Big Moscow Tournament 2016

Date
April 23
Country
Russia
City
Moscow

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 55 25
Women's Steel Longsword 15 6
Mixed Steel Rapier & Dagger 40 23
Mixed Steel Sabre 59 26
Women's Steel Sabre 34 12
Women's Steel Rapier & Dagger 15 6

Fighters in event

NameNationalityClub
Viacheslav Grizdak Minsk HEMA Fight Club
Valentyn Volkov Københavns Historiske Fægteklub
Anastasia Miroshnikova
Ivan Kurguzov
Maxim Rudenskiy
Oleg Chernyatin
Kira Amzarakova
Sergey Tikhomirov
Alexander Selischev Edinorog
Mikhail Fedosov Edinorog
Mikhail Cherkasskikh Edinorog
Mikhail Bakir FFC Paladin
Andrey Terentiev FFC Paladin
Andrey Kozlov FFC Paladin
Anastasia Matiushina FFC Paladin
Pavel Martynets FFC Paladin
Olga Odintsova Freifechtergilde
Vadim Komissarov Freifechtergilde
Anastasia Vlasova Freifechtergilde
Sergey Kultaev Freifechtergilde
Andrey Nekrylov Freifechtergilde
Alexander Stankiewicz Freifechtergilde
Vladislav Sidelnikov Freifechtergilde
Sergey Vasiliev Golden Falcon
Konstantin Smetanin Golden Falcon
Petr Vasiliev Golden Falcon
Dmitriy Usoltsev Golden Falcon
Daria Iliinykh Golden Falcon
Maria Orlova Golden Falcon
Viktoria Kovalenko Golden Falcon
Maria Zvonareva Golden Forests
Mikhail Voronov Golden Forests
Nikolay Malyshev Hello Kitty
Ruslan Urazbahtin Le Renard
Vyacheslav Kalashnikov Le Renard
Alexander Mironov Le Renard
Maria Romanyuk Men With Swords
Vitaliy Kuznetsov Men With Swords
Dmitrii Cherniakov Men With Swords
Mikhail Rekhtin Men With Swords
Tatiana Bukina Minsk HEMA Fight Club
Sergey Blagov MIPT Historical Simulation Club
Vyacheslav Korotovskikh NoName
Alexander Nechiporenko Renaissance Fencing School
Olga Slovareva Renaissance Fencing School
Alexander Ryabov Renaissance Fencing School
Vladislav Iliin Renaissance Fencing School
Mikhail Vinokurov RIF
Mikhail Prikhodko TORI_I
Alexey Perkov Tramazzone
Alsu Saifutdinova Tramazzone
Alexey Vaganov Tramazzone
Evgeniy Pleshakov UKRF
Dmitry Gibadullin UKRF
Igor Polovnev Uslovno-prikladnoe fechtovanie
Konstantin Zhukov Vier Winden
Alexander Zhulin Vier Winden
Valentina Zueva Vier Winden
Ksenia Zherevchuk Warning Fencing Team
Grishin Georgiy Warning Fencing Team
Dmitry Tsarev Warning Fencing Team
Kirill Danilov White Company
Sergey Volkov White Company
Evgeniy Volodkov White Company
Anton Cherepnin White Company
Alexander Rassadkin White Company
Alena Pronina White Company
Daria Aleshina White Company
Alexander Makarov Waterloo Sparring Group

