Queen's Gambit 2017

Date
March 11
Country
United States
State
North Carolina
City
Charlotte

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 137 54

Fighters in event

NameNationalityClub
Martin Niggemeier Sword Carolina
Casper Ellestad-Andersen Aros Historical Fencing Guild
Marcus Lewis Atlanta Historical Fencing Academy
Mckenzie Adlai Ewing Atlanta Historical Fencing Academy
Keith Cotter-Reilly Atlanta Historical Fencing Academy
David Morgan Atlanta Historical Fencing Academy
Jonathan Shores Atlanta Historical Fencing Academy
Sam Kowalski Atlanta Historical Fencing Academy
Robert Thackston Atlanta Historical Fencing Academy
Stephanie Farmer Knoxville Academy of the Blade
Tom Farmer Knoxville Academy of the Blade
Rebecca Glass L'Arte Della Bellica
Lisa Losito Maryland Kunst des Fechtens
Maximilian Striepe New York Historical Fencing Association
Heather Freeman New York Historical Fencing Association
Jenny Wise New York Historical Fencing Association
Gregory Burke New York Historical Fencing Association
Richard Vang New York Historical Fencing Association
Joseph Ceirante New York Historical Fencing Association
Ryan Neale Palm Beach Sword School
Michael Croke Richmond Kunst Des Fechtens
John Stansfield Richmond Kunst Des Fechtens
Phillip Burgstahler Richmond Kunst Des Fechtens
Walker Skaggs Rocket City HEMA
Aaron Karnuta Salida Historical Fencing Academy
Marshall Strong Schola St. George
Zachary Springer Schola St. George
Carmine Tenuta Schola St. George
Kevin Zeigler Schola St. George
Zachary Showalter Scuffletown Federfechters
Chris Hobbs Steel City Historical Fencing
Ashleigh Hobbs Steel City Historical Fencing
Ashley Polasek Sword Carolina
Aaron Shober Sword Carolina
Josh Lucas Sword Carolina
Owen Sykes Swordwind Historical Swordsmanship
Mary Mooney Swordwind Historical Swordsmanship
Pike Pullen Swordwind Historical Swordsmanship
Kasey McClelland Swordwind Historical Swordsmanship
Eric Andrew Lowe Swordwind Historical Swordsmanship
Jason Pajski Triangle Sword Guild
Veronique McMillan Triangle Sword Guild
Megan Pajski Triangle Sword Guild
Benjamin Strickling Triangle Sword Guild
Andrew Magee Triangle Sword Guild
Robert Mayo Triangle Sword Guild
Jim Bono Triangle Sword Guild
Donovan McCain Triangle Sword Guild
Shane Meeks Triangle Sword Guild
Miguel Longoria Triangle Sword Guild
Tim Hall Virginia Academy of Fencing
Mike Erbach Warriors of Ash
Lochlan Koulouris Warriors of Ash
Kyle Edwards Warriors of Ash

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Miguel Longoria Aaron Shober LOSS WIN
Ashleigh Hobbs Kasey McClelland WIN LOSS
Rebecca Glass Aaron Shober LOSS WIN
Miguel Longoria Ashleigh Hobbs WIN LOSS
Rebecca Glass Kasey McClelland WIN LOSS
Aaron Shober Ashleigh Hobbs WIN LOSS
Rebecca Glass Ashleigh Hobbs LOSS WIN
