Sabre (Mixed/Men, Steel) - January 2019

Previous month
RankNameNationalityClubWeighted ratingConfidence
1 Dmitry Gibadullin UKRF 1900.9 1.9
2 Antoni Olbrychski Akademia Szermierzy 1834.6 1.8
3 Evgeniy Volodkov White Company 1812.1 1.4
4 Aleksander Frydrych Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1797.5 1.5
5 Kirill Danilov White Company 1794.4 1.5
6 Christopher Godwin Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1789.2 1.2
7 Ivan Kashitsyn White Company 1787.7 1.3
8 Kristofer Stanson Stockholms Stigmän 1769.4 1.9
9 Vadim Kravchenko FFC Paladin 1749.9 1.1
10 Anton Cherepnin White Company 1747.8 0.9
11 Victor Harder Hesel Københavns Historiske Fægteklub 1746.8 1.3
12 Sergey Volkov White Company 1745.6 1.5
13 Alexander Ryabov Renaissance Fencing School 1716.7 1.4
14 Dennis Ljungqvist Kungshamns Historiska Fäktskola 1714 1.5
15 Grzegorz Sarna Akademia Szermierzy 1709 1.7
16 1 Andrei Andreev Renaissance Fencing School 1708.9 0.6
17 1 Konrad Kramarz Mordschlag Łódź 1708.4 1.7
18 Mark Holgate Adelaide Sword Academy 1674.2 1
19 Szczepan Łakomy Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1664.6 1.6
20 Pedro San Miguel Schola Gladiatoria 1661.1 2
21 Amir Sheikh-Warak Schola Gladiatoria 1659.8 1.8
22 Matthys Kool Historisch Vrijvechten Nederland 1656.4 1.3
23 Axel Pettersson Gothenburg Historical Fencing School 1655.7 1
24 Sergey Vasiliev Golden Falcon 1642.5 1.3
25 Filip Łakomy Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1637.7 1.4
26 Aleksandr Savochkin UKRF 1637.5 1.1
27 Daniel Green Vanguard Swordsmanship Academy 1618.8 1.1
28 Vyacheslav Korotovskikh No Name 1612.2 1.3
29 Michael Roth Heartland HEMA Historical Fencing Club 1604.2 0.7
30 Dmitriy Usoltsev Golden Falcon 1602.1 1.4
31 Maxim Yun PLK 1599.7 1.1
32 Rowan Skilbeck Waterloo Sparring Group 1599.5 1.1
33 Håvard Lund Eidheim Fekteklubben Frie Duellister 1595 1.3
34 Piermarco Terminiello The School of the Sword 1592.8 1
35 Kristian Ruokonen EHMS 1582.1 1.3
36 Johan Lundby Stockholms Stigmän 1577.6 0.7
37 Alexander Kitaev Maryland Kunst des Fechtens 1572.2 0.8
38 Mikhail Bakir FFC Paladin 1568.9 1.9
39 Magnus Lundborg Uppsala Historiska Fäktskola 1561.2 1.7
40 Alexander Makarov Waterloo Sparring Group 1561.2 1.2
41 Alexander Makarov Edinorog 1558.6 1.3
42 Karol Rejmanowski Akademia Szermierzy 1555.6 1.1
43 Thomas Nyzell Uppsala Historiska Fäktskola 1552.2 1.6
44 Vincent Chiu Valkyrie Western Martial Arts Assembly 1551.2 0.7
45 1 Aleksandr Dobrogorskii Warning Fencing Team 1550.4 0.6
46 1 Thomas Couturier La Salle d'Armes Escrime Ancienne 1550 1.4
47 Dorian Canham AURA Combat Historique 1548.2 1.4
48 Justin Jay Mackley Glen Lachlann Estate College of Arms 1533 1
49 Tim Fuke London Longsword Academy 1528.4 1
50 Bart Jongsma Historisch Vrijvechten Nederland 1528 1.2
51 Benjamin Pope Vanguard Swordsmanship Academy 1527.4 1.3
52 Daniele Adami Ordine delle Lame Scaligere 1527.3 0.9
53 Shawn Fackler Loyal Order of the Sword 1526.8 0.7
54 Chris Castle Schola Gladiatoria 1524.5 0.6
55 Daniel Arnold Collegium in Armis 1521.6 1.2
56 Petr Vasiliev Golden Falcon 1518.4 1.2
57 Burak Urgancioglu L’Épée Blanche 1515.7 1.2
58 Viacheslav Vedeneev Renaissance Fencing School 1514.9 1.2
59 Evgeniy Pleshakov UKRF 1506.2 1.7
60 1 Martin Wilkinson Schola Gladiatoria 1506.1 0.7
61 1 Alexander Strakhov Tramazzone 1506 1.2
62 Michail Demidov UKRF 1499 1.1
63 Michael Smallridge The Iron Door Collective 1497.7 1.5
64 Alexey Perkov Tramazzone 1495.7 1.1
65 Andrey Muzurin Tramazzone 1493.2 0.9
66 Radik Shagabutdinov No Name 1493 0.9
67 Daniel Pope Scholar Victoria 1491.4 1.1
68 Giulio Schifino ASD Scherma Storica Pavia 1489.9 0.7
69 Oleg Kolganov FFC Paladin 1487.3 1.2
70 Emma Fowler Sword Fighter Gold Coast 1484.5 1.4
71 Jerzy Miklaszewski Silkfencing Team 1484.2 1.5
72 Andreas Isaksson Uppsala Historiska Fäktskola 1483.1 1.4
73 Nikita Nenilin Forest Brotherhood 1478.8 0.7
74 Airrion Scott Mid-Atlantic Society for Historic Swordsmanship 1478.3 0.7
75 Timothy Maurer Second Intent Fencing 1477.6 0.7
76 Andrey Kozlov FFC Paladin 1476.8 0.9
77 Alexey Trekin MIPT Historical Simulation Club 1470.5 1
78 Ignacio González Garcia Sala de Armas Salvatore Fabris 1469.7 0.6
79 Stanisław Nagórski Fechtschule Gdańsk 1466.3 1.1
80 Mikko Lehto EHMS 1465.2 1.1
81 Mikhail Krivelev Mistral 1463.5 1.1
82 Alexander Nechiporenko Renaissance Fencing School 1463.2 0.5
83 1 Ivan Ermolin No Name 1462.4 0.7
84 1 Mark Gilbert Riddle of Steel 1462.3 0.9
85 Richárd Pávay Anjou Udvari Lovagkör 1460.4 0.7
86 Grzegorz Brzeziński Toruńska Szkoła Fechtunku 1460.1 0.7
87 Vladimir Nasretdinov Academy of Medieval Fencing and Culture 1457.7 0.9
88 1 Arsenii Kalinovich True Edge Academy of Swordsmanship 1457.1 0.7
89 1 Ilia Rebrov UKRF 1456.6 1.3
90 Ingulf Popp-Kohlweiss INDES Salzburg 1456.1 0.8
91 Jonathan Middleton Waterloo Sparring Group 1455.7 0.9
92 Alexander Kolesnichenko Mistral 1453.4 0.7
93 Gleb Smetanin Challenge 1451.9 0.7
94 1 Mikhail Nelubin Stroganov's Army 1450.6 1.5
95 1 Łukasz Dąbrowski Fechtschule Gdańsk 1450.6 1.7
96 Matteo Filippa Accademia I Duellanti 1448.7 0.8
97 Chris Bigelow N/A 1441.7 0.7
98 Leonard Carpentier AMHE Paris 1441.6 0.7
99 Alex Roberson Sword Fighter Gold Coast 1441 1
100 Pavel Burlak Ultima Ratio Sibir 1440.6 1.1
101 Andrey Nekrylov Freifechtergilde 1436.9 1.1
102 Maciej Kwiek ARMA Poland 1435.6 1.3
103 Alexey Borisov Tramazzone 1433.9 1.2
104 Kirill Kamyshan Academy of Medieval Fencing and Culture 1433.5 0.9
105 Elena Muzurina Tramazzone 1433 1.2
106 1 Piotr Szymanski Leitrim Longswords 1428 0.7
107 1 Ahmad Salem Ahmed WFA 1427.4 0.6
108 2 Joanna Koprowska Akademia Szermierzy 1427.2 1.6
109 Davide Di Francesco Accademia I Duellanti 1425.3 0.7
