix Lensing Gothenburg Historical Fencing School
Bo Thustrup Nielsen Axelved Historic Fencing Society
Peter Als Nerving Axelved Historic Fencing Society
Jan Lund Jepsen HEMA Esbjerg
Janus Christiansen HEMA Esbjerg
Martin Winther Hill HEMA Esbjerg
Adriaan van Sprang HEMA Esbjerg
Hugo Kerdoncuff Københavns Historiske Fægteklub
Valentyn Volkov Københavns Historiske Fægteklub
Christian Nyberg Jensen Københavns Historiske Fægteklub
Emil Busk Andersen Københavns Historiske Fægteklub
Alex Rymark Vorm Københavns Historiske Fægteklub
Michael Pieper Københavns Historiske Fægteklub
Victor Harder Hesel Københavns Historiske Fægteklub
Thea Andersen Dolmer Københavns Historiske Fægteklub
Philip Kræn Andersen Københavns Historiske Fægteklub
Søren Strandby Københavns Historiske Fægteklub
Tobias Rose Kjærgaard Københavns Historiske Fægteklub
Magnus Sonne Nielsen Københavns Historiske Fægteklub
Jeppe Ammitzbøll Københavns Historiske Fægteklub
Marcos Ariño Historisch Vrijvechten Nederland
Kristian Ruokonen EHMS
Markus Koivisto EHMS
Kalle Kylmänen EHMS
Timo-Pekka Kuusama EHMS
Eliisa Keskinen EHMS
Sara Vertanen Espoo HEMA
Matias P Espoo HEMA
Christine Maunsell Cork Blademasters
Rob Bergin West Cork HEMA Club
Michela D'Orlando Ordine delle Lame Scaligere
Anouk Post
Matthys Kool Historisch Vrijvechten Nederland
Arto Fama Zwaard & Steen
Cor Kronenburg Zwaard & Steen
Michel Rensen Zwaard & Steen
Rúna Iris Magnússon Zwaard & Steen
Margit Reiersen Bergen HEMA
Helena Sivcevic Bergen HEMA
Knut Bonan Bergen HEMA
Petter Vegsund Brodin Bergen HEMA
Rickard Hole Falck Bergen HEMA
Truls Kultorp Fekteklubben Frie Duellister
Gregal Vissers Fekteklubben Frie Duellister
Kristine Aagot Konsmo Gothenburg Historical Fencing School
Antoni Heba Akademia Broni
Marcin Bialek Akademia Broni
Hans Jörnlind Gamla Stans Fäktskola
Julia Yli-Hukka Gothenburg Historical Fencing School
Axel Pettersson Gothenburg Historical Fencing School
Jonathan Wilkins Gothenburg Historical Fencing School
Anders Linnard Gothenburg Historical Fencing School
Jimmy Olsson Gothenburg Historical Fencing School
Linus Eklund Gothenburg Historical Fencing School
Anders Forsberg Gothenburg Historical Fencing School
Mattias Johansson Kungshamns Historiska Fäktskola
Marcus Pettersson Kungshamns Historiska Fäktskola
Andreas Markehed Malmö Historiska Fäktskola
Per Magnus Haaland Malmö Historiska Fäktskola
Fredrik Sand Ekmark Medeltida Stridsteknik Linköping IF
Oscar Manuel Martin Lindberg Örebro HEMA
Carl Ryrberg Örebro HEMA
Jesper Christiansen Örebro HEMA
Cristoffer Holm Örebro HEMA
Thomas Nyzell Uppsala Historiska Fäktskola
Erik Sundberg Uppsala Historiska Fäktskola
Magnus Lundborg Uppsala Historiska Fäktskola
Anna Wärn Uppsala Historiska Fäktskola
Rudolf Goga Triglav
Rob Runacres The Renaissance Sword Club
Alexander Makarov Waterloo Sparring Group