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Dmitrii Cherniakov Mikhail Prikhodko LOSS WIN
Alexander Makarov Andrey Terentiev WIN LOSS
Dmitrii Cherniakov Alexander Stankiewicz LOSS WIN
Andrey Terentiev Mikhail Prikhodko LOSS WIN
Alexander Makarov Alexander Stankiewicz LOSS WIN
Dmitrii Cherniakov Andrey Terentiev WIN LOSS
Alexander Stankiewicz Mikhail Prikhodko WIN LOSS
Alexander Makarov Dmitrii Cherniakov WIN LOSS
Alexander Stankiewicz Andrey Terentiev WIN LOSS
Alexander Makarov Mikhail Prikhodko WIN LOSS
Mikhail Vinokurov Alexander Selischev WIN LOSS
Alexey Perkov Konstantin Smetanin WIN LOSS
Alexey Perkov Mikhail Vinokurov WIN LOSS
Konstantin Smetanin Alexander Selischev WIN LOSS
Konstantin Smetanin Mikhail Vinokurov WIN LOSS
Alexey Perkov Alexander Selischev WIN LOSS
Petr Vasiliev Mikhail Fedosov WIN LOSS
Sergey Kultaev Dmitry Tsarev WIN LOSS
Petr Vasiliev Sergey Kultaev LOSS WIN
Dmitry Tsarev Mikhail Fedosov DRAW DRAW
Petr Vasiliev Dmitry Tsarev WIN LOSS
Sergey Kultaev Mikhail Fedosov WIN LOSS
Viacheslav Grizdak Andrey Nekrylov LOSS WIN
Andrey Kozlov Mikhail Cherkasskikh WIN LOSS
Viacheslav Grizdak Andrey Kozlov LOSS WIN
Andrey Nekrylov Mikhail Cherkasskikh DRAW DRAW
Viacheslav Grizdak Mikhail Cherkasskikh WIN LOSS
Andrey Nekrylov Andrey Kozlov LOSS WIN
Valentyn Volkov Alexander Zhulin WIN LOSS
Sergey Blagov Alexander Nechiporenko LOSS WIN
Valentyn Volkov Sergey Blagov WIN LOSS
Alexander Nechiporenko Alexander Zhulin WIN LOSS
Valentyn Volkov Alexander Nechiporenko LOSS WIN
Sergey Blagov Alexander Zhulin LOSS WIN
Vladislav Sidelnikov Grishin Georgiy WIN LOSS
Dmitriy Usoltsev Konstantin Zhukov WIN LOSS
Konstantin Zhukov Grishin Georgiy LOSS WIN
Vladislav Sidelnikov Dmitriy Usoltsev WIN LOSS
Dmitriy Usoltsev Grishin Georgiy WIN LOSS
Vladislav Sidelnikov Konstantin Zhukov LOSS WIN
Sergey Kultaev Mikhail Vinokurov WIN LOSS
Alexey Perkov Konstantin Zhukov WIN LOSS
Mikhail Prikhodko Andrey Kozlov LOSS WIN
Andrey Nekrylov Alexander Nechiporenko LOSS WIN
Viacheslav Grizdak Alexander Stankiewicz LOSS WIN
Valentyn Volkov Dmitriy Usoltsev LOSS WIN
Vladislav Sidelnikov Petr Vasiliev WIN LOSS
Alexander Makarov Konstantin Smetanin WIN LOSS
Alexander Makarov Sergey Kultaev LOSS WIN
Vladislav Sidelnikov Alexey Perkov LOSS WIN
Dmitriy Usoltsev Andrey Kozlov LOSS WIN
Alexander Stankiewicz Alexander Nechiporenko WIN LOSS
Alexey Perkov Sergey Kultaev LOSS WIN
Alexander Stankiewicz Andrey Kozlov WIN LOSS
Alexey Perkov Andrey Kozlov WIN LOSS

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Anastasia Vlasova Maria Romanyuk WIN LOSS
Daria Iliinykh Tatiana Bukina LOSS WIN
Alsu Saifutdinova Valentina Zueva WIN LOSS
Anastasia Vlasova Daria Iliinykh WIN LOSS
Alsu Saifutdinova Maria Romanyuk WIN LOSS
Valentina Zueva Tatiana Bukina WIN LOSS
Alsu Saifutdinova Anastasia Vlasova LOSS WIN
Daria Iliinykh Maria Romanyuk LOSS WIN
Alsu Saifutdinova Tatiana Bukina WIN LOSS
Daria Iliinykh Valentina Zueva LOSS WIN
Anastasia Vlasova Tatiana Bukina DRAW DRAW
Valentina Zueva Maria Romanyuk LOSS WIN
Alsu Saifutdinova Daria Iliinykh WIN LOSS
Tatiana Bukina Maria Romanyuk LOSS WIN
Anastasia Vlasova Valentina Zueva WIN LOSS