110 Robert Szatecki Centrum Dawnych Sztuk Walk 1423.7 0.9
111 Timo-Pekka Kuusama EHMS 1422.9 0.7
112 Kirill Shasherin Tramazzone 1421.3 0.7
113 Vitaliy Kuznetsov Men With Swords 1420.5 0.8
114 Andrzej Łakomy Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1419.7 1.2
115 Patrik Jarenius Stockholms Stigmän 1419.2 1.4
116 1 Darren Dadswell The English Martial Arts Academy 1418.3 1.1
117 1 Andrei Skrynko Ultima Ratio Sibir 1418.1 1.5
118 1 Nigel Potts Wolfshead Western Martial Arts 1417.5 0.6
119 1 Mark Wilkie The Institute for Historical Arts 1417.4 0.9
120 Vyacheslav Kalashnikov Le Renard 1413.3 1.1
121 Fredrik Sand Ekmark Medeltida Stridsteknik Linköping IF 1413 1.1
122 Marek Helman ARMA Poland 1409.6 0.8
123 Alexander Bondarenko Dark Heart 1407.7 0.7
124 Marcus Pettersson Kungshamns Historiska Fäktskola 1407.1 1.2
125 Alexander Rassadkin White Company 1404.3 1.2
126 Lech Ciszkiewicz Academy of Historical Fencing 1403.7 1.2
127 Eduard Sadrutdinov Path of Steel 1403.5 0.6
128 Jimmy Olsson Gothenburg Historical Fencing School 1401.9 0.8
129 Robin Halldin Stockholm HEMA 1400 1.3
130 Alessandro Christiani ASD Scherma Storica Pavia 1397.6 0.9
131 Maksim Krylov Renaissance Fencing School 1397.1 1
132 Oleg Stepanov Tramazzone 1394.4 1.1
133 Steve Sigmans De Hallebardiers 1394 0.9
134 Sergei Tikhomirov N/A 1391 1
135 Thomas Ive Tree of Shields 1389.7 0.9
136 Jerard Hexxus Comerford Gaillimh Gallóglaigh 1389.4 0.6
137 Mateusz Konopacki Mordschlag Łódź 1383.5 1.1
138 1 Jake Norwood Capital Kunst des Fechtens 1383.3 0.7
139 1 Tomasz Lipert ARMA Poland 1383 1.2
140 Witold Adamczak Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1382.6 1
141 Henrik Hedelin Gothenburg Historical Fencing School 1381.1 1
142 Phillip Burgstahler Richmond Kunst Des Fechtens 1380.8 0.7
143 Chris Hobbs Steel City Historical Fencing 1380.8 0.7
144 Nikodim Dyachyok FFC Paladin 1379.1 1.3
145 Yan Borovski Le Renard 1377.5 0.9
146 Tomas Srnec The Wrathful Peasants 1377.1 0.7
147 Michal Grabowski Akademia Szermierzy 1375.7 0.9
148 Kai Wen Li Adelaide Sword Academy 1374.9 0.9
149 Evgenii Petrov Golden Falcon 1374.6 0.8
150 Marco Lena Sala d'Armi Guardia di Croce 1374.4 0.6
151 Jamie MacIver London Historical Fencing Club 1373.2 0.8
152 Johan Norberg Gothenburg Historical Fencing School 1372.5 1.5
153 Joshua Dale Heartland HEMA Historical Fencing Club 1370 0.7
154 Kristaps Krūtainis HEMA Riga 1369.9 0.8
155 Giulio Campanella Sala d'Arme Achille Marozzo 1369.5 0.6
156 Ilja Stepanov Daybreak 1367.4 0.6
157 Jack Butcher Schola Gladiatoria 1365.3 1.1
158 Rafal Kalus Akademia Szermierzy 1362.2 0.6
159 Kirill Glushchenko Tramazzone 1361.2 1.1
160 Damian Matuszewski Uppsala Historiska Fäktskola 1360.8 1
161 Stephen Parfitt Schola Gladiatoria 1358.4 0.5
162 Andrey Terentiev FFC Paladin 1357.5 1.2
163 Zachary Amsden Drei Wunder Wma 1356.6 0.7
164 Cory Conner Swordguild Portland 1356.6 0.7
165 Vadim Polyuga UKRF 1355.6 0.7
166 James Campbell House Darksun 1355.1 1
167 Konstantin Bulkin Tramazzone 1353.6 1
168 Ryan Freeman Academy of Historical Fencing 1353.2 0.7
169 Massimiliano Moscatelli Accademia Romana d'Armi 1352.9 0.7
170 Krzysztof Janus ARMA Poland 1351.6 0.7
171 Mariano Maselli ASD Scherma Storica Pavia 1348.1 0.7
172 Robert Williams Virtus Sword School 1347.2 1.5
173 Mark Arnold Prima Spada School of Fence 1346.8 1
174 Pontus Westerholm Uppsala Historiska Fäktskola 1344.5 1.1
175 Artem Schapov Golden Falcon 1343.2 0.7
176 1 Bert Gevaert De Hallebardiers 1342 0.5
177 1 Jeff Alvrez Sword Fighter Gold Coast 1341.9 0.9
178 Oleg Ivanin Le Renard 1339.3 0.9
179 Vadim Komissarov Freifechtergilde 1337.9 1.1
180 Martin Forrester KdF Manchester 1337.6 1.1
181 Olle Kausland Uppsala Historiska Fäktskola 1337.3 1
182 Lorenzo Rocca Sala d'Arme Achille Marozzo 1336 0.7
183 Nikolay Apraksin Freifechtergilde 1334.7 0.9
184 1 Stefano Amelotti Accademia I Duellanti 1333.1 0.8
185 1 Pawel Mamelka Mordschlag Łódź 1332.9 1.4
186 William Joseph Maryland Kunst des Fechtens 1331.8 0.6
187 Kirill Breus Ultima Ratio 1330.3 0.7
188 Frank Zamary Royal Arts Fencing Academy 1327.6 0.6
189 Réka Daniella Gulyás Ars Ensis 1327 0.7
190 Andreas Engström Gothenburg Historical Fencing School 1326.2 1
191 2 Ivan Abaimov Le Renard 1325.5 0.8
192 2 Łukasz Buczek Akademia Szermierzy 1325.5 0.7
193 1 Anton Pshenov Mistral 1325.4 1.1
194 2 Guillermo Puente Alarcia Princesa Kristina de Noruega 1325.4 0.6
195 4 Alexander Lundqvist Gothenburg Historical Fencing School 1325.3 1.3
196 1 Kristian Guivarra Vanguard Swordsmanship Academy 1325.3 0.9
197 Oscar Manuel Martin Lindberg Örebro HEMA 1324.8 1.2
198 Aleksei Elistratov Arkenstone 1322.2 1.1
199 Chingiz Gataullin Challenge 1320.9 0.7
200 Ruslan Verestchagin FFC Paladin 1319.8 0.8
201 Sergey Kosykh Edinorog 1318.9 1
202 1 Kristine Aagot Konsmo Gothenburg Historical Fencing School 1318.3 0.7
203 1 Mateusz Fornal Fencing Arts 1318.3 0.8
204 Piotr Janeczek Akademia Szermierzy 1318.1 0.9
205 Alexey Varaksin FFC Paladin 1317.2 1.1
206 Jordan Eyre Academy of Historical Fencing 1316.5 1.4
207 Vladimir Isaev Klinok 1314.6 0.8
208 Jakub Wrzalik ARMA Poland 1313.9 0.8
209 Konrad Kandulski Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1311.4 0.6
210 Staffan Hammar Malmö Historiska Fäktskola 1309 0.9
211 1 Friedrich Bialas Fechtrunde Wien 1306.7 0.8
212 1 Anastasia Matiushina FFC Paladin 1306.5 1.7
213 Magnus Hagelberg Uppsala Historiska Fäktskola 1303.6 0.8
214 Vasily Moiseenko Freifechtergilde 1302.7 1.1
215 Gabriel Suchy Wrocławski Klub Szermierczy KOLEJARZ 1301.3 0.7
216 Greg Szanto Tree of Shields 1301.1 0.9
217 Fedor Ochkasov FFC Paladin 1301 0.7
218 Pavel Safonov Edinorog 1298.7 1.3
219 Aster Soetaert De Hallebardiers 1297.9 0.8
220 1 Aleksandr Levin Renaissance Fencing School 1297.7 0.7