Maria Makarova Waterloo Sparring Group
Claudia Krause Waterloo Sparring Group

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Kristian Ruokonen Knut Bonan WIN LOSS
Rob Bergin Janus Christiansen WIN LOSS
Kristian Ruokonen Mattias Johansson WIN LOSS
Knut Bonan Janus Christiansen WIN LOSS
Rob Bergin Mattias Johansson DRAW DRAW
Kristian Ruokonen Janus Christiansen WIN LOSS
Knut Bonan Mattias Johansson WIN LOSS
Kristian Ruokonen Rob Bergin WIN LOSS
Knut Bonan Rob Bergin WIN LOSS
Axel Pettersson Erik Sundberg WIN LOSS
Emil Busk Andersen Oscar Manuel Martin Lindberg WIN LOSS
Axel Pettersson Rickard Hole Falck WIN LOSS
Oscar Manuel Martin Lindberg Erik Sundberg WIN LOSS
Rickard Hole Falck Emil Busk Andersen WIN LOSS
Axel Pettersson Oscar Manuel Martin Lindberg WIN LOSS
Rickard Hole Falck Erik Sundberg DRAW DRAW
Axel Pettersson Emil Busk Andersen WIN LOSS
Rickard Hole Falck Oscar Manuel Martin Lindberg WIN LOSS
Emil Busk Andersen Erik Sundberg LOSS WIN
Carl Ryrberg Magnus Lundborg WIN LOSS
Alexander Makarov Martin Winther Hill WIN LOSS
Carl Ryrberg Per Magnus Haaland WIN LOSS
Martin Winther Hill Magnus Lundborg LOSS WIN
Per Magnus Haaland Alexander Makarov WIN LOSS
Carl Ryrberg Martin Winther Hill WIN LOSS
Per Magnus Haaland Magnus Lundborg DRAW DRAW
Carl Ryrberg Alexander Makarov WIN LOSS
Per Magnus Haaland Martin Winther Hill WIN LOSS
Alexander Makarov Magnus Lundborg DRAW DRAW
Petter Vegsund Brodin Thomas Nyzell LOSS WIN
Christian Nyberg Jensen Markus Koivisto WIN LOSS
Felix Lensing Thomas Nyzell LOSS WIN
Petter Vegsund Brodin Markus Koivisto WIN LOSS
Christian Nyberg Jensen Felix Lensing WIN LOSS
Markus Koivisto Thomas Nyzell LOSS WIN
Petter Vegsund Brodin Felix Lensing WIN LOSS
Christian Nyberg Jensen Thomas Nyzell LOSS WIN
Markus Koivisto Felix Lensing DRAW DRAW
Petter Vegsund Brodin Christian Nyberg Jensen WIN LOSS
Matthys Kool Truls Kultorp DRAW DRAW
Hugo Kerdoncuff Michel Rensen WIN LOSS
Matthys Kool Karavaj Maksim WIN LOSS
Hugo Kerdoncuff Truls Kultorp LOSS WIN
Karavaj Maksim Michel Rensen DRAW DRAW
Matthys Kool Hugo Kerdoncuff WIN LOSS
Karavaj Maksim Truls Kultorp LOSS WIN
Matthys Kool Michel Rensen WIN LOSS
Karavaj Maksim Hugo Kerdoncuff LOSS WIN
Truls Kultorp Michel Rensen LOSS WIN
Jesper Christiansen Jimmy Olsson LOSS WIN
Timo-Pekka Kuusama Søren Strandby LOSS WIN
Jesper Christiansen Anders Forsberg DRAW DRAW
Jimmy Olsson Timo-Pekka Kuusama DRAW DRAW
Anders Forsberg Søren Strandby WIN LOSS
Jesper Christiansen Timo-Pekka Kuusama WIN LOSS
Jimmy Olsson Anders Forsberg WIN LOSS
Jesper Christiansen Søren Strandby WIN LOSS
Timo-Pekka Kuusama Anders Forsberg DRAW DRAW
Jimmy Olsson Søren Strandby WIN LOSS
Jonathan Wilkins Matias P WIN LOSS
Rudolf Goga Cor Kronenburg WIN LOSS
Matias P Viacheslav Grizdak WIN LOSS
Jonathan Wilkins Rudolf Goga LOSS WIN