Mixed Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Dmitry Gibadullin Maxim Rudenskiy LOSS WIN
Ruslan Urazbahtin Pavel Martynets WIN LOSS
Dmitry Gibadullin Pavel Martynets WIN LOSS
Ruslan Urazbahtin Maxim Rudenskiy WIN LOSS
Dmitry Gibadullin Ruslan Urazbahtin WIN LOSS
Maxim Rudenskiy Pavel Martynets WIN LOSS
Alexander Makarov Vladislav Iliin WIN LOSS
Alexey Vaganov Igor Polovnev WIN LOSS
Alexander Makarov Alexey Vaganov WIN LOSS
Igor Polovnev Vladislav Iliin WIN LOSS
Alexander Makarov Igor Polovnev DRAW DRAW
Alexey Vaganov Vladislav Iliin DRAW DRAW
Vyacheslav Kalashnikov Evgeniy Pleshakov WIN LOSS
Anastasia Miroshnikova Mikhail Rekhtin LOSS WIN
Anastasia Miroshnikova Vyacheslav Kalashnikov LOSS WIN
Mikhail Rekhtin Evgeniy Pleshakov LOSS WIN
Vyacheslav Kalashnikov Mikhail Rekhtin LOSS WIN
Anastasia Miroshnikova Evgeniy Pleshakov LOSS WIN
Sergey Kultaev Alexander Nechiporenko WIN LOSS
Alexander Mironov Oleg Chernyatin DRAW DRAW
Sergey Kultaev Alexander Mironov WIN LOSS
Alexander Nechiporenko Oleg Chernyatin WIN LOSS
Sergey Kultaev Oleg Chernyatin WIN LOSS
Alexander Nechiporenko Alexander Mironov DRAW DRAW
Nikolay Malyshev Maria Romanyuk WIN LOSS
Alexey Perkov Andrey Kozlov WIN LOSS
Alexey Perkov Nikolay Malyshev WIN LOSS
Andrey Kozlov Maria Romanyuk WIN LOSS
Andrey Kozlov Nikolay Malyshev LOSS WIN
Alexey Perkov Maria Romanyuk WIN LOSS
Alexander Ryabov Vitaliy Kuznetsov WIN LOSS
Mikhail Voronov Alexander Ryabov LOSS WIN
Mikhail Voronov Vitaliy Kuznetsov LOSS WIN
Nikolay Malyshev Alexander Ryabov LOSS WIN
Dmitry Gibadullin Sergey Kultaev WIN LOSS
Alexey Perkov Vyacheslav Kalashnikov LOSS WIN
Alexander Makarov Ruslan Urazbahtin LOSS WIN
Ruslan Urazbahtin Alexander Ryabov LOSS WIN
Dmitry Gibadullin Vyacheslav Kalashnikov WIN LOSS
Dmitry Gibadullin Alexander Ryabov LOSS WIN

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Igor Polovnev Sergey Blagov WIN LOSS
Kirill Danilov Vyacheslav Kalashnikov WIN LOSS
Sergey Blagov Vyacheslav Kalashnikov LOSS WIN
Kirill Danilov Igor Polovnev WIN LOSS
Kirill Danilov Sergey Blagov WIN LOSS
Igor Polovnev Vyacheslav Kalashnikov WIN LOSS
Dmitry Gibadullin Mikhail Rekhtin WIN LOSS
Alexander Rassadkin Konstantin Smetanin WIN LOSS
Dmitry Gibadullin Alexander Rassadkin WIN LOSS
Mikhail Rekhtin Konstantin Smetanin WIN LOSS
Dmitry Gibadullin Konstantin Smetanin WIN LOSS
Alexander Rassadkin Mikhail Rekhtin WIN LOSS
Andrey Terentiev Evgeniy Pleshakov LOSS WIN
Ruslan Urazbahtin Sergey Volkov LOSS WIN
Ruslan Urazbahtin Evgeniy Pleshakov LOSS WIN
Ruslan Urazbahtin Andrey Terentiev DRAW DRAW
Andrey Terentiev Sergey Volkov LOSS WIN
Sergey Volkov Evgeniy Pleshakov LOSS WIN
Andrey Nekrylov Petr Vasiliev WIN LOSS
Evgeniy Volodkov Sergey Tikhomirov WIN LOSS
Evgeniy Volodkov Petr Vasiliev WIN LOSS
Andrey Nekrylov Sergey Tikhomirov WIN LOSS
Petr Vasiliev Sergey Tikhomirov DRAW DRAW
Evgeniy Volodkov Andrey Nekrylov WIN LOSS
Alexey Perkov Sergey Vasiliev WIN LOSS
Anton Cherepnin Vyacheslav Korotovskikh DRAW DRAW
Mikhail Prikhodko Sergey Vasiliev LOSS WIN
Alexey Perkov Anton Cherepnin WIN LOSS
Mikhail Prikhodko Vyacheslav Korotovskikh LOSS WIN
Anton Cherepnin Sergey Vasiliev LOSS WIN
Alexey Perkov Mikhail Prikhodko DRAW DRAW
Vyacheslav Korotovskikh Sergey Vasiliev LOSS WIN
Anton Cherepnin Mikhail Prikhodko DRAW DRAW
Alexey Perkov Vyacheslav Korotovskikh LOSS WIN
Vadim Komissarov Dmitriy Usoltsev LOSS WIN
Alexander Makarov Mikhail Bakir LOSS WIN
Ivan Kurguzov Dmitriy Usoltsev LOSS WIN
Alexander Makarov Vadim Komissarov LOSS WIN
Mikhail Bakir Ivan Kurguzov DRAW DRAW
Alexander Makarov Dmitriy Usoltsev LOSS WIN
Ivan Kurguzov Vadim Komissarov DRAW DRAW
Mikhail Bakir Dmitriy Usoltsev LOSS WIN
Alexander Makarov Ivan Kurguzov WIN LOSS
Mikhail Bakir Vadim Komissarov WIN LOSS
Dmitry Gibadullin Vadim Komissarov WIN LOSS
Evgeniy Volodkov Vyacheslav Kalashnikov WIN LOSS
Mikhail Rekhtin Dmitriy Usoltsev LOSS WIN
Kirill Danilov Mikhail Bakir WIN LOSS
Alexey Perkov Evgeniy Pleshakov WIN LOSS
Sergey Volkov Vyacheslav Korotovskikh WIN LOSS
Andrey Nekrylov Sergey Vasiliev LOSS WIN
Igor Polovnev Alexander Rassadkin LOSS WIN
Dmitry Gibadullin Alexander Rassadkin WIN LOSS
Evgeniy Volodkov Sergey Vasiliev WIN LOSS
Sergey Volkov Dmitriy Usoltsev LOSS WIN
Kirill Danilov Alexey Perkov WIN LOSS
Dmitry Gibadullin Evgeniy Volodkov LOSS WIN
Kirill Danilov Dmitriy Usoltsev WIN LOSS
Dmitry Gibadullin Dmitriy Usoltsev WIN LOSS