221 1 Pedro Henriques Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Sintra 1297.3 0.6
222 2 Ruslan Urazbahtin Le Renard 1297.2 1.2
223 Mátyás Miskolczi Ars Ensis 1296.9 0.9
224 Mariia Davydova Escalibur 1292.1 0.5
225 Georgy Burobin Golden Forests 1291.6 0.7
226 3 Rory van Noort De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 1289.8 0.5
227 1 Robert Bjurshagen Stockholm HEMA 1289.6 0.9
228 1 Semion Kurdiukov Golden Falcon 1289.6 1
229 3 Chris Hartley The School of the Sword 1289.5 1.3
230 Florian Meyer N/A 1288.2 0.7
231 Piotr Ptaszny Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1286.2 0.6
232 1 Martin Betzenbichler Ochs 1284.2 0.5
233 1 Adam Tokarski Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1283.7 1.2
234 Ross Davies Vanguard Swordsmanship Academy 1283.4 1
235 Oleg Rodionov Fencing Fanatics 1282.7 0.8
236 Danila Orehov Golden Forests 1282 0.8
237 Georg Illing N/A 1281.9 0.8
238 Iuliia Pichugina Ultima Ratio Sibir 1280.9 1.4
239 Evgeniy Matuishonok Tramazzone 1280.5 0.6
240 Mikhail Danshin Canto Spada 1278.2 0.8
241 Raj Soren Tree of Shields 1277.7 0.6
242 Mikolaj Krukowski The School of the Sword 1274.9 1.1
243 Chanara Gettons Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1274.3 0.6
244 Rafael Fazletdinov Golden Falcon 1273.6 1
245 Joshua Wiest Triangle Sword Guild 1272.5 0.6
246 Gerben de Vries De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 1271.5 0.6
247 Brent Lambell Drei Wunder Wma 1271.4 0.7
248 Morgan Blackmore Grit-City Historical European Martial Arts 1271.4 0.7
249 Dario Valente Sala d'Arme Achille Marozzo 1271.1 0.9
250 Alexander Posch INDES Graz 1271 0.8
251 Sergey Kovalenko Tramazzone 1270 1
252 Anthony Garnier Schola Gladiatoria 1268.1 0.9
253 Silvia Giuseppina Manera Scherma Storica Genova 1266.8 0.6
254 Szymon Ożóg ARMA Poland 1265.5 1
255 Isac Cavallin Malmö Historiska Fäktskola 1265.3 0.8
256 Jiri Jansa Gaillimh Gallóglaigh 1262.8 0.6
257 Patrick Bratton Keystone Academy of Dueling and Swordsmanship 1262.2 0.6
258 Joey Hochadel Gem City Duelists Society 1262.2 0.6
259 Dimitrios Andreas Stephanoy Blood and Iron Martial Arts 1261.6 0.6
260 Vsevolod Kornev Austvegr-Bayard 1260.3 0.9
261 Krzysztof Borzęcki N/A 1255.1 0.7
262 Pavel Dolgorukov Freifechtergilde 1253.7 1.1
263 Szymon Sitko Silkfencing Team 1248.6 0.8
264 Nikita Kluev N/A 1248 0.7
265 1 Maxim Sean Sheehy Glen Lachlann Estate College of Arms 1247.6 0.6
266 1 Witold Zabłocki Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1247.3 1.3
267 Lars Lykta Stockholms Stigmän 1246.3 0.7
268 Enrica Angiolini Accademia Romana d'Armi 1246.3 0.7
269 Tomasz Kraśnicki Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1244.7 1
270 Evgeniy Kosykh Edinorog 1244.6 0.8
271 Kirill Golichenkov Men With Swords 1244.3 0.6
272 1 Kamil Jadczak Mordschlag Łódź 1243.8 0.5
273 1 Aleksandr Zaika Ultima Ratio Sibir 1243.8 0.6
274 Bartosz Gluszczak Mordschlag Łódź 1239.9 0.7
275 Oliver Haglund Örebro HEMA 1238.9 1
276 Vladimir Pogrebniak Ultima Ratio Sibir 1238.7 0.8
277 Moses Jones Drei Wunder Wma 1238.6 0.5
278 Dan Sims Drei Wunder Wma 1238.6 0.5
279 Anders Söderberg Gothenburg Historical Fencing School 1237.4 1.5
280 Nikita Evtushenko FFC Paladin 1237.2 0.7
281 Makar Babenko Diestro 1236.9 0.6
282 Alexander Patrukhin Freifechtergilde 1236.4 0.7
283 Marco Ferrari Sala d'Armi Guardia di Croce 1235.7 0.7
284 1 Daniel Krzaczkowski Fechtschule Gdańsk 1234 0.8
285 1 Matthew Holden-Williams Virtus Sword School 1233.9 1.3
286 Viacheslav Koptev Ultima Ratio Sibir 1233.7 0.7
287 Lee Conley Wolfshead Western Martial Arts 1233.4 0.8
288 Oleg Mikhailenko N/A 1230 0.6
289 Lukas Mästle-Goer Schwabenfedern 1229.3 0.7
290 1 Lukasz Ejtel Fencing Arts 1228.6 0.6
291 1 Igor Iakutov Golden Falcon 1228 1.3
292 Timofey Matrosov Freifechtergilde 1227.3 0.8
293 Jake Richards Sword Fighter Gold Coast 1226.9 0.8
294 Alexey Bobunov N/A 1225.3 0.6
295 1 Christopher Shackley Collegium in Armis 1224.7 0.5
296 1 Nelson McGuigan Melbourne Messer Club 1224.7 0.5
297 2 Benjamin Pascal AURA Combat Historique 1224.7 0.6
298 Matthew Truong Schola Gladiatoria 1224.1 0.7
299 Timofei Sheikin Golden Falcon 1223.8 0.9
300 Ilia Gnezdilov Golden Falcon 1223.1 1.2
301 Joshua Robert Smith-Monaghan School of Historical Defense Arts 1222.9 0.6
302 Guchev Dmitrii Klinok 1222.7 0.5
303 Thomas Schmid-Zurek Ochs München 1222.3 0.7
304 James Harris Sword Fighter Gold Coast 1221.6 0.8
305 Kira Amzarakova N/A 1221 1
306 Kevin Campbell Blood and Iron Martial Arts 1220.3 0.7
307 Denis Matyazh Varga 1219.4 1.1
308 Igor Rodionov Golden Forests 1218.6 0.6
309 Danil Dvinskih No Name 1217.9 0.7
310 Hugo Sjöberg Gothenburg Historical Fencing School 1217.7 0.5
311 Kazimierz Szadkowski Fechtschule Gdańsk 1214.7 1.1
312 Natalia Balybina Ultima Ratio Sibir 1213.3 0.7
313 Nikodim Diachek FFC Paladin 1212.8 0.7
314 Sandy Robinson The Wrathful Peasants 1212.8 0.6
315 Alexander Basov FFC Paladin 1212 0.5
316 Nikita Golovin FFC Paladin 1211.6 0.8
317 Matt Torres Five Rings Fencing 1211.5 0.6
318 Ivan Shubinov World Class Fencing 1211.1 0.8
319 Alexey Moskalenko FFC Paladin 1207.6 0.6
320 Devis Carli Sala d'Arme Achille Marozzo 1207.1 0.6
321 Lois Spangler Brisbane School of Iberian Swordsmanship 1206.1 0.7
322 Emin Sabovic N/A 1202.7 0.6
323 1 Nikita Kaminec No Name 1202.4 0.5
324 1 Kamil Wawruch Akademia Szermierzy 1202.1 1
325 Scott Hellroth Gothenburg Historical Fencing School 1201.8 0.6
326 1 Chris Slee Vanguard Swordsmanship Academy 1201.7 0.4
327 1 Simon Hotinceanu INDES Salzburg 1201.6 0.6
328 Kirill Iakovlev Challenge 1201 1.1
329 Oskar Spjuth Uppsala Historiska Fäktskola 1199.7 0.9
330 Igor Kashapov Tramazzone 1199.2 0.8
331 1 Cohen Benson Prima Spada School of Fence 1199.1 0.7