Viacheslav Grizdak Cor Kronenburg LOSS WIN
Matias P Rudolf Goga DRAW DRAW
Jonathan Wilkins Viacheslav Grizdak WIN LOSS
Matias P Cor Kronenburg WIN LOSS
Rudolf Goga Viacheslav Grizdak LOSS WIN
Jonathan Wilkins Cor Kronenburg WIN LOSS
Anders Linnard Kalle Kylmänen LOSS WIN
Adriaan van Sprang Tobias Rose Kjærgaard WIN LOSS
Kalle Kylmänen Adriaan van Sprang LOSS WIN
Anders Linnard Tobias Rose Kjærgaard WIN LOSS
Anders Linnard Adriaan van Sprang WIN LOSS
Kalle Kylmänen Tobias Rose Kjærgaard WIN LOSS
Fredrik Sand Ekmark Valentyn Volkov WIN LOSS
Marcos Ariño Jan Lund Jepsen LOSS WIN
Valentyn Volkov Jan Lund Jepsen WIN LOSS
Fredrik Sand Ekmark Marcos Ariño LOSS WIN
Fredrik Sand Ekmark Jan Lund Jepsen WIN LOSS
Marcos Ariño Valentyn Volkov WIN LOSS
Cristoffer Holm Andreas Markehed LOSS WIN
Michael Pieper Peter Als Nerving WIN LOSS
Andreas Markehed Michael Pieper LOSS WIN
Cristoffer Holm Peter Als Nerving WIN LOSS
Cristoffer Holm Michael Pieper DRAW DRAW
Andreas Markehed Peter Als Nerving WIN LOSS
Arto Fama Linus Eklund WIN LOSS
Alex Rymark Vorm Bo Thustrup Nielsen WIN LOSS
Arto Fama Marcus Pettersson LOSS WIN
Linus Eklund Alex Rymark Vorm DRAW DRAW
Marcus Pettersson Bo Thustrup Nielsen WIN LOSS
Arto Fama Alex Rymark Vorm DRAW DRAW
Linus Eklund Marcus Pettersson DRAW DRAW
Arto Fama Bo Thustrup Nielsen WIN LOSS
Alex Rymark Vorm Marcus Pettersson LOSS WIN
Linus Eklund Bo Thustrup Nielsen LOSS WIN
Marcus Pettersson Thomas Nyzell LOSS WIN
Arto Fama Marcos Ariño WIN LOSS
Petter Vegsund Brodin Alex Rymark Vorm WIN LOSS
Cristoffer Holm Knut Bonan LOSS WIN
Axel Pettersson Erik Sundberg WIN LOSS
Matias P Kalle Kylmänen WIN LOSS
Andreas Markehed Per Magnus Haaland WIN LOSS
Matthys Kool Christian Nyberg Jensen WIN LOSS
Kristian Ruokonen Karavaj Maksim LOSS WIN
Fredrik Sand Ekmark Magnus Lundborg LOSS WIN
Jonathan Wilkins Truls Kultorp WIN LOSS
Hugo Kerdoncuff Michael Pieper WIN LOSS
Carl Ryrberg Rob Bergin WIN LOSS
Rudolf Goga Adriaan van Sprang WIN LOSS
Anders Linnard Rickard Hole Falck WIN LOSS
Jimmy Olsson Anders Forsberg WIN LOSS
Arto Fama Thomas Nyzell LOSS WIN
Petter Vegsund Brodin Knut Bonan WIN LOSS
Axel Pettersson Matias P WIN LOSS
Matthys Kool Andreas Markehed WIN LOSS
Karavaj Maksim Magnus Lundborg WIN LOSS
Jonathan Wilkins Hugo Kerdoncuff WIN LOSS
Carl Ryrberg Rudolf Goga WIN LOSS
Anders Linnard Jimmy Olsson WIN LOSS
Petter Vegsund Brodin Thomas Nyzell LOSS WIN
Matthys Kool Axel Pettersson WIN LOSS
Jonathan Wilkins Karavaj Maksim LOSS WIN
Carl Ryrberg Anders Linnard LOSS WIN
Matthys Kool Thomas Nyzell WIN LOSS
Anders Linnard Karavaj Maksim WIN LOSS
Karavaj Maksim Thomas Nyzell LOSS WIN
Matthys Kool Anders Linnard WIN LOSS

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Eliisa Keskinen Michela D'Orlando LOSS WIN
Christine Maunsell Anna Wärn LOSS WIN