Women's Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Olga Slovareva Olga Odintsova WIN LOSS
Alena Pronina Viktoria Kovalenko WIN LOSS
Anastasia Matiushina Maria Orlova WIN LOSS
Alena Pronina Olga Odintsova WIN LOSS
Anastasia Matiushina Olga Slovareva LOSS WIN
Maria Orlova Viktoria Kovalenko WIN LOSS
Anastasia Matiushina Olga Odintsova LOSS WIN
Olga Slovareva Alena Pronina WIN LOSS
Anastasia Matiushina Viktoria Kovalenko WIN LOSS
Alena Pronina Maria Orlova LOSS WIN
Olga Odintsova Viktoria Kovalenko WIN LOSS
Olga Slovareva Maria Orlova WIN LOSS
Anastasia Matiushina Alena Pronina WIN LOSS
Olga Slovareva Viktoria Kovalenko WIN LOSS
Olga Odintsova Maria Orlova WIN LOSS
Alsu Saifutdinova Kira Amzarakova WIN LOSS
Anastasia Miroshnikova Daria Aleshina LOSS WIN
Ksenia Zherevchuk Daria Iliinykh WIN LOSS
Anastasia Miroshnikova Kira Amzarakova WIN LOSS
Alsu Saifutdinova Ksenia Zherevchuk WIN LOSS
Daria Iliinykh Daria Aleshina LOSS WIN
Ksenia Zherevchuk Kira Amzarakova WIN LOSS
Anastasia Miroshnikova Alsu Saifutdinova WIN LOSS
Ksenia Zherevchuk Daria Aleshina LOSS WIN
Anastasia Miroshnikova Daria Iliinykh WIN LOSS
Daria Aleshina Kira Amzarakova DRAW DRAW
Alsu Saifutdinova Daria Iliinykh WIN LOSS
Anastasia Miroshnikova Ksenia Zherevchuk WIN LOSS
Alsu Saifutdinova Daria Aleshina LOSS WIN
Daria Iliinykh Kira Amzarakova LOSS WIN
Alsu Saifutdinova Olga Slovareva LOSS WIN
Anastasia Miroshnikova Daria Aleshina WIN LOSS
Alsu Saifutdinova Daria Aleshina LOSS WIN
Anastasia Miroshnikova Olga Slovareva LOSS WIN

Women's Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Maria Zvonareva Olga Slovareva LOSS WIN
Alsu Saifutdinova Ksenia Zherevchuk LOSS WIN
Anastasia Matiushina Maria Romanyuk DRAW DRAW
Alsu Saifutdinova Maria Zvonareva WIN LOSS
Anastasia Matiushina Olga Slovareva LOSS WIN
Ksenia Zherevchuk Maria Romanyuk LOSS WIN
Maria Zvonareva Anastasia Matiushina LOSS WIN
Alsu Saifutdinova Olga Slovareva LOSS WIN
Ksenia Zherevchuk Anastasia Matiushina WIN LOSS
Alsu Saifutdinova Maria Romanyuk LOSS WIN
Ksenia Zherevchuk Maria Zvonareva WIN LOSS
Olga Slovareva Maria Romanyuk WIN LOSS
Alsu Saifutdinova Anastasia Matiushina WIN LOSS
Ksenia Zherevchuk Olga Slovareva LOSS WIN
Maria Zvonareva Maria Romanyuk DRAW DRAW