332 1 Artem Bykov Stroganov's Army 1198.6 1.4
333 Jakub Staron Silkfencing Team 1198.5 0.6
334 Benedetto Antonio Colombo Sala d'Arme Achille Marozzo 1198.1 0.5
335 Henric Jansen Historisch Vrijvechten Nederland 1198.1 0.6
336 Sam Gedrych Riddle of Steel 1197.8 0.7
337 1 Nathan Grepares Sword to Sword 1195.8 0.6
338 1 Aleksei Burkat Academy of Medieval Fencing and Culture 1195.7 1.1
339 1 George Livermore The 1595 Club 1194.7 0.6
340 1 Sebastian Wendt Malmö Historiska Fäktskola 1194.5 1.2
341 1 Pavel Shilin Mistral 1193.4 0.8
342 1 Tomm Alexander Skotner Fekteklubben Frie Duellister 1193.1 1.2
343 1 Ben Hill Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1192.7 0.6
344 1 Bogdan Bykov Varga 1192.4 0.9
345 Grigoriy Zaharchenko Golden Falcon 1192.2 0.7
346 Riccardo Rudilosso Sala d'Arme Achille Marozzo 1192.1 0.6
347 Nikita Luganskiy Camelot 1191.9 0.6
348 1 Marco De Filippo Compagnia Della Rosa e Della Spada 1190.6 0.5
349 1 Joshua North Academy of Historical Fencing 1190.5 0.6
350 2 Sean Jauss Virtus Sword School 1190.3 1.3
351 Ilia Murashchenko FFC Paladin 1190.2 0.9
352 Mattias Pettersson Örebro HEMA 1188 1
353 Kalle Kylmänen EHMS 1187.7 0.6
354 Ilkka Hartikainen EHMS 1187.5 0.5
355 Jeffery Alvrez Sword Fighter Gold Coast 1186.7 0.5
356 Pietro Bruzzi Sala d'Arme Achille Marozzo 1186.4 0.6
357 Joseph Colistro Indes Western Martial Arts 1186.3 0.7
358 Dashiell Harrison Swordguild Portland 1186.3 0.7
359 Evgenii Belov Edinorog 1184.2 0.8
360 Sergey Novikov Golden Falcon 1183.8 1
361 Thomas Pittwood The Iron Door Collective 1183.3 1.1
362 Bryce Lowman Heartland HEMA Historical Fencing Club 1182.8 0.6
363 Alexey Suvorkin Tramazzone 1182.4 0.8
364 Leonid Saperkin Tramazzone 1181.9 0.9
365 Darío Bejarano Pérez Constantia Historical Fencing School 1181.2 0.6
366 Konstantin Smetanin Golden Falcon 1178.6 0.7
367 Matīss Baķis HEMA Riga 1178.3 0.6
368 Shane Stapleton Prima Spada School of Fence 1176.9 0.9
369 Antoni Heba Akademia Broni 1176.6 0.6
370 Sam Ive Tree of Shields 1175.4 0.7
371 Maciej Kuszewski Fechtschule Gdańsk 1173.9 1
372 Alexey Kostin Boitcovii Kot 1173 1
373 Jason Brown Swordguild Portland 1172.4 0.5
374 Kevin de Ridder Blood and Iron Martial Arts 1172.4 0.5
375 Will Petillo N/A 1172.4 0.5
376 Tom Costello Five Rings Fencing 1172.1 0.7
377 Thomas Sylvester Grange Martial Arts 1170.9 0.6
378 Sergei Shchipanov Fencing Fanatics 1170.1 0.8
379 Jaime White Schola Gladiatoria 1168.4 0.6
380 Nico Banasch N/A 1167.3 0.5
381 Mikhail Surkov Golden Griffin 1162.8 0.5
382 Alexander Pyhov Klinok 1161.5 0.7
383 Tobias Axell Gothenburg Historical Fencing School 1161.1 1
384 1 Nikolay Karacharov Nochnaya Strazha 1160.9 0.7
385 1 Andrei Kachanov No Name 1160.8 1.1
386 1 Joseph Sherlock London Longsword Academy 1160.2 0.6
387 1 Alexander Lavrov Men With Swords 1160.1 0.8
388 Cezary Mieleniewski Szermierka Kielce 1159 0.9
389 Bulat Yusipov Le Renard 1157.6 0.6
390 Linus Spjutsberg Särimner HEMA 1156.8 1.1
391 Nick Wixom Phoenix Society of Historical Swordsmanship 1155.7 0.6
392 Jonathan Lindskog Gothenburg Historical Fencing School 1155.3 0.8
393 Ivan Ryzhaev Fencing Fanatics 1154.2 0.7
394 Nathan Wallace Ohio Historical Free Fencers 1152.4 0.6
395 3 Dmitrii Shchegolev Destreza 1152.1 0.5
396 1 Mark Sains The School of the Sword 1152 0.9
397 1 Dave McPherson Alpha Weapons Academy 1152 0.9
398 1 Reinis Rinka HEMA Riga 1151.9 0.9
399 Grégory Tarrade AURA Combat Historique 1149.5 0.6
400 Ziggy Wisniewski The School of the Sword 1149.3 0.8
401 Galvin Locke Schola Gladiatoria 1148.9 0.5
402 Paweł Windys Szermierka Kielce 1147.9 0.7
403 Ian Pattle London Longsword Academy 1147.1 0.6
404 Filip Marszalek Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1146.1 0.8
405 Daniel Hambraeus Umeås Historiska Fäktskola 1142.9 0.9
406 Dmytro Shpak ARMA Poland 1142.5 0.9
407 1 Matthew Pye Collegium in Armis 1141.2 0.5
408 1 Aleksandr Pavlenko Academy of Medieval Fencing and Culture 1141.2 1
409 Nick Laing Virtus Sword School 1140 1.2
410 Lars Tore Carlsen Fekteklubben Frie Duellister 1138.9 0.6
411 Ryan Tanzer Brisbane School of Iberian Swordsmanship 1138.5 1
412 Sergey Blagov MIPT Historical Simulation Club 1138.1 0.8
413 1 Alessandro Tosoni Le Spire del Lupo 1136.3 0.6
414 1 Fox Simpson Prima Spada School of Fence 1136 0.9
415 1 Thomas Kesler Gem City Duelists Society 1135.5 0.6
416 1 Greg Tsagris Medieval Swordplay Canada 1135.5 0.6
417 1 Jordan Moreno Maryland Kunst des Fechtens 1135.5 0.6
418 1 Fredrik Ehlton Örebro HEMA 1135.4 0.5
419 4 Michael Kühnel INDES Salzburg 1135.4 0.8
420 1 Tom Fischer Five Rings Fencing 1134.9 0.6
421 1 Daniel Hofmann Örebro HEMA 1134.7 1
422 Dmitriy Guchev Klinok 1134.5 0.5
423 Maria Orlova Golden Falcon 1133.8 0.9
424 Jakub Antczak ARMA Poland 1133.6 0.7
425 Paul Roberson Sword Fighter Gold Coast 1131.6 0.6
426 Pavel Tarasov Klinok 1130.7 0.7
427 Evgenii Shibeev Challenge 1129.5 1.2
428 Flavio Barotti Scherma Storica Genova 1129.1 0.8
429 Guido Gozzi Società D’Arme Major Militia 1129.1 0.6
430 Grigorii Ivanov Academy of Medieval Fencing and Culture 1128.7 0.9
431 Stefan Myring Örebro HEMA 1127.5 0.7
432 Sean Reichman Brisbane School of Iberian Swordsmanship 1126 0.8
433 Brett Kagan The School of Historical Fencing 1125.1 0.6
434 Bonifác Ormosi Ars Ensis 1124.3 0.5
435 Ilya Aleksandrov Tramazzone 1123.2 0.7
436 Michał Wiesner ARMA Poland 1121.6 0.7
437 Piotr Melikhov Tramazzone 1121.3 0.7
438 Niklas Forsbacka Örebro HEMA 1119.2 1
439 Denis Maksimenko Golden Forests 1117.4 1
440 1 Aaron Caldarella Sala d'Arme Achille Marozzo 1115.7 0.7
441 1 James Dougherty KdF Manchester 1115.7 0.8
442 1 James Bennett Vanguard Swordsmanship Academy 1114.7 0.8
443 1 Daria Iliinykh Golden Falcon 1114.5 1.1
