Olav Gianmaria Taraldsen

Club
Sala d'Arme Achille Marozzo
Nationality

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 4 1 3 0 0
Mixed Nylon Sidesword & Buckler 3 1 2 0 0
Mixed Nylon Sidesword & Dagger 6 4 2 0 0
Mixed Steel Longsword 10 6 3 1 0
Mixed Nylon Longsword 4 3 1 0 0
Mixed Steel Single Rapier/Sidesword 5 4 1 0 0
Mixed Nylon Sidesword 6 5 1 0 0

Current ratings

CategoryRankWeighted Rating
Longsword (Mixed/Men, Nylon) 178 1246.8
Longsword (Mixed/Men, Steel) 870 1370.1
Sword and Buckler (Mixed, Steel) 806 1028.3

Full rating history

Longsword (Mixed/Men, Nylon)

Longsword (Mixed/Men, Steel)

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

Fight history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Longsword HEMAICS Dolomiti (May 2019) Marius Rafoshei LOSS Eight Final
Mixed Steel Longsword HEMAICS Dolomiti (May 2019) Daniele Arca WIN Pool 3
Mixed Steel Longsword HEMAICS Dolomiti (May 2019) Matteo Soave WIN Pool 3
Mixed Steel Longsword HEMAICS Dolomiti (May 2019) Federico Dall'Olio DRAW Pool 3
Mixed Steel Longsword Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Riccardo Lasagni Manghi WIN Eighth Final
Mixed Steel Longsword Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Mario Villani LOSS Pool F
Mixed Steel Longsword Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Valerio Zito WIN Pool F
Mixed Steel Longsword Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Matteo Soave WIN Pool F
Mixed Steel Longsword Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Giulio Schifino LOSS Quarter Final
Mixed Steel Longsword Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Andrea Lascala WIN Sixteenth Finals

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Giulio Schifino LOSS Eighth Final
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Eleonora Manoni WIN Pool C
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Daniele Adami LOSS Pool C
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Stanislao Migliorino LOSS Pool C

Longsword (Mixed/Men, Nylon)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Mario Stefanovichj LOSS Eights Final
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Paolo Peronio WIN Pool 6
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Luca Zanatti WIN Pool 6
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Matteo Pagliarini WIN Pool 6

Non-rated results

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Massimo Ferrara WIN 16nd Final
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Alessio Venturini WIN Eights Final
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Valentino Fabbro WIN Pool 7
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Davide Galeotti WIN Pool 7
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Andrey Sinitsyn WIN Pool 7
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Lorenzo Rocca LOSS Quarter Final
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Matteo Rossi WIN Pool 8
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Davide Tripodi LOSS Pool 8
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Regan Artico LOSS Pool 8
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Davide Fregoli WIN 16nd Final
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Luca Galbiati WIN Eights Final
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Samuele Romboli WIN Pool 6
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Marco Benedetti WIN Pool 6
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Fabrizio La Rosa LOSS Pool 6
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Vittorio Parnolfi LOSS Quarter Final
Mixed Steel Single Rapier/Sidesword HEMAICS Dolomiti (May 2019) Guido Milan WIN Eight Final
Mixed Steel Single Rapier/Sidesword HEMAICS Dolomiti (May 2019) Èanna Watters WIN Pool 4
Mixed Steel Single Rapier/Sidesword HEMAICS Dolomiti (May 2019) Alessandro Piras WIN Pool 4
Mixed Steel Single Rapier/Sidesword HEMAICS Dolomiti (May 2019) Guido Milan WIN Pool 4
Mixed Steel Single Rapier/Sidesword HEMAICS Dolomiti (May 2019) Paolo Urgesi LOSS Quarter Final