Miguel Longoria Kasey McClelland WIN LOSS
Rebecca Glass Miguel Longoria DRAW DRAW
Kasey McClelland Aaron Shober LOSS WIN
Mckenzie Adlai Ewing Ryan Neale WIN LOSS
Phillip Burgstahler Shane Meeks WIN LOSS
Lochlan Koulouris Ryan Neale WIN LOSS
Phillip Burgstahler Ryan Neale WIN LOSS
Mckenzie Adlai Ewing Phillip Burgstahler DRAW DRAW
Lochlan Koulouris Shane Meeks WIN LOSS
Phillip Burgstahler Lochlan Koulouris WIN LOSS
Mckenzie Adlai Ewing Shane Meeks WIN LOSS
Lochlan Koulouris Mckenzie Adlai Ewing LOSS WIN
Shane Meeks Ryan Neale LOSS WIN
Keith Cotter-Reilly Pike Pullen WIN LOSS
John Stansfield Robert Mayo LOSS WIN
Kevin Zeigler Pike Pullen DRAW DRAW
Keith Cotter-Reilly Robert Mayo LOSS WIN
John Stansfield Kevin Zeigler WIN LOSS
Robert Mayo Pike Pullen LOSS WIN
Kevin Zeigler Robert Mayo LOSS WIN
Keith Cotter-Reilly John Stansfield WIN LOSS
Kevin Zeigler Keith Cotter-Reilly LOSS WIN
John Stansfield Pike Pullen LOSS WIN
Donovan McCain Maximilian Striepe WIN LOSS
Walker Skaggs Robert Thackston LOSS WIN
Maximilian Striepe Joseph Ceirante LOSS WIN
Donovan McCain Robert Thackston WIN LOSS
Walker Skaggs Joseph Ceirante DRAW DRAW
Maximilian Striepe Robert Thackston LOSS WIN
Joseph Ceirante Robert Thackston WIN LOSS
Donovan McCain Walker Skaggs WIN LOSS
Joseph Ceirante Donovan McCain WIN LOSS
Maximilian Striepe Walker Skaggs LOSS WIN
Casper Ellestad-Andersen Kyle Edwards LOSS WIN
Michael Croke Casper Ellestad-Andersen LOSS WIN
Josh Lucas Owen Sykes WIN LOSS
Kyle Edwards Josh Lucas LOSS WIN
Michael Croke Owen Sykes WIN LOSS
Josh Lucas Casper Ellestad-Andersen DRAW DRAW
Michael Croke Josh Lucas LOSS WIN
Kyle Edwards Owen Sykes WIN LOSS
Michael Croke Kyle Edwards WIN LOSS
Owen Sykes Casper Ellestad-Andersen LOSS WIN
Andrew Magee Chris Hobbs LOSS WIN
Mike Erbach Tim Hall LOSS WIN
Chris Hobbs Richard Vang WIN LOSS
Mike Erbach Andrew Magee LOSS WIN
Richard Vang Tim Hall LOSS WIN
Mike Erbach Chris Hobbs LOSS WIN
Richard Vang Mike Erbach LOSS WIN
Tim Hall Andrew Magee WIN LOSS
Richard Vang Andrew Magee LOSS WIN
Chris Hobbs Tim Hall LOSS WIN
Carmine Tenuta David Morgan WIN LOSS
Lisa Losito Veronique McMillan DRAW DRAW
David Morgan Eric Andrew Lowe DRAW DRAW
Lisa Losito Carmine Tenuta LOSS WIN
Veronique McMillan Eric Andrew Lowe LOSS WIN
Lisa Losito David Morgan WIN LOSS
Eric Andrew Lowe Lisa Losito LOSS WIN
Veronique McMillan Carmine Tenuta LOSS WIN
Eric Andrew Lowe Carmine Tenuta WIN LOSS
Veronique McMillan David Morgan LOSS WIN
Jim Bono Martin Niggemeier LOSS WIN
Marshall Strong Tom Farmer WIN LOSS
Gregory Burke Martin Niggemeier LOSS WIN
Jim Bono Tom Farmer LOSS WIN
Marshall Strong Gregory Burke WIN LOSS
Tom Farmer Martin Niggemeier LOSS WIN
Gregory Burke Tom Farmer DRAW DRAW
Marshall Strong Jim Bono LOSS WIN
Gregory Burke Jim Bono LOSS WIN