444 Andrey Tkachenko Tramazzone 1114.4 0.6
445 Alexey Mikheev Ecumene 1114.1 0.6
446 Heinrich FonGart The Guard 1114.1 0.6
447 Innokentii Baskakov Golden Forests 1111.7 0.6
448 Micha Morales MARS 1111.7 0.6
449 Jonas Hultén Kungshamns Historiska Fäktskola 1111.6 0.6
450 Christophe Loyce The School of the Sword 1110.8 1.1
451 Robbe D'Hondt De Hallebardiers 1108.2 0.7
452 Roni Perkiö EHMS 1107.2 0.8
453 Alexander Kozlov Combative Fencing Association 1105.9 0.9
454 Gleb Dilman Golden Forests 1105.1 0.6
455 Axel Jonsson Gothenburg Historical Fencing School 1102.7 0.6
456 Ben Floyd Krieg School 1102.4 0.5
457 Hanne Eik Pilskog Fekteklubben Frie Duellister 1100.1 1.2
458 Ishka Colhoun The Wrathful Peasants 1099.9 0.6
459 Samuel Gassmann Goats Head Historical Fencing 1099.6 0.6
460 Igor Polovnev Uslovno-prikladnoe fechtovanie 1099.5 0.5
461 Harrison Cratty Musketeer Fencing Club 1098.6 0.6
462 Sergei Babenko Wargentorn 1098.2 0.5
463 Nikolai Vincent Vaags Fekteklubben Frie Duellister 1097.1 1
464 Laurence Cooper Schola Gladiatoria 1096.9 0.6
465 Sergey Bakumenko FFC Paladin 1095.7 1.1
466 Riccardo Ciapponi ASD Pro Patria et Libertate 1094.2 0.6
467 Mattias Färdigh Sjuhärads Fäktskola 1092.9 0.6
468 Cameron Collins Prima Spada School of Fence 1092.5 0.9
469 Erik Franzén Fekteklubben Frie Duellister 1090.2 0.5
470 1 Juris Trosins HEMA Riga 1088.7 0.6
471 1 Karl Rapp Klingenspiel 1088.7 0.6
472 Pawel Ponichtera Mordschlag Łódź 1088.5 0.7
473 Evgeniy Marin Fight and Fit 1087.5 0.7
474 1 Ksenia Zherevchuk Warning Fencing Team 1087.3 0.6
475 1 Denis Davydov HEMA Academy 1087.1 1
476 Aleksei Degtiarev Academy of Medieval Fencing and Culture 1086.8 0.8
477 Jakub Zagórny Szkoła Fechtunku Certus 1086.3 0.6
478 Emiliano Rosas KdF Manchester 1085.9 0.5
479 Artem Zheludkov N/A 1085.7 0.5
480 Johanna Hopfgartner INDES Salzburg 1085.1 0.7
481 István Dobó Ars Ensis 1084.7 0.6
482 Egor Sherkunov Golden Falcon 1082.1 0.6
483 1 Zsolt Károly Kard Rendje 1081.8 0.5
484 1 Björn Ekelund Särimner HEMA 1081.6 0.8
485 Dmitrii Krasnov FFC Paladin 1081.6 0.6
486 Geo de Maré Gothenburg Historical Fencing School 1079.5 0.6
487 Aleksandr Dmitriev Nochnaya Strazha 1078.7 0.9
488 Artem Borodulin No Name 1078.2 0.5
489 Bence László Tarr Ars Ensis 1077.8 0.6
490 1 Theophile Przybylak Médiéval Combat 1077.7 0.5
491 1 Leonid Tcurkin Renaissance Fencing School 1077.7 0.6
492 1 Łukasz Horyza Freifechter Wrocław 1077.3 0.7
493 1 Alexey Demin Tramazzone 1077.2 0.8
494 Franz Huber Ochs Pfarrkirchen 1076.9 0.8
495 Denis Markov HEMA Academy 1076.4 0.8
496 1 Nikita Riabov Flamberg 1074.8 0.6
497 1 Rory Merrall-Wyre The Renaissance Sword Club 1074.7 0.6
498 2 Aleksey Grunsky Tramazzone 1074.6 0.7
499 Robert Ringefors Uppsala Historiska Fäktskola 1074.1 0.7
500 1 József Király Kard Rendje 1074 0.6
501 1 Vasilii Salov Camelot 1073.8 1
502 Charles Anderson Schola Gladiatoria 1072.7 1.1
503 Artem Rassypkin Golden Falcon 1072.3 0.6
504 Andrey Berezovskiy Hemul 1071.1 0.6
505 Tim Duefrane Grit-City Historical European Martial Arts 1071.1 0.5
506 Brad White Vanguard Swordsmanship Academy 1067.5 0.7
507 Nicolò Papola Ordine delle Lame Scaligere 1067.4 0.6
508 Mariia Krutko FFC Paladin 1067.1 0.7
509 Miro Lahtela EHMS 1065.8 0.7
510 Andrey Travinov Mistral 1064.4 0.7
511 J.J. Conlon Ohio Historical Free Fencers 1063.3 0.6
512 Kirill Gribanov Edinorog 1063.2 0.6
513 Martin Bernhardson Malmö Historiska Fäktskola 1063 0.6
514 Aleksander Kulesza-Milewski Krakowska Szkoła Fechtunku 1062.9 0.7
515 Nikolay Prosvirnin Golden Griffin 1062.5 0.5
516 Alsu Saifutdinova Tramazzone 1062.5 0.5
517 Sergey Ispolatov Tramazzone 1062.5 0.5
518 Petter Vegsund Brodin Bergen HEMA 1062.4 0.6
519 Piotr Mikołajczak Fechtschule Gdańsk 1061.7 0.8
520 Piotr Malinowski Toruńska Szkoła Fechtunku 1061 0.5
521 Pedro Fortunato Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Sintra 1060.7 0.5
522 Christoffer Warelius EHMS 1060.1 0.8
523 Nikita Gnezdilov Golden Falcon 1057.9 1
524 Artem Gusmanov FFC Paladin 1056.9 0.6
525 Phil Frost Brisbane Swords 1055.7 0.6
526 Dmitrii Shcherbakov Le Renard 1054.4 0.5
527 Eryk Nowak Szpada Szamotuły 1052.7 0.7
528 Stanislav Rossin FFC Paladin 1051.4 0.8
529 Valdes Tuter Renaissance Fencing School 1051.3 0.6
530 Bill Grandy Virginia Academy of Fencing 1050.9 0.6
531 Denis Serov Men With Swords 1049.8 0.6
532 Klaus Brandfellner Historisches Fechten St. Pölten 1049.1 0.7
533 Mattia Zoanni ASD Pro Patria et Libertate 1049 0.6
534 Máté Kálmán Nagy Ars Ensis 1047.5 0.6
535 Kiana Shurkin Maryland Kunst des Fechtens 1046 0.5
536 Jacques Blomme De Hallebardiers 1046 0.5
537 Aernout Stalenburg De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 1046 0.5
538 Anders Johansson Stockholms Stigmän 1046 0.5
539 Claes Carrander Stockholms Stigmän 1046 0.5
540 Mikolaj Parell Fechtschule Gdańsk 1044.6 0.8
541 1 Mihail Cherepanov HEMA Academy 1043.6 0.5
542 1 Alexey Mozharov Tramazzone 1043.5 0.6
543 2 Nikita Tatiannikov Tramazzone 1043.3 0.9
544 Artur Augustyniak Academy of Historical Fencing 1043.2 0.6
545 Benedikt Koller INDES Salzburg 1042.4 0.6
546 Jacob Sadowski N/A 1042.2 0.6
547 Frederic David La Salle d'Armes Escrime Ancienne 1041.7 0.6
548 Anton Goncharov Le Renard 1041.3 0.6
549 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Akademia Szermierzy 1040.8 1
550 Yakov Pershin Sormovsky Club of Historical Fencing 1040.3 0.6
551 Tomasz Raczka Gaillimh Gallóglaigh 1039.7 0.6
552 Cormac Walsh Knights of Fergus 1039.7 0.6
553 Jury Yakovlev Tramazzone 1039.5 0.7
554 Joseph Pugnetti Steel City Historical Fencing 1039.1 0.6
555 Jeff Kim New York Historical Fencing Association 1039.1 0.6
556 Nicola Schifino ASD Scherma Storica Pavia 1038.2 0.6