Eliisa Keskinen Maria Makarova WIN LOSS
Michela D'Orlando Anna Wärn WIN LOSS
Maria Makarova Christine Maunsell WIN LOSS
Eliisa Keskinen Anna Wärn WIN LOSS
Michela D'Orlando Maria Makarova WIN LOSS
Eliisa Keskinen Christine Maunsell WIN LOSS
Maria Makarova Anna Wärn WIN LOSS
Michela D'Orlando Christine Maunsell WIN LOSS
Margit Reiersen Claudia Krause WIN LOSS
Sara Vertanen Rúna Iris Magnússon LOSS WIN
Claudia Krause Sara Vertanen DRAW DRAW
Margit Reiersen Rúna Iris Magnússon DRAW DRAW
Margit Reiersen Sara Vertanen WIN LOSS
Claudia Krause Rúna Iris Magnússon DRAW DRAW
Julia Yli-Hukka Helena Sivcevic WIN LOSS
Anouk Post Thea Andersen Dolmer LOSS WIN
Helena Sivcevic Anouk Post WIN LOSS
Julia Yli-Hukka Thea Andersen Dolmer WIN LOSS
Julia Yli-Hukka Anouk Post WIN LOSS
Helena Sivcevic Thea Andersen Dolmer WIN LOSS
Julia Yli-Hukka Claudia Krause WIN LOSS
Eliisa Keskinen Rúna Iris Magnússon WIN LOSS
Margit Reiersen Helena Sivcevic WIN LOSS
Michela D'Orlando Maria Makarova WIN LOSS
Julia Yli-Hukka Eliisa Keskinen WIN LOSS
Margit Reiersen Michela D'Orlando WIN LOSS
Eliisa Keskinen Michela D'Orlando WIN LOSS
Julia Yli-Hukka Margit Reiersen WIN LOSS

Mixed Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Hans Jörnlind Antoni Heba WIN LOSS
Gregal Vissers Philip Kræn Andersen WIN LOSS
Alexander Makarov Antoni Heba WIN LOSS
Hans Jörnlind Philip Kræn Andersen WIN LOSS
Alexander Makarov Gregal Vissers WIN LOSS
Antoni Heba Philip Kræn Andersen WIN LOSS
Alexander Makarov Hans Jörnlind LOSS WIN
Gregal Vissers Antoni Heba LOSS WIN
Alexander Makarov Philip Kræn Andersen LOSS WIN
Hans Jörnlind Gregal Vissers LOSS WIN
Maria Makarova Rob Runacres LOSS WIN
Marcin Bialek Magnus Sonne Nielsen WIN LOSS
Kristine Aagot Konsmo Rob Runacres LOSS WIN
Maria Makarova Marcin Bialek LOSS WIN
Kristine Aagot Konsmo Magnus Sonne Nielsen WIN LOSS
Rob Runacres Marcin Bialek WIN LOSS
Maria Makarova Kristine Aagot Konsmo LOSS WIN
Rob Runacres Magnus Sonne Nielsen WIN LOSS
Kristine Aagot Konsmo Marcin Bialek WIN LOSS
Maria Makarova Magnus Sonne Nielsen LOSS WIN
Axel Pettersson Markus Koivisto WIN LOSS
Truls Kultorp Jeppe Ammitzbøll LOSS WIN
Axel Pettersson Victor Harder Hesel DRAW DRAW
Markus Koivisto Jeppe Ammitzbøll LOSS WIN
Truls Kultorp Victor Harder Hesel LOSS WIN
Axel Pettersson Jeppe Ammitzbøll WIN LOSS
Markus Koivisto Victor Harder Hesel LOSS WIN
Axel Pettersson Truls Kultorp WIN LOSS
Victor Harder Hesel Jeppe Ammitzbøll WIN LOSS
Markus Koivisto Truls Kultorp WIN LOSS
Rob Runacres Gregal Vissers WIN LOSS
Axel Pettersson Kristine Aagot Konsmo WIN LOSS
Hans Jörnlind Marcin Bialek WIN LOSS
Alexander Makarov Victor Harder Hesel LOSS WIN
Axel Pettersson Rob Runacres WIN LOSS
Victor Harder Hesel Hans Jörnlind LOSS WIN
Victor Harder Hesel Rob Runacres LOSS WIN
Axel Pettersson Hans Jörnlind WIN LOSS