Martin Niggemeier Marshall Strong DRAW DRAW
Stephanie Farmer Megan Pajski LOSS WIN
Zachary Springer Marcus Lewis LOSS WIN
Mary Mooney Stephanie Farmer WIN LOSS
Megan Pajski Marcus Lewis LOSS WIN
Mary Mooney Zachary Springer LOSS WIN
Marcus Lewis Stephanie Farmer WIN LOSS
Mary Mooney Marcus Lewis LOSS WIN
Megan Pajski Zachary Springer DRAW DRAW
Mary Mooney Megan Pajski LOSS WIN
Zachary Springer Stephanie Farmer WIN LOSS
Sam Kowalski Aaron Karnuta DRAW DRAW
Benjamin Strickling Heather Freeman WIN LOSS
Jonathan Shores Sam Kowalski LOSS WIN
Aaron Karnuta Heather Freeman WIN LOSS
Jonathan Shores Benjamin Strickling LOSS WIN
Heather Freeman Sam Kowalski LOSS WIN
Jonathan Shores Heather Freeman WIN LOSS
Aaron Karnuta Benjamin Strickling DRAW DRAW
Jonathan Shores Aaron Karnuta WIN LOSS
Benjamin Strickling Sam Kowalski WIN LOSS
Zachary Showalter Ashley Polasek WIN LOSS
Jason Pajski Jenny Wise WIN LOSS
Zachary Showalter Jenny Wise WIN LOSS
Jason Pajski Zachary Showalter WIN LOSS
Jenny Wise Benjamin Strickling LOSS WIN
Aaron Shober Benjamin Strickling LOSS WIN
Lochlan Koulouris Keith Cotter-Reilly WIN LOSS
Donovan McCain Josh Lucas LOSS WIN
Andrew Magee Lisa Losito LOSS WIN
Marshall Strong Marcus Lewis LOSS WIN
Zachary Showalter Jonathan Shores WIN LOSS
Miguel Longoria Phillip Burgstahler LOSS WIN
Robert Mayo Robert Thackston WIN LOSS
Chris Hobbs Casper Ellestad-Andersen WIN LOSS
Jim Bono Carmine Tenuta WIN LOSS
Zachary Springer Sam Kowalski WIN LOSS
Jason Pajski Ashleigh Hobbs WIN LOSS
Pike Pullen Mckenzie Adlai Ewing LOSS WIN
Joseph Ceirante Michael Croke LOSS WIN
Eric Andrew Lowe Tim Hall LOSS WIN
Martin Niggemeier Megan Pajski WIN LOSS
Lochlan Koulouris Benjamin Strickling LOSS WIN
Lisa Losito Josh Lucas LOSS WIN
Zachary Showalter Marcus Lewis LOSS WIN
Robert Mayo Phillip Burgstahler WIN LOSS
Jim Bono Chris Hobbs WIN LOSS
Zachary Springer Jason Pajski WIN LOSS
Mckenzie Adlai Ewing Michael Croke WIN LOSS
Martin Niggemeier Tim Hall LOSS WIN
Josh Lucas Benjamin Strickling WIN LOSS
Robert Mayo Marcus Lewis LOSS WIN
Jim Bono Zachary Springer LOSS WIN
Mckenzie Adlai Ewing Tim Hall WIN LOSS
Josh Lucas Marcus Lewis LOSS WIN
Zachary Springer Mckenzie Adlai Ewing LOSS WIN
Josh Lucas Zachary Springer LOSS WIN
Marcus Lewis Mckenzie Adlai Ewing LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Queen's Gambit 2017

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
16 7 Marcus Lewis Atlanta Historical Fencing Academy 1716.5 19.7
23 6 Mckenzie Adlai Ewing Atlanta Historical Fencing Academy 1698.4 38.3
27 4 Chris Hobbs Steel City Historical Fencing 1685.2 34.2
28 Benjamin Strickling Triangle Sword Guild 1671.3 8.6
42 9 Casper Ellestad-Andersen Aros Historical Fencing Guild 1623.7 17.1
61 1 Aaron Shober Sword Carolina 1572.2 10.2
78 35 Tim Hall Virginia Academy of Fencing 1541.5 45.2