557 Lorenzo Gemignani Scherma Storica Genova 1037.8 0.6
558 Aleksey Dmitriev Camelot 1037.6 0.6
559 Ramón González-Gorbeña Santamaría Sala de Armas Don Jaime de Mereló 1036.9 0.6
560 Hubert Włodarczyk ARMA Poland 1036.4 0.7
561 Vladimir Matlashevskiy HEMA Academy 1035.8 0.6
562 Mikhail Aronov Ultima Ratio Sibir 1033.2 0.5
563 Cody Green Steel City Historical Fencing 1032.4 0.6
564 Aulis Poshekhonov Tramazzone 1030.5 0.6
565 Aleksandr Kolodkin HEMA Academy 1030.1 0.8
566 Mark Pickerell Second Intent Fencing 1029.5 0.7
567 Axel Mumm Klingenspiel 1028.9 0.6
568 Corrigan Cassidy Blood and Iron Martial Arts 1028.1 0.5
569 Matthew Roche Lonin League 1028.1 0.5
570 Siavash Rezvani Swordguild Portland 1028.1 0.5
571 Steve Malinson N/A 1028.1 0.5
572 Jacek Sworowski ARMA Poland 1026.1 0.5
573 Gethyn Long Virtus Sword School 1024.8 0.7
574 Anatolii Berelekhis Challenge 1024.5 0.5
575 Rovshan Mustafaev Academy of Medieval Fencing and Culture 1022.6 0.6
576 Sebastian Kiszka Fechtschule Gdańsk 1022.3 0.8
577 Andrzej Rozycki Cork Blademasters 1020.3 0.6
578 Robin Linander Stockholms Stigmän 1019.4 0.6
579 Mikołaj Kołodziej Akademia Szermierzy 1017.4 0.8
580 Martin Augustsson Gothenburg Historical Fencing School 1016.8 0.8
581 Ulf Lidsman Örebro HEMA 1016.4 0.6
582 Ilia Morozov Warning Fencing Team 1015.7 0.5
583 Mattias Landelius Uppsala Historiska Fäktskola 1014.8 0.8
584 Dylan Batts Vanguard Swordsmanship Academy 1014 0.6
585 Dmitry Tsarev Warning Fencing Team 1011.6 0.5
586 Dustin Reagan Redlands Fencing Center 1010.5 0.4
587 Lőrinc Kadlicskó Ars Ensis 1010 0.6
588 Dmitrii Nikulshin FFC Paladin 1009.9 0.5
589 Bradley Davies-Smith KdF Manchester 1008.9 0.6
590 Fabio Ruggiero Sodalitas In Opera 1008.1 0.6
591 Jacob Ohlin Stockholm HEMA 1006.9 0.7
592 Anna Onishchuk World Class Fencing 1006.8 0.6
593 Staffan Sannemalm Örebro HEMA 1005.6 1.3
594 Emeric Bazalgette École Chevaleresque 1004.2 0.5
595 Irina Noskova Academy of Medieval Fencing and Culture 1002.9 0.7
596 Wojciech Miga ARMA Poland 1001.4 0.8
597 Aleksandr Gorbunov Challenge 1001.2 0.5
598 András Módos Kard Rendje 1000.4 0.7
599 Chris Smith Prima Spada School of Fence 998.5 0.9
600 Warren Finch Sword Fighter Gold Coast 998.3 0.8
601 Karol Zakrzewski ARMA Poland 996 0.6
602 Innokentii Degaltcev Black Swan 995.4 0.5
603 Aleksander Dynarek Mordschlag Łódź 995.4 0.6
604 Sergey Sivkov Stroganov's Army 994.5 0.5
605 Rhys Kinlough Adelaide Sword Academy 994.2 0.6
606 Kate Jeffreys Glen Lachlann Estate College of Arms 994.2 0.6
607 Alex Selth Stoccata School of Defence 994.2 0.6
608 Gaël Marais École Chevaleresque 993.9 0.5
609 Grzegorz Byczkowski Rzeszowska Grupa Fechtunku 992.1 0.7
610 Anastasiia Averianova Renaissance Fencing School 992.1 0.7
611 Viktoriia Volkova Golden Falcon 989.5 0.8
612 Andrew Hardzeyeu Diestro 989.2 0.8
613 Thomas Duncan Glen Lachlann Estate College of Arms 988.8 0.8
614 Andrei Tarasov Edinorog 986.6 0.6
615 Sam Brian Baer Swords School of Western Martial Arts 985.7 0.6
616 Phillip King Baer Swords School of Western Martial Arts 985.7 0.6
617 Irina Ostanina Avers Fencing 982.9 0.6
618 Sergey Klochkov Edinorog 982.3 0.8
619 Aleksey Puzynin Golden Falcon 981.4 0.6
620 Sergey Kadyshev World Class Fencing 980 0.5
621 Leo Brown Virtus Sword School 979.6 0.8
622 Darrin O'Brien Collegium in Armis 979.2 0.8
623 Harry McCusker Portsmouth British Martial Arts Club 975.6 0.6
624 Kirill Dvoriakov Golden Forests 975.6 0.5
625 Andy Bone The School of the Sword 974.5 0.8
626 Aleksandr Koviazin Golden Falcon 974.1 0.5
627 Przemyslaw Matyszkiel Akademia Szermierzy 973.5 0.7
628 Jack Gassmann Goats Head Historical Fencing 973 0.6
629 Zbigniew Wisniewski The School of the Sword 970.7 0.8
630 Michail Prikhodko TORI_I 970.6 0.5
631 Jakub Ziegler Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 969.7 0.6
632 Mark Norris The English Martial Arts Academy 969.2 0.5
633 Peter Smallridge Waterloo Sparring Group 969.1 0.5
634 Joey Corbett The Irish School of Historical Combat 967.6 0.6
635 Daniel Hughes Schola Gladiatoria 966.9 0.5
636 Aleksey Silchenko Camelot 966.4 0.7
637 Ivan Kurguzov N/A 964.5 0.6
638 Pawel Konieczny ARMA Poland 964 0.7
639 1 Sarah Edwards Tree of Shields 962.7 0.6
640 1 Luca Basile The 1595 Club 962.6 0.7
641 Jack Edwards Wessex School of Arms 961.7 0.6
642 Yuliya Kleyman FFC Paladin 960.3 0.6
643 Roman Vučajnk Academia Artis Dimicatoriae 960.3 0.5
644 Andrew Keen Aisle O'var Backswording Clubbe 957.7 0.6
645 Wenzhe Shi Schola Gladiatoria 956.3 0.5
646 1 Denis Zolnikov Golden Falcon 955.5 0.5
647 1 Peik Bäckström Espoo HEMA 955.3 0.8
648 Stephen Foulston Red Dragon Longsword Academy 953.5 0.6
649 Azamat Radzhabov Golden Forests 953 0.6
650 Timofei Buzdalov Boitcovii Kot 952.7 0.5
651 Alexey Vaganov Tramazzone 952.6 0.6
652 Dean Collard Leongatha Medieval Society 952 0.6
653 Oliver Sutcliffe Virtus Sword School 950.4 0.7
654 Fedin Andrei Camelot 950.3 0.6
655 Chris Nguyen House Darksun 949.2 0.6
656 William Carew Collegium in Armis 949.2 0.6
657 Ilia Filatov Ultima Ratio Sibir 948.5 0.5
658 Fredrik Dillner Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning 947.9 0.6
659 Alexey Kamoilenko N/A 947 0.5
660 1 Bartlomiej Modzelewski KdF Bournemouth 946.2 0.6
661 1 Aäron Faes Sumus Soldani 946.2 0.7
662 Paweł Cieleń Fechtschule Gdańsk 944.8 0.6
663 Michał Górecki Poznańska Grupa Fechtunku Salut 944.5 0.7
664 1 Norbert Gáspár Kard Rendje 943.7 0.5
665 1 Mariya Elpaeva Challenge 943.6 0.6
666 Denis Voloshin Arkenstone 943 0.5
667 Reese Pollock Blood and Iron Martial Arts 942.1 0.7
668 Alejandro González García Sala de Armas Salvatore Fabris 941.3 0.5
669 Luis Menéndez Sala de Armas Fénix 941.3 0.5
670 Gilles Carriere École Chevaleresque 939.9 0.5
671 Marcus Lockowandt Malmö Historiska Fäktskola 938.8 0.8
672 Mátyás Agárdi Ars Ensis 938.3 0.6
673 Aleksei Miakotin Imperium Gladium 937.5 0.5
674 Mikhail Rekhtin Men With Swords 937.1 0.5
675 Otto Stockhaus Stockholm HEMA 936.6 0.7
676 Alexander Hughes Historical School of Defence Toowoomba 936.4 0.6
677 Artur Bojko Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 935.9 0.7
678 Alan Granek Szermierka Kielce 934.6 0.8
679 Mateusz Musiał Akademia Szermierzy 933.5 0.7
680 Almir Shammasov Le Renard 932.3 0.7
681 Adam Mlodozeniec Akademia Szermierzy 928.4 0.8
682 James Greenleaf Schola Gladiatoria 928.3 0.6
683 Viacheslav Rodionov N/A 928.1 0.5
684 Viktoria Kovalenko Golden Falcon 928 0.6
685 Andrey Kalinin Camelot 927.7 0.6
686 Antoine Coudre Garde des Temps Jadis 927.6 0.5
687 1 Vera Ogorodnikova Daybreak 926 0.5
688 1 Oleksiy Burchevskyy N/A 925.8 0.6
689 2 Semion Popov Tramazzone 925.5 0.5
690 Peter Pataki INDES Graz 925.5 0.6
691 2 Timothy Harris Glen Lachlann Estate College of Arms 925.3 0.8
692 Vladimir Miroshnichenko Irkutsk Swordfighters Guild 924.2 0.5
693 Gregor Schiess Gladius et Codex 923.7 0.5
694 Vsevolod Pilipenko Peresvet 922.7 0.5
695 Kit Smith N/A 922.2 0.5
696 Ilia Pribylovskii Tramazzone 921.5 0.6
697 Jakub Marcickiewicz ARMA Poland 919.9 0.8
698 Elisa Del Pesco Accademia I Duellanti 918.1 0.6
699 Emil Johansson Gothenburg Historical Fencing School 917.7 0.7
700 Vitaliy Prokopov Tramazzone 917.5 0.6
701 Anton Vikulyev N/A 917.5 0.6
702 Roberto Valsania Le Spire del Lupo 917.1 0.6
703 Dmitry Eremin-Solenikov Tramazzone 916.1 0.7
704 Anton Gogin Vier Winden 914.8 0.5
705 Jaroslaw Kokot Akademia Szermierzy 913.5 0.6
706 Gabriele Dellepiane Scherma Storica Genova 913.1 0.6
707 Rhys Day Wolfshead Western Martial Arts 912.8 0.6
708 Joshua Bradshaw Southampton Historical Fencing 912.5 0.6
709 Adam Stait Vanguard Swordsmanship Academy 910.9 0.6
710 Ilja Pribylovskij Tramazzone 910.8 0.7
711 Michal Polaski Aberdeen Swordsmanship Group 910.8 0.5
712 Anna Lavruhina Peresvet 910.7 0.5
713 Marcus Hampel Hammaborg 910.6 0.4
714 Sverre Vijvers De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 910.6 0.4
715 Jesus Gerardo Agustin Ortega Tellez Elite Fencing Club 910.6 0.4
716 Billy Tregle N/A 910.6 0.4
717 Jan Chodkiewicz Fechtschule Gdańsk 910.4 0.6
718 Daniel Jones Virtus Sword School 909.6 0.8
719 1 Gabriel Riou AURA Combat Historique 906.6 0.5
720 1 Gabriel Laycock Schola Gladiatoria 906.6 0.5
721 2 Maxim Sheehy Glen Lachlann Estate College of Arms 906.5 0.6
722 Markus Koivisto EHMS 905.9 0.7
723 Danuta Pakuła Szermierka Kielce 904.7 0.7
724 1 Alena Pronina White Company 904.6 0.5
725 1 Dmitrii Voryhanov N/A 904.6 0.5
726 2 Yuliya Kuznecova FFC Paladin 904.3 0.8
727 Francesco Lodà Accademia Romana d'Armi 904 0.5
728 Henrik Jacobson Stockholms Stigmän 903.7 0.5
729 Caleb Switzer Indes Western Martial Arts 903.5 0.5
730 Morgan Garrett Citadel Combat Arena 903.5 0.5
731 Callie Jones Grit-City Historical European Martial Arts 903.5 0.5
732 Viacheslav Kirienko Garda 903 0.5
733 Martin Svedberg Uppsala Historiska Fäktskola 902.6 0.7
734 Evgenii Karnaukhov Arkenstone 899.5 0.5
735 Viktor Anshukov White Company 1485 898.8 0.6
736 Igor Ostanin No Name 898.8 0.6
737 Matvei Speranskii Arkenstone 898 0.4
738 Emmet Quinn Knights of Fergus 895.4 0.6
739 Denis Moran Knights of Fergus 895.4 0.6
740 Joseph Zagroba Ars Gladii 894.9 0.6
741 Natalia Nasonova Renaissance Fencing School 894 0.6
742 Dominik Piwowarczyk ARMA Poland 893.7 0.7
743 Joakim Linde Gothenburg Historical Fencing School 892.4 1.1
744 Federico Todaro Accademia Romana d'Armi 892.3 0.4
745 Pavel Chizh Mistral 891.9 0.6
746 James Tamplin London Historical Fencing Club 890.4 0.6
747 Mateusz Majewski Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 888.6 0.5
748 Christoffer Frumerie Medeltida Stridsteknik Linköping IF 887.2 0.6
749 Maiek Zając ARMA Poland 884.1 0.6
750 Max Beer Schola Gladiatoria 884.1 0.5
751 Brittany Reeves Mordhau Historical Combat 883.8 0.5
752 John Holeman N/A 883.8 0.5
753 Mark Smead Swordguild Portland 883.8 0.5
754 Petr Yakushin N/A 882.8 0.6
755 Joel Andersson Kungshamns Historiska Fäktskola 882.3 1
756 Tyler Larson Omaha-Metro Armed Combat Academy 881.6 0.6
757 Ekaterina Kandaurova N/A 879.3 0.6
758 Svetlana Beliavtceva Golden Falcon 878.6 0.7
759 Flavia Mazzelli Società D’Arme Major Militia 877.4 0.6
760 Stefan Feichtinger Klingenspiel 872.2 0.6
761 Hubert Jaitner INDES Graz 872.2 0.6
762 Sam Rasmussen Taunton Longswords 872 0.6
763 Jimmie Odelius Stockholms Stigmän 871 0.6
764 Cezary Lasocki ARMA Poland 869.3 0.6
765 Oskar ter Mors Historisch Vrijvechten Nederland 868.9 0.5
766 Jonas Frogvall Stockholms Stigmän 868.9 0.5
767 Daniel Olsson Gothenburg Historical Fencing School 867.2 0.5
768 Claudia Krause Waterloo Sparring Group 866.6 0.6
769 Stephen Bourne The School of the Sword 866.4 0.6
770 1 Maciej Fedorczuk Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 865.3 0.6
771 1 Alejandro Cortes-Garcia The Iron Door Collective 865.2 0.8
772 Ivan Vasiljev Tramazzone 862.4 0.8
773 Douglas Mclean Taunton Longswords 862.2 0.9
774 Linus Eklund Gothenburg Historical Fencing School 859.2 0.6
775 Dmitriy Kostyankov Le Renard 859 0.6
776 Mikhail Voronov Golden Forests 856.6 0.8
777 Jakob Dahl Garfalk Fekteklubben Frie Duellister 855 0.6
778 Pieterjan Peere De Hallebardiers 853.5 0.5
779 Lance Parker Wolfshead Western Martial Arts 852.7 0.6
780 Karl Bolle Capital Kunst des Fechtens 852.1 0.5
781 Valeriya Oleneva Golden Forests 847.8 0.6
782 Jarosław Chrobot Szkoła Fechtunku Certus 844.4 0.7
783 Bálint Becsei Ars Ensis 843.8 0.5
784 Marek Sośnicki Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 843.4 0.7
785 Valeriy Dundukov Camelot 843.1 0.9