85 23 Zachary Springer Schola St. George 1531.8 29.1
110 6 Marshall Strong Schola St. George 1506.5 0.9
119 63 Martin Niggemeier Sword Carolina 1496.4 63.1
159 16 Keith Cotter-Reilly Atlanta Historical Fencing Academy 1460.9 5.4
175 193 Josh Lucas Sword Carolina 1445.1 155.6
203 170 Phillip Burgstahler Richmond Kunst Des Fechtens 1423.2 138.4
218 116 Jim Bono Triangle Sword Guild 1409.7 102.5
229 40 Joseph Ceirante New York Historical Fencing Association 1403 46.7
247 15 Aaron Karnuta Salida Historical Fencing Academy 1392.1 4.3
269 314 Robert Mayo Triangle Sword Guild 1368.7 193.7
315 152 Lochlan Koulouris Warriors of Ash 1338.7 103.7
360 68 Sam Kowalski Atlanta Historical Fencing Academy 1309.9 54.3
409 12 Zachary Showalter Scuffletown Federfechters 1282.4 24.2
465 168 Lisa Losito Maryland Kunst des Fechtens 1252.1 98.9
497 305 Donovan McCain Triangle Sword Guild 1238.2 160.5
536 31 Walker Skaggs Rocket City HEMA 1219.2 2.1
552 68 Mike Erbach Warriors of Ash 1211.9 14.3
562 33 Michael Croke Richmond Kunst Des Fechtens 1207.3 36.1
595 240 Tom Farmer Knoxville Academy of the Blade 1191.3 130.4
627 23 Eric Andrew Lowe Swordwind Historical Swordsmanship 1173.8 27.9
649 372 Jason Pajski Triangle Sword Guild 1165.1 199.3
671 Pike Pullen Swordwind Historical Swordsmanship 1155.8
691 281 Andrew Magee Triangle Sword Guild 1148.8 160.3
708 159 David Morgan Atlanta Historical Fencing Academy 1141.3 51.9
740 29 Ryan Neale Palm Beach Sword School 1128.4 17.9
787 266 Jonathan Shores Atlanta Historical Fencing Academy 1105.4 156.2
812 124 Richard Vang New York Historical Fencing Association 1094.3 30.4
822 268 Robert Thackston Atlanta Historical Fencing Academy 1090.5 152.8
829 Kyle Edwards Warriors of Ash 1088.1
884 296 Megan Pajski Triangle Sword Guild 1067.2 172.4
908 Miguel Longoria Triangle Sword Guild 1053.2
972 479 Carmine Tenuta Schola St. George 1019.4 321.7
981 61 Ashleigh Hobbs Steel City Historical Fencing 1017.8 62
1052 Gregory Burke New York Historical Fencing Association 990.4
1065 51 Rebecca Glass L'Arte Della Bellica 985.5 62.4
1130 John Stansfield Richmond Kunst Des Fechtens 952.5
1221 103 Ashley Polasek Sword Carolina 915.2 6.1
1313 39 Kevin Zeigler Schola St. George 880 31.1
1334 Shane Meeks Triangle Sword Guild 869.9
1368 Heather Freeman New York Historical Fencing Association 853.7
1412 Maximilian Striepe New York Historical Fencing Association 821.5
1459 Jenny Wise New York Historical Fencing Association 796
1496 41 Mary Mooney Swordwind Historical Swordsmanship 760.4 72.1
1542 Veronique McMillan Triangle Sword Guild 724.8
1565 111 Owen Sykes Swordwind Historical Swordsmanship 690.6 0.8
1568 183 Stephanie Farmer Knoxville Academy of the Blade 677 84.9
1584 Kasey McClelland Swordwind Historical Swordsmanship 566.3