786 Bartosz Startek Poznańska Grupa Fechtunku Salut 839.4 0.6
787 Marcin Ewiak Fechtschule Gdańsk 838.5 0.7
788 Kamil Liedke ARMA Poland 837.5 0.7
789 Daria Aleshina White Company 836 0.6
790 Mikael Widegren Gothenburg Historical Fencing School 835.3 0.5
791 Riccardo Castiglioni ASD Scherma Storica Pavia 832.2 0.6
792 Krzysztof Gosik N/A 830.5 0.6
793 Dmitriy Arhipov HEMA Academy 830.5 0.5
794 Anastasiya Krestovskaya White Company 830.2 0.6
795 Jared Spradling Meyer Freifechter Guild 830 0.5
796 Andrew Fainges Vanguard Swordsmanship Academy 828.9 0.7
797 Vladislava Palchikovskaya Challenge 826.9 0.5
798 Aaron Fowler Sword Fighter Gold Coast 824.6 0.6
799 James Warren Virtus Sword School 824.6 0.7
800 Nadezhda Gashkova Golden Falcon 824.5 0.7
801 Constantin Speitel INDES Salzburg 824.4 0.5
802 Mateusz Grzęda Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 822.9 0.7
803 Amber Chester Virtus Sword School 822.9 0.6
804 Olga Ulybina Arkenstone 821.4 0.7
805 Car Gustav Henning Hansen Københavns Historiske Fægteklub 819.8 0.6
806 Patryk Pilas Fechtschule Gdańsk 818.5 0.5
807 Harry Laan Southampton Historical Fencing 818.1 0.5
808 Aleksei Fomichev Forest Brotherhood 815.7 0.5
809 Olga Vinogradova Golden Falcon 814.3 0.5
810 Chris Scott Tree of Shields 813.9 0.6
811 Anders Nilsson Mittnorrlands Historiska Fäktskola 810.8 0.4
812 Bjørn Jochimsen Fekteklubben Frie Duellister 810.8 0.4
813 Ekaterina Leskovec FC Bayard 806.5 0.6
814 Jonas Eriksson Malmö Historiska Fäktskola 804.1 0.6
815 Denis Selyun VIK Srednevekovye 804 0.6
816 Andrei Melnik Academy of Medieval Fencing and Culture 803.1 0.5
817 Sarah Liles Schola Gladiatoria 802.8 0.6
818 David Whitehead KdF Tonbridge 802.1 0.7
819 Marek Wilk Silkfencing Team 801.8 0.7
820 Arkadiy Kulikov Tramazzone 800.2 0.5
821 Lev Stepanov Golden Falcon 800.1 0.5
822 Vladislav Puzyrev N/A 799.1 0.5
823 Johan Frederik Beichmann Fekteklubben Frie Duellister 798.2 0.7
824 Claudia Ferrari ASD Scherma Storica Pavia 798.1 0.6
825 Martin John N/A 794.7 0.5
826 Christopher Wood Wolfshead Western Martial Arts 792.7 0.6
827 Michael Croke Richmond Kunst Des Fechtens 791.7 0.6
828 Majken Roelfszema MARS 789.9 0.5
829 Nicolas Gallardo Gothenburg Historical Fencing School 788 0.5
830 Szymon Synowiec Kraków Kunst des Fechtens 783.3 0.6
831 1 James Handley Adelaide Sword Academy 783.3 0.5
832 1 Nils Lindqvist Malmö Historiska Fäktskola 783.2 0.7
833 Anthony Wilkes Tree of Shields 781.9 0.6
834 Patrick Bromfield Sentio Orbis Swordplay 781.2 0.5
835 Dmitriy Bazeev Sormovsky Club of Historical Fencing 780.3 0.5
836 Raphaël Rigal Le Chapitre des Armes 778.9 0.5
837 Piotr Urbański Szermierka Kielce 777.4 0.7
838 Iulia Kuksgazen N/A 776.8 0.6
839 Roman Pugachev Le Renard 774.7 0.5
840 Mark Cunningham London Longsword Academy 771.3 0.6
841 Maria Makarova Waterloo Sparring Group 768.3 0.5
842 Guy Emanuel Academy of Historical Fencing 765.3 0.6
843 Dave Aston Taunton Longswords 762.9 0.6
844 Antonina Frol Le Renard 762.9 0.6
845 Egor Kulyomin Camelot 761.6 0.5
846 Jason Bonner The Renaissance Sword Club 755 0.5
847 James Glackin Heartland HEMA Historical Fencing Club 754.9 0.6
848 Stephen Howell The Renaissance Sword Club 753.7 0.5
849 Mikael Brandt Halmstads Historiska Fäktskola 751.7 0.5
850 Freddie Thomas The Wrathful Peasants 751.2 0.6
851 Owen Sykes Swordwind Historical Swordsmanship 750.6 0.6
852 Pete May Steel City Historical Fencing 750.6 0.6
853 Connor Kicmol Steel City Historical Fencing 750.6 0.6
854 James Wran Brisbane Swords 750.4 0.4
855 Nataliya Presnyakova HEMA Academy 747.4 0.6
856 Phillip Ohmer Ochs München 745.5 0.6
857 Jerze de Reus De Zwaardkring 743.2 0.6
858 Alfred Andersson Halmstads Historiska Fäktskola 742.8 0.5
859 Kamil Siatkowski Mordschlag Łódź 742.6 0.6
860 Mateusz Michalczyk Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 742.6 0.6
861 Olivier Darcourt Frères d'AMHE 741.6 0.5
862 Jorge Quintana Sarabia N/A 741.6 0.5
863 Yun - Cloudy Brisbane Swords 740.9 0.6
864 Alexey Shun'ko Tramazzone 740.7 0.5
865 Benjamin Szewczuk La Salle d'Armes Escrime Ancienne 740.2 0.5
866 Oscar Genoves Sala d'Armes Monjuïc 740.2 0.5
867 Paul Miller Swordguild Portland 739.6 0.5
868 Tyler Corston-Oliver Blood and Iron Martial Arts 739.6 0.5
869 Arkadiusz Jablonski KdF Nottingham 739.1 0.5
870 Chris Williams Aberdeen Swordsmanship Group 736.9 0.5
871 Martin de Jong Historisch Vrijvechten Nederland 736.4 0.5
872 Ken Tucker N/A 736 0.5
873 Richard Tillman N/A 736 0.5
874 David Singalevich N/A 736 0.5
875 Robert Brehm NW Armizare 734.1 0.5
876 Joen Ström Helleberg Örebro HEMA 732.9 0.9
877 Dmitry Poljakov Men With Swords 731.8 0.5
878 Elizabeth Hutton Taunton Longswords 730.7 0.8
879 1 Silvia Tomassetti Accademia Romana d'Armi 730 0.4
880 1 Silvia Manelfi Accademia Romana d'Armi 730 0.4
881 2 László Sántha N/A 729.9 0.5
882 Svetlana Kornienko Peresvet 728.9 0.5
883 Dmitry Semenychev Tramazzone 727.5 0.5
884 1 Roman Burskij The Guard 726.2 0.5
885 1 Artem Pakaev Dark Heart 726.2 0.5
886 2 Leszek Smentek Poznańska Grupa Fechtunku Salut 726.1 0.6
887 Nikita Rasnitsov FFC Paladin 723.1 0.5
888 Federica Carfagna Accademia Romana d'Armi 713 0.5
889 Meaghan Douglas Brisbane Swords 711.6 0.6
890 Francesco Baselice Accademia Romana d'Armi 710.9 0.4
891 Hans Henrik Engen Fekteklubben Frie Duellister 706.4 0.5
892 Kamila Gonciarz Szermierka Kielce 697.4 0.6
893 Marianne Torpen Fekteklubben Frie Duellister 696 0.7
894 Denis Zalogin Fencing Fanatics 691.4 0.5
895 David Critchley Prima Spada School of Fence 681 0.5
896 Drew Schulz Sword to Sword 678.3 0.5
897 Anna-Lotta Eriksson Örebro HEMA 675.5 0.7
898 Bailey Burdett Virtus Sword School 667.7 0.6
899 Jonas Hjelmar Örebro HEMA 623.2 0.6
900 Kirill Starodubetc N/A 540.2